Śląskie festiwale jazzowe goszczą u nas dość często, głównie za sprawą festiwali Jazz i okolice, Silesian Jazz Festival czy Katowice JazzArt Festival. I to właśnie ta ostatnia impreza zagości w Katowicach po raz siódmy, tym razem w dniach 26-30 kwietnia. Podobnie jak ostatnio, jej zakończenie zbiegać się będzie z obchodzonym od 2011 roku świętem International Jazz Day.

Tym razem cykl wydarzeń poświęconych jazzowi zawita w szereg rozpoznawalnych dla stolicy Śląska miejsc, takich jak centrum instytucji Katowice Miasto Ogrodów, Galeria Engram, Kinoteatr Rialto, Jazz Club Hipnoza, Rondo Sztuki, Muzeum Śląskie czy w mury Kościoła Mariackiego.

Tegorocznej edycji przyświecają słowa Louisa Armstronga: Fire – that’s the life of music, that’s the way it should be. I ten żywioł ma zawładnąć sercami tych, którzy zjawią się na festiwalu. W tym roku po raz pierwszy na JazzArcie pojawią się artyści z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Po raz pierwszy także stworzono program, mając na względzie udział kobiet w jazzie z racji inicjatywy Keychange. W ramach before’u na początku marca zagrali już Ciśnienie oraz Tomasz Dąbrowski AD HOC „Strings”, ale główne atrakcje dopiero przed nami.

Na początek zaprezentuje się trio Brzoska / Marciniak / Markiewicz, czyli połowa duetu Brzoska&Gawroński, współtwórca improwizowanego duetu Makemake oraz lider zespołu Konopians. Efektem tego muzyczno-poetyckiego aliansu jest debiutancka płyta „Brodzenie” wydana właśnie nakładem Fundacji Kaisera Soze z Lublina. Całości wysłuchać będzie można w Klubie Katofonia. Tego samego dnia sceną Sali kameralnej Miasta Ogrodów zawładnie też trio Manlio Maresca / Piero Bittolo Bon/ Stefano Tamborrino zaliczane do grupy najbardziej kreatywnych improwizatorów sceny włoskiej. Muzycy spotykają się pod szyldem A.L.T.E.R.C.O., a jak twierdzą ich słuchacze i entuzjaści, grają nieprzewidywalnie. Panowie pojawią się również w sobotę, grając wraz z Orkiestrą Specjalną dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 Specjalnej w Katowicach.

Natomiast w piątkowy wieczór w Kościele Mariackim na placu ks. Emila Szramka 1 pojawi się francuski Quatuor Machaut. Panowie wykonają polifoniczną wersję Messe de Notre Dame z 1365 roku Guillaume’a Machaut na cztery saksofony. Na zuchwały pomysł, żeby partyturę mszy zapisać na kwartet dęty i otworzyć na improwizację wpadł Quentin Biardeu, który w raz z trójką innych muzyków przeniesie słuchaczy na pogranicze muzyki sakralnej i spektralnej.

Na wyżej wymienione wydarzenia wstęp jest wolny. Również za darmo będzie można pojawić się na kończącym wszystko występie zespołu BNNT i Matsa Gustafssona w Muzeum Śląskim. Duet Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda to muzyka, sztuki wizualne i szczypta teatru, a sami twórcy określają swoją praktykę jako projekt audioperformatywny. Towarzyszyć im będzie szwedzki saksofonista, wprowadzając w noisowy klimat dawkę czegoś nieco bardziej egzotycznego. Taka atrakcja będzie dostępna tylko dla osób posiadających bezpłatne wejściówki oraz dla posiadaczy karnetów.

Poza koncertami otwartymi, polecamy sprawdzić różnorodne muzyczne światy przedstawiane przez wszystkie pięć dni trwania festiwalu. 27 kwietnia w Jazz Clubie Hipnoza zjawi się Zu. Włoscy muzycy w składzie Luca Mai / Massimo Pupillo / Tomas Järmyr to nietypowe połączenie perkusji, basu, saksofonu i elektroniki, którego efektem jest wyrazista i stale ewoluująca muzyka na pograniczu heavy metalu i noise rocka. W podobnym klimacie jawi się występ Fire! Orchestra – trio kojarzącego się z niezwykłą free jazzową i rockową energią, swobodą improwizacji, eksperymentalną elektroniką z okolic noise’u. 30 kwietnia zespół przedstawi swój materiał „Arrival”.

Nieco spokojniej – co nie znaczy, że mniej dynamicznie – zapowiada się koncert The KutiMangoes, Duńczyków angażujących się w afro jazz beat, łączących muzykę zachodnioafrykańską z europejską tradycją. To już 28 kwietnia. Dwa dni później w podobnym niecodziennym tonie wybrzmi Amir ElSaffar with Hafez Modirzadeh, których muzyka określana jest jako amerykański jazz spod znaku Colemana i Cherry w połączeniu z tradycyjnie arabskimi wzorcami melodycznymi – irackim maqam i perskim dastgah.

W nieco bardziej klasycznym ujęciu w sobotę zaprezentuje się skład RIMBAUD# 4 czwórki znakomitych artystów: Georga Ruby’ego, Michaela Pilza, Daniela „D-Flat” Webera i wokalistki Elodie Brochier. Spodziewać się można intensywnych improwizacji, dużej dawki awangardowej poezji, zjawiskowych wokaliz, śmiałych brzmień klarnetu basowego i preparowanego fortepianu. 29 kwietnia w podobnej formie wybrzmi Stryjo, gdzie trzej utalentowani instrumentaliści o różnych temperamentach zaimprowizują swój występ od pierwszego do ostatniego taktu. Innym niedzielnym aktem będzie sceniczne połączenie sił Ganavya + Rajna + Pianohooligan. Amerykańska artystka indyjskiego pochodzenia Ganavyi Doraiswamy specjalizuje się w ożywianiu zapomnianych, tradycyjnych instrumentów. Na festiwalu Ganavya wystąpi w trio z Rajną Swaminathan, specjalistką od gry na mridandze i Pianohooliganem, czyli Piotrem Orzechowskim, prawdziwym enfant terrible polskiej pianistyki jazzowej.

Wszystkich lubiących przenikanie dźwięków i wpływów, zachęcić powinien sobotni występ Eivør i suportu w postaci Konni Kass. Eivør Pálsdóttir zestawienie wyjątkowego charakteru języka farerskiego (używanego na Wyspach Owczych i, częściowo, w Danii z niezwykłą wokalną ekspresją, łatwością adaptacji gatunków muzycznych (jazz, country, folk, rock, trip-hop) oraz skłonność do eksperymentowania. Koncert odbędzie się 28 kwietnia.

Natomiast 29 kwietnia o godzinie 16.30 w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów przyszykowano koncert niespodziankę.

Ale oprócz muzyki, JazzArt Festival to również inicjatywy społeczne, dyskusje, instalacje artystyczne w przestrzeni miejskiej, eksperymenty z formami czy łączenie sztuk, które inspirują jazz i są inspirowane jazzem. W pierwszym dniu festiwalu o godzinie 18:00 będzie miał miejsce wernisaż wystawy niezależnej wytwórni płytowej Auand Records, natomiast ostatniego odbędzie się spotkanie pod tytułem Katowicki Radar Muzyczny.

Karnet na cały festiwal obejmujący 8 koncertów to koszt 150 zł. Ceny za wejściówki na pojedyncze wydarzenia do znalezienia na oficjalnej stronie Katowice JazzArt Festival.

Nie ma więcej wpisów