Trzecia edycja toruńskiego festiwalu Transgresje odbędzie się pod hasłem „Spokój”. Program trzydniowego wydarzenia zachęca do wizyty na Kujawach szczególną selekcją artystów.

Jak zapowiadają organizatorzy, tematyka festiwalu próbuje ugryźć „spokój” z każdej strony – powiedzieć o terapeutycznym działaniu muzyki, związku człowieka z naturą i współczesnych technikach osiągania spokoju. Dobór artystów i innego rodzaju atrakcji próbuje więc pokrywać się z założoną tematyką i robi to naprawdę dobrze.

W czwartek, 27 września, o godzinie 18:00, odbędzie się otwarcie wystawy „Spokój” oraz oprowadzanie po instalacjach dźwiękowych. Zaraz potem rozpoczną się koncerty dwóch polskich zespołów: atem, miejscowego kwintetu dream popowego, o którym wspominaliśmy na naszych łamach oraz Rozwód, bydgosko-toruńskiej supergrupy, składającej się z członków takich kapel jak Godot, Pchełki czy Jesień.

Kolejny dzień przyniesie wyjątkowy koncert Litwina. Arma Agharta słynie z improwizowanego podejścia do występów na żywo, w których na równi z plemiennymi rytmami swój udział mają humor i psychodelia. Specjalnie z okazji festiwalu artysta przygotuje występ eksplorujący temat spokoju. Tego samego dnia zaprezentuje się również silna polska reprezentacja, śmietanka muzyki elektronicznej w postaci Jacaszka (autora m. in. kultowych już „Trenów”, czyli nowoczesnej interpretacji twórczości Jana Kochanowskiego w ambientowej i glitchowej oprawie), Noona (pseudonim Mikołaja Bugajaka, mistrza samplingu, współpracownika Pezeta i postaci, której twórczość nigdy nie spadła poniżej pewnego poziomu) i duetu Janka (tworzą go Hatti Vatti i Daniel Drumz, a twórczą inspiracją są połączenia dubu z IDM-owymi strukturami). Start koncertów o godzinie 19:00. O końcowe afterparty zadba Skeletone.

Ostatni dzień festiwalu dodatkowo zaprasza na improwizacje warsztatowe (SzuGa/Edka Jarząb/Ola Wasilewska), które ruszają o 17:00. Natomiast o 19:00 rozpoczną się wieńczące festiwal koncerty. Wojciech Bąkowski, dawny członek duetu Niwea, grafik, reżyser i poeta, wystąpi w ramach trasy „Jazz Duo”, promującej jego najnowszy projekt. Niemiecki kolektyw jazzowy Kammerflimmer Kollektief, działający już ponad dwie dekady, dostanie szansę na premierowe zaprezentowanie publiczności swojej najnowszej płyty – zaplanowanego na 23 września albumu „There ArActions Which We Have Neglected and Which Never Cease to Call Us”. W Toruniu pojawi się również jedna z najważniejszych postaci niemieckiej muzyki elektronicznej – Jan Jelinek. Autor kultowego już albumu „Loop-finding-jazz-records” do mistrzostwa opanował łączenie glitchu z ambientem, a jego muzyka zdaje się świetnie korespondować z tematem tegorocznej edycji festiwalu. Program zamyka Szwed Marcus Henriksson, znany tez jako Minilogue, zręcznie operujący microhouse’owymi konstrukcjami. Zabawę na afterparty zapewnią Mchy i porosty oraz X.Y.R.

Na wszystkie wydarzenia (poza afterami – te w kawiarni PERS) zaprasza w swoje progi Kinoteatr Grunwald. Wstęp na cały czwartek oraz warsztat improwizacyjny jest darmowy. Bilety na pozostałe koncerty można kupić tutaj.

Nie ma więcej wpisów