Kasia i Jacek Sienkiewicz – siostra i brat, którzy od marca tworzą muzyczny duet Kwiat Jabłoni. Debiutancki teledysk rodzeństwa do utworu „Dziś późno pójdę spać” został już odtworzony ponad dwa miliony razy, a przed nimi kolejne wyzwania m.in. trasa koncertowa i wydanie płyty. Co wyróżnia ich spośród wielu duetów debiutujących na polskiej scenie muzycznej? Skąd pomysł na połączenie mandoliny i fortepianu? Jak określają swoją muzykę? Przeczytajcie odpowiedzi na te oraz inne pytania:

Kim jesteście?

Nazywamy się Kwiat Jabłoni. Jesteśmy duetem dość nietypowym, bo składającym się z rodzeństwa. Oboje śpiewamy, gramy na fortepianie (Kasia) i mandolinie (Jacek), dodatkowo korzystamy z brzmień elektronicznych. W normalnym życiu jesteśmy studentami.

W jaki sposób określicie swoją muzykę?

Gramy muzykę, którą można chyba określić jako indie-folk lub folk-pop, chociaż sami mamy zawsze problem z nazwaniem tego co robimy. Poza tym wszystkie nasze utwory śpiewamy po polsku, tekst jest dla nas bardzo ważny. Może dlatego niektórzy kojarzą nas też z poezją śpiewaną.

Kim/czym się inspirujecie?

Pierwszą inspiracją był duet Brada Mehldaua i Chrisa Thile – wybitnego pianisty jazzowego i prawdopodobnie najlepszego na świecie mandolinisty. Jakiś czas temu wspólnie zagrali trasę koncertową, a nagrania z koncertów były dla nas bodźcem do założenia własnego składu o takim samym instrumentarium.

Poza tym słuchamy każdej muzyki: od klasyki i muzyki współczesnej, przez jazz, gipsy swing i americanę, aż po polski rap i grube techno. Wszystko po trochę na nas wpływa.

Co jest dla Was najważniejsze w tworzeniu muzyki?

Autentyczność. Nie można silić się na coś, co nie do końca nam pasuje, bo jest na przykład „pod publikę”, to nigdy nie wyjdzie. W autorskim repertuarze trzeba być szczerym.

Co Was wyróżnia i jest Waszym znakiem rozpoznawczym?

Kiedy porównujemy się do innych młodych duetów w Polsce to dochodzimy do dwóch takich znaków. Po pierwsze oboje śpiewamy, często na głosy. Druga sprawa to nacisk na improwizację instrumentalną i w ogóle na korzystanie z „prawdziwych” instrumentów. Ostatnio bardzo popularne zrobiło się wykorzystywanie jedynie brzmień elektronicznych w postaci syntezatorów i bitów z Abletona, które traktuje się raczej jako podkład, a nie integralną część kompozycji.

Jakie są Wasze najbliższe plany związane z muzyką?

Jesienią gramy trasę koncertową po całej Polsce, będziemy nawet w Łomiankach. W styczniu planujemy premierę płyty, wcześniej pojawi się w sieci teledysk, może nawet dwa. A potem to już tylko hale i stadiony.

Jeśli nie muzyka to…?

…zależy.

Jacek: W tym roku kończę filozofię i mam w planach doktorat, więc jak dobrze pójdzie to praca na uczelni. Poza tym staram się żyć w zgodzie ze środowiskiem i ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad podjęciem pracy w firmie segregującej odpady.

Kasia: Już niedługo zostanę magistrem muzykologii, więc jeśli nie muzyka, to…muzyka. A praca w radiu to już w ogóle marzenie.

Terminy i miejsca jesiennych koncertów duetu:

21.09  BEŁCHATÓW  Festiwal Sztuki Jabłka

28.09  OPOLE Opole Songwriters Festival

06.10  KRAKÓW Klub Gwarek

07.10  KATOWICE  Królestwo

13.10  GDAŃSK Klub ŻAK

25.10  TORUŃ Klub NRD

26.10  POZNAŃ Pawilon

09.11  ŁOMIANKI  Lemon Tree

16.11  PIASECZNO  Dom Kultury

21.11  WROCŁAW  Stary Klasztor

22.11  LESZNO Zakład

29.11  WARSZAWA  Hydrozagadka

08.12  LUBLIN Próba Cafe

09.12  RZESZÓW  Underground Pub

Nie ma więcej wpisów