Do line-upu 13. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice dołączyło dzisiaj 12 artystów i tym samym poznaliśmy pełny program nadchodzącego festiwalu.

Skład zasilają trzy zagraniczne projekty: Essaie Pas, Tolouse Low Trax i Denis Horvat oraz silna reprezentacja z Polski w składzie: Nosowska, Nagrobki, Syny, Janka, Manoid, Bitamina, Baasch, Bokka i The Dumplings.

Kasi Nosowskiej nikomu nie trzeba przedstawiać. Niegdyś znana jako wokalistka grupy Hey, rozstała się z macierzystym zespołem, by skoncentrować się na karierze solowej, ale nadal czaruje zarówno charyzmatyczną barwą głosu, jak i niebanalnymi tekstami nie do podrobienia. Jeszcze w tym roku do sklepów powinna trafić nowa płyta wokalistki, ale jej fragmenty przedpremierowo będzie można usłyszeć na festiwalu.

Polski alternatywny pop reprezentować będzie także The Dumplings, czyli Justyna Święs i Kuba Karaś, którzy w ciągu kilku lat zdążyli zbudować sobie dość pewną pozycję na polskiej scenie alternatywnej. Debiutancki album grupy „No Bad Days” z 2011 roku został uhonorowany Fryderykiem, potem w 2015 roku wydali też „See you later”, który zyskał status Złotej Płyty, a w międzyczasie oboje angażowali się w różne muzyczne kolaboracje (m.in. Rysy, Fisz Emade Tworzywo, Voo Voo, Małe Miasta). Niewątpliwym atutem grupy jest nowoczesne podejście do tworzenia, chwytliwe melodie oraz rozpoznawalny wokal Justyny.

Na nowo o sobie daje znać też Bokka, powracając z trzecim albumem „Life on Planet B” i nadal nie zdradzając swojej tożsamości. Skład zespołu nadal jest owiany tajemnicą, wiadomo jedynie że tworzy go 5 osób, którzy wykonują zaraźliwy, alternatywny pop, doceniony przez zagraniczne media – m.in. Pitchforka.

Na festiwalu wystąpią też Syny – duet tworzony przez producenta 1988 oraz rapera i producenta Roberta Piernikowskiego. Znani z niepowtarzalnego klimatu występów na żywo, wielowarstwowej liryki i mrocznych, nowatorskich podkładów. Właśnie ukazała się druga płyta grupy zatytułowana „Sen”, która wzbudziła co najmniej tyle samo emocji co debiutancki album.

Eksperymenty z hip-hopem to domena projektu Bitamina, tworzonego przez trójkę młodych artystów, zafascynowanych „bitami, samplami i słowami sklejonymi emocjami”. Obok nich wystąpi też rockowy duet Nagrobki, który zgodnie ze swoją nazwą w utworach rozprawia się z przemijaniem i odchodzeniem, zaś ich muzyka to mieszanka wielu rozmaitych wpływów – od starego polskiego big beat’u przez gitarowy noise po wczesny black metal.

Na Festiwalu zaśpiewa również Baasch, który sprawnie porusza się pomiędzy muzyką elektroniczną a synth-popem. Wielki powrót do gry zapowiada Daniel Drumz, który wraz z Piotrem Kalińskim, czyli Hatti Vatti tworzy projekt JANKA, Panów łączy miłość do brytyjskiej muzyki basowej, dubu oraz fascynacja latami 90-tymi. JANKA to nie tylko studio nagraniowe, ale również granie na żywo w oparciu  o analogowy sprzęt – syntezatory, samplery i automaty perkusyjne. Frapujące show zapewni również Manoid, który w swoich nagraniach przenosi brzmienie natury na dźwięki syntetyczne – emocje na fale sinusoidalne. Poza elektroniką sięga po nagrania terenowe, instrumenty akustyczne oraz śpiew, wplatając tym samym w techniczny rytm pełne uczuć akcenty.

Bardziej osobliwe brzmienia zaserwuje Essaie Pas, elektroniczny duet z Montrealu, w skład którego wchodzą Marie Davidson i Pierre Guerineau. Ich ostatnia, bardzo dobrze przyjęta przez krytykę płyta „New Path” to fascynujące połączenie estetyki coldwave i postapokaliptyczego science-fiction, krążącego wokół tematyki straty czy uzależnienia. Para podczas tworzenia krążka inspirowała się książką „Przez ciemne zwierciadło” Philipa K. Dicka, tworząc muzykę przeszywającą ludzkie wnętrze na wskroś.

Eksperymentalnego zacięcia można spodziewać się także po pochodzącym z Dusseldorfu Detlefie Weinrichu i jego solowym projekcie Tolouse Low Trax. Artysta jest rezydentem Salon des Amateurs, a jego sety to niepowtarzalny czas, gdzie łączą się ambient, krautrock czy plemienne techno.

Tauronową Secret Stage zasili mieszkający w Kopenhadze Denis Horvat. Jego nagrania znakomicie łączą melodyjne techno i deep czy afro house, a o ich jakości może świadczyć systematyczna gościna w setach najpopularniejszych DJ-ów na świecie, m.in: Tale of Us, Dixon, Maceo Plex czy Ame.

 

Dziś w sprzedaży pojawiły się bilety jednodniowe w cenie 169 zł. Nadal dostępne są bilety dwudniowe za 269 zł i trzydniowe za 339 zł.

Nie ma więcej wpisów