9. edycja Up to Date już za niecałe dwa miesiące (7-8.09.2018) w Białymstoku, a teraz zupełnie nowy – drugi już rzut artystów, ogłoszonych na dzisiejszej konferencji prasowej. Panie i panowie, do składu festiwalu dołączają:

Goldie (UK)
Otsochodzi (PL)
Żabson (PL)
Rrose live (US/UK)
Abul Mogard live (RS)
Mumdance (UK)
Phase Fatale live (US/DE)
Nanook of the North (PL)
The Exaltics live (DE)
Illektrolab live (US)
Crossing Avenue live (IT)
LSDXOXO (US)

Ponadto organizatorzy białostockiego festiwalu kontynuują współpracę z Czwórką Polskim Radiem, które ponownie będzie patronem jednej ze scen: Czwartej Sceny Czwórki. Rok 2017 był na tyle udanym czasem dla kooperacji między Up to Date a radiem, że organizatorzy postanowili nadal zacieśniać współpracę. „Przygotujemy jeszcze więcej nieco lżejszych gatunkowo muzycznych propozycji na najwyższym artystycznym poziomie” – zapewnia Jędrzej Dondziło, Dyrektor Artystyczny festiwalu. Na scenie Czwórki będzie można usłyszeć ogłoszonych dziś polskich reprezentantów: morderczą muzykę Mordor Muzik, slackerski rap spod szyldu Undadasea, deep-housowych Earth Traxa & Newborn JR oraz człowieka orkiestrę – RAU, który zaprezentuje swoją hiphopowo-elektroniczną selekcję w DJ-secie.

Wśród ogłoszonych podczas drugiego rzutu artystów można znaleźć wiele smakowitych kąsków spod znaku techno, ambientu, drum’n’bassu, grime’u, electro czy hip-hopu (Żabson, Otsochodzi).

Po raz kolejny w Białymstoku przywitamy Phase Fatale, który tym razem swoje industrialne, podszyte punkiem produkcje przedstawi w wersji live actu (w 2016 roku na Up to Date wystąpił z DJ setem). Również na żywo wysłuchamy Rrose – projekt inspirowany Rrose Sélavy – postacią wymyśloną przez Marcela Duchampa, czołowego przedstawiciela dadaizmu, twórcy sławnej „Fontanny”. Poza tym niewiele wiadomo o samym/samej Rrose – najlepiej wsłuchać się więc w genialne produkcje: płynące, podszyte pomroką techno z elementami figlarności i dowcipu (a może to da-da?).

 

Z konwencjami walczy również LSDXOXO – nowojorski DJ i producent, który popularność zyskał poprzez dziką manipulację mainstreamowymi nurtami muzyki rozrywkowej i undergroundową muzyką klubową spod znaku rave/jungle, a wszystko to podlane seksualnym vibem. Niegrzecznego seta można spodziewać się również po Mumdance, operującego w swoich selekcjach grimem i przypominającym o zapomnianych nieco UK funky czy hardcorze. Również pochodzący z Wielkiej Brytanii Goldie to postać, która zaznaczyła swoją obecność w wielu gatunkach muzycznych: jego album „Timeless” to drum’n’bassowa wizytówka lat 90-tych. Pracował również z Davidem Bowie, współtworzył w Londynie kultową imprezę Metalheads Sunday Sessions i nadal – jako dziarski 52-latek otwarty jest na nowe muzyczne projekty. Tak trzymać!

Fani elektro zatopią się w dwóch lice actach: na żywo w Białymstoku wystąpią z acidową energią The Exaltics oraz Illektrolab, który w swoim muzycznym garnku miesza electro-bass z odgłosami robotów rodem z filmów sci-fi. Crossing Avenue to z kolei projekt dwóch muzyków z Włoch, namaszczonych przez samego Donato Dozzy’ego i Neela i wydający swoje przestrzenne, porywające produkcje w ich labelu Spazio Disponibile.

 

Można podejrzewać, że dwóch ostatnich artystów: Nanook of the North i Abul Mogard zaszczyci nas swoją obecnością oraz dźwiękami na Centralnym Salonie Ambientu. Pierwszy projekt, tworzony przez Piotra Kalickiego (Hatti Vatti) i Stefana Wesołowskiego, swoją estetyką nawiązuje do atmosfery Reykjavíku i Grenlandii, gdzie nagrywali swoje przeszywające mrozem, inspirowane gatunkiem modern classical produkcje. Pochodzący z Serbii Abul Mogard to z kolei artysta-samouk, który nie dość, że stworzył część swoich instrumentów, to karierę muzyczną rozpoczął w dość późnym wieku, bo na emeryturze. „Aby móc odtwarzać mentalne i fizyczne miejsca, które były dla niego bliskie” wykorzystuje m.in. syntezatory i organy Farfisa, które wytwarzają gorzki posmak muzyki tworzonej przez doświadczonego życiem człowieka.

Na koniec najważniejsza część, czyli bilety i karnety, bez których nie wejdziecie na festiwal. Aktualnie w sprzedaży są bilety na Centralny Salon Ambientu – 79,00 zł (dwa dni),  Stadion – 119,00 zł (2 dni) oraz karnet FULL – 189,00 zł. Sprzedaż trwa do wyczerpania limitowanej puli karnetów, jednak nie później niż do 9 lipca, także do zakupu wymarsz!

Nie ma więcej wpisów