Łódź straciła w tym roku Domoffon Festiwal, ale zachowała zainicjowane przed rokiem wydarzenie o wdzięcznej nazwie Ravekjavik, poświęcone głównie muzyce elektronicznej i kulturze nordyckiej. Jak sama nazwa wskazuje będzie rave i Islandia. Brzmi dobrze?

Jest jeszcze lepiej, bo całość dzieje się w postindustrialnych wnętrzach zabytkowego kompleksu fabrycznego. Impreza może być zatem dobrą rozgrzewką przed odbywającym się tydzień później Instytut Festivalem, zwłaszcza, że w programie dostaniemy cały przekrój gatunkowy od ambientu przez IDM, house i techno, aż po trance. Będzie surowo, mechanicznie i

Organizatorzy podkreślają otwarty charakter wydarzenia ponad wszelkimi podziałami, dlatego 16 czerwca zapraszają do Łodzi wszelkiego rodzaju owce: TechnOwce, Trance’Owce, hardcore’Owce, JehOwce, GejOwce, LewicOwce i PrawicOwce, IslamOwce i NormiksOwce. Więcej na ten temat na kanałach imprezy

Podczas Ravekjaviku wystąpią:

Yagya – Aðalsteinn Guðmundsson znany również pod aliasami Plastic, Rhythm Of Snow, Tree, czy Zitron to islandzki wielozadaniowiec z latami doświadczeń na karku. Szerszej publice przedstawił się swoją uznaną płytą „Rhtythm of Snow”, gdzie spektakularnie połączył fakturę muzyki ambient z rytmiką “four on the floor”. Do swojej autorskiego połączenia muzyki tła i techno, Yagya lubi dodawać inne gatunki elektroniki, m.in. house, czy trance. Członek legendarnej islandzkiej stacji Thule Records. Stanowi (naszym zdaniem lepszą) połowę duetu Plastic. Od swojego debiutu w 2002 roku zdążył wydać 7 długogrających albumów.

Exos – czołowy przedstawiciel islandzkiej sceny techno i jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców dubowej odmiany tego gatunku na świecie. Na scenie elektronicznej trwa i gra nieprzerwanie od 1997 roku. Wydawał pod szyldem Thule records, Mosaic i Force inc. Współpracował z artystami takimi jak Steve O Sullivan, Ben Sims, Mark Broom czy Dj Rush. W zeszłym roku wszedł we współpracę z jedną z największych gwiazd muzyki techno – Niną Kraviz dołączając do jej labelu – трип.

Árni Vector – dyrektor artystyczny Ravekjaviku. Od zawsze związany z islandzką sceną muzyki techno. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych tworzył wspólnie z Ruxpinem duet o nazwie Vector (od którego to przyjął swój przydomek). Árni i Jonas po latach spotkali się podczas kolaboracji Den Nard Husher (ich utwory wydane zostały przez wytwórnię Thule, która na swoim koncie ma takich artystów jak Jóhann Jóhannsson czy Björk). Dziś Árni obok występów live w Islandii i Niemczech (pod kilkoma aliasami) zajmuje się tworzeniem muzyki filmowej.

Frank Murder – jeden z czołowych przedstawicieli islandzkiej rewolucji elektronicznej wczesnych lat 90’. Do najważniejszych kooperacji można zaliczyć m.in. tę ze Speedy J czy Múm. Występował na takich festiwalach jak Sonar, Extreme Chill czy Iceland Airwaves. Ekspert w temacie eksperymentalnych peryferiów muzyki IDM i Techno.

Octal Industries – Jónas Þór Guðmundsson, znany jako Ruxpin. Swoją pierwszą EP-kę “Mission” wydał w wieku osiemnastu lat. W tym samym roku światło dzienne ujrzał też jego long play “Radio”. Do dziś na swoim koncie ma dziewięć albumów studyjnych (wydanych pod szyldem m.in. Elextrolux i n5MD) i kilka EP-ek. Ruxpin występował między innymi z Múm, Biogenem czy Yagyą. Swoje live-acty i sety DJ-skie prezentował m.in. w Belgii, Rosji, Izraelu, Szwecji, Francji, Holandii, a ostatnio Estonii. Na tegorocznej edycji Jonas pokaże swoje mroczniejsze oblicze spod aliasu Octal Industries. Spodziewać się można silnie zarysowanych uderzeń muzyki dub-techno.

Árni Grétar – znany pod pseudonimem Futuregrapher, jest przedstawicielem muzyki elektronicznej, opisywanym przez magazyn Grapevine jako “fucking brilliant”. W 2011 założył niezależną wytwórnię muzyczną Möller Records. Wydał cztery doskonale przyjęte przez krytyków albumy. Tworzył remixy takich artystów, jak Ghostigital, Samaris czy Ruxpin. Występuje na koncertach nie tylko w Islandii, ale również w całej Europie i USA. Współpracował pochodzącym z Japonii Gallery Six, islandzkim kompozytorem Jónem Ólafssonem czy Mickiem Chillagem z Irlandii.

Nie ma więcej wpisów