OFF Festival sypie z rękawa kolejnymi ogłoszeniami. Artur Rojek podczas wizyty w radiowej Trójce podał nazwy piątki artystów i znów zaskoczył, choćby zespołem KULT. Grupa na tegorocznej edycji festiwalu zagra w całości płytę „Spokojnie”, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Oprócz Kultu pojawią się też UNSANE, Good Night Chicken, MIN t oraz zespół tęskno.

Kult gra „Spokojnie”
Takiego ogłoszenia na OFFie chyba nikt się nie spodziewał, zupełnie jak ostatniej M.I.A. Kult nigdy na OFFie nie występował, Kazik w jakimkolwiek innym wcieleniu też nie. „Spokojnie”, trzeci album zespołu, to zdaniem wielu najwybitniejsze ich dzieło. Muzyka dojrzała, oryginalna i przejmująca, postpunkowa, światowa, ale na swój sposób swojska, do tego niosąca mądre, ponadczasowe teksty. „Arahja” – zresztą odświeżona w ubiegłym sezonie przez HEY – to chyba najlepsza w historii polskiej muzyki popularnej metafora konfliktu rozdzierającego nasz kraj, nasze miasta, nas samych. „Do Ani” – jedna z najpiękniejszych rodzimych piosenek miłosnych. „Patrz” – styk państwa i religii to temat, który bynajmniej się nie zdezaktualizował. „Tan” – żyjemy po to, by pracować, czy pracujemy, by żyć? Które prawo dla nas, a które prawo dla nich? Od wydania „Spokojnie” minęło 30 lat, ale tu każde słowo, każdy dźwięk wciąż mają swoją wagę. Po raz pierwszy w historii zespół wykona tę płytę w całości na żywo.

Unsane
Unsane mają za sobą dobry rok. Ukazał się nowy, znakomity album „Sterilize”, któremu towarzyszyła przyjęta entuzjastycznie trasa, a polska wytwórnia Antena Krzyku wydała podwójny album „Shattered, Flattered & Covered – A Tribute To Unsane” na którym nowojorskiej grupie pokłoniło się nowe pokolenie adeptów hałasu. Takich hołdów nie składa się byle komu, ale Unsane to przecież zjawisko kultowe, zespół który jak żaden inny potrafi połączyć intensywność Swans, agresję nowojorskiego hardcore’a i ciężar metalu. Czasy znowu mamy nieciekawe, więc ich brudny, wściekły noise rock ponownie stał się najlepszą ścieżką dźwiękową do rzeczywistości.

Good Night Chicken
Czy da się surfować w garażu? Owszem, w Bydgoszczy można. Artur Kujawa i Tomasz Gołda pod niepoważnym szyldem Good Night Chicken proponują zupełnie poważną, choć pełną energii i radości z grania muzykę, w której noise rock płynie pod rękę z surowymi naleciałościami. Jest melodyjnie i hałaśliwie zarazem, i trudno sobie wyobrazić fana muzyki gitarowej, który mógłby się oprzeć urokowi ich nowej płyty, zatytułowanej „You Like The Taste, Don’t You”. A jak te numery muszą żreć na żywo!

MIN t 
Martyna Kubicz ma klasyczne wykształcenie muzyczne i doświadczenie aktorskie, ale jako MIN t stawia na muzykę współczesną w formie i treści, i nie odgrywa przy tym żadnej roli. Jej debiutancki album „Assemblage”, wydany pod koniec 2017 roku, przyniósł jej m.in. nominację do Nagrody GaMa oraz miejsce w finale organizowanego przez „Gazetę Wyborczą” konkursu Sanki. Nic dziwnego – to wybuchowa mieszanka porywającego r’n’b i mrocznej, gęstej elektroniki. Są tu i taneczne rytmy, i progresywne, odważne aranżacje. Jest wszystko, czego potrzeba, by widzieć w MIN t jedną z największych nadziei polskiej sceny.

tęskno
Wspólny projekt Joanny Longić i Hani Rani. Pierwsza z nich dała się poznać jako połowa Bemine, elektroniczno-onirycznego duetu współtworzonego z Tobiaszem Bilińskim (Coldair). Rani z kolei – czyli Hanna Raniszewska – jest pianistką, która para się zarówno muzyką klasyczną, jak i popularną, współpracując m.in. z Domowymi Melodiami, albo z Dobrawą Czocher brawurowo reinterpretując utwory Grzegorza Ciechowskiego. Co robią razem? „Piszemy piosenki po polsku, łącząc brzmienia, melodie i dźwięki za którymi nam tęskno”. To prawda, wystarczy raz posłuchać, by ciągle za tym tęsknić…

Nie ma więcej wpisów