Białostocka impreza zdążyła ogłosić do niedawna ośmioro artystów. W ostatnich dniach dołączyła do nich kolejna piątka i w ten sposób poznaliśmy pełny skład festiwalu i rozkład godzinowy.

Wyjątkowym otwarciem wydarzenia będzie koncert Seasonal. Artysta z Białegostoku ma już na swoim koncie osiem albumów i dwanaście lat działalności, ale dotychczas zagrał tylko jeden koncert – miesiąc temu. Tworzone w domowym zaciszu nagrania udostępniał głównie na Youtube i na Bandcampie, jednak nie miał okazji dzielić się nimi na żywo. Ten stan zmieni się już 29 czerwca, kiedy to Maciej Sochoń solo otworzy siódmą edycję Halfway Festival Białystok.

Kolejnym gościem z Polski jest grupa ugla. Kwartetowi przewodzi Magdalena Sowul – z pochodzenia suwalczanka. Jest to więc kolejny zespół z regionu, w dodatku nie bez sukcesów na swoim koncie. W tym roku dostał się do finału konkursu Firestone Headliners of Tomorrow, w którym mierzył się z Agatą Karczewską (co ciekawe, wystąpiła na Halfwayu w ubiegłym roku) i Wojtkiem Szczepanikiem, ostatecznym zwycięzcą rywalizacji. Sama Magdalena jest natomiast laureatką 47 Festiwalu FAMA. Co jednak z samą muzyką? Grupa łączy w swoim brzmieniu naleciałości ludowe z dźwiękowymi eksperymentami i improwizacją. Efekt końcowy jest więcej niż dobry, trzeba to usłyszeć na żywo.

Francis Tuan jest artystą, którego można określić zarówno jako muzyka rodzimego, jak i zagranicznego. Naprawdę nazywa się bowiem Fryderyk Nguyen i ma polsko-wietnamskie korzenie. Stąd też nie dziwne, że w swojej twórczości odwołuje się do tamtejszych  tradycji muzycznych – wietnamskiego indie, podbijanego lokalnym instrumentarium. Sam artysta twierdzi, że nie wszystko da się zagrać na komputerze, dlatego częściej sięga po looper, żeby swoim utworom nadać nutkę energicznej taneczności.

Estońska scena muzyczna ciągle pełna jest tajemnic. Niektóre z nich zostały odkryte już na Halfwayu – Ewert and the Two Dragons wystąpili na festiwalu w 2014 roku, a Odd Hugo dwa lata później. Teraz jednak organizatorzy zapraszają nas w bardziej gitarowe rejony. Grupa Pia Fraus tworzy shoegaze i na rodzimym podwórku zagościła na dobre, bo na dwie dekady. W ubiegłym roku wydali pierwszy po dziewięcioletniej przerwie pełnoprawny album. „Field Ceremony” wyraźnie celebruje naturę, co objawia się nie tylko w przestrzennym brzmieniu, ale też tytule, okładce i nazwach poszczególnych utworów. Dlatego też Amfiteatr Opery i Filharmonii Podlaskiej jest idealnym miejscem na ich koncert.

Nie mogło również zabraknąć gościa ze wschodu. Tym razem jest nim grupa Tonqixod z Białorusi. Zespół tworzący art-rock z psychodelicznymi odjazdami to jedna z najciekawszych obecnie formacji zza wschodniej granicy. Ich ubiegłoroczna płyta spotkała się z uznaniem krytyków w ojczyźnie, uzyskując tytuł najlepszej płyty rockowej. Tym bardziej miło będzie zobaczyć Białorusinów w gościnnej białostockiej atmosferze.

Halfway Festival odbędzie się w dniach 29 czerwca – 1 lipca w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Znamy już podział zespołów na dni i rozpiskę godzinową. Prezentuje się ona następująco:

PIĄTEK – 29.06
20:30 Seasonal
21:30 amiina
23:20 Low

SOBOTA – 30.06
17:00 ugla
18:30 Annie Hart
20:00 Pia Fraus
21:30 Jane Weaver
23:15 Villagers

NIEDZIELA – 1.07
17:00 Francis Tuan
18:15 Tonqixod
19:25 Anna Ternheim
21:20 Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp XXL
23:10 The Besnard Lakes

Karnety można kupić tutaj w cenie 170 PLN (ulgowy) / 190 PLN (normalny), a bilety na pojedyncze dni tutaj (29.06), tutaj (30.06) i tutaj (1.07) w cenie 90 PLN. Do zobaczenia w połowie drogi pod koniec czerwca!

Nie ma więcej wpisów