Już za chwilę, już za momencik – bo w listopadzie – rusza już XXVII edycja Festiwalu Ars Cameralis, która w tym roku będzie funkcjonować pod hasłem Cień Słońca. Między 8 a 23 listopada w Katowicach i okolicach doświadczyć będzie można fuzji form i znaczeń, które odnajdą się w wystawach, koncertach, warsztatach dyskusyjnych i sztuce performance oraz filmie.

„Cień słońca, który na nas padł, zaciemnia historię, przestrzeń i czas. Jakież to nieadekwatne kategorie do podjęcia rozmowy! Dlatego zamiast powiedzieć historia, patrzymy na losy świata jako ciąg następujących po sobie rebelii. Pojęcie czasu zastępujemy bezkresną muzyką, która płynie wbrew opresji czasu. Przestrzeń? Załamuje się w niespodziewanych punktach czasoprzestrzeni. Tworzymy więc przestrzeń własną, intymną i gościnną. Dobrą przystań. Więcej światła. Cień słońca.”

Tym razem duży nacisk położony będzie na jeszcze szersze łączenie muzycznych występów z innymi formami wyrazu. Dyskusję Najwana Darwisza i Johna Darnielle oraz Szymona Kloski pod tytułem „Czy potrafisz wydobywać w ziemi moje sny?” wzbogaci występ Brzoska/Marciniak/Markiewicz, którzy w repertuarze poezji śpiewanej wykonają nowy album Brzoski – „Brodzenie”. Muzycy będą swobodnie poruszać się między różnymi gatunkami muzycznymi, wplatając w kolejne utwory ambient, jazz i elementy muzyki świata.

Po raz kolejny odbędzie się też Zbieg Poetycki NaDziko, który jest stałym punktem festiwalu od początku jego istnienia. Zbiegi NaDziko to propozycja nowych form percepcji słowa pisanego, gdzie multimedialnym, interaktywnym prezentacjom i performansom towarzyszą koncerty. W tym roku gospodarze wieczoru – grupa poetycka Na Dziko – spotkają się z jednymi z najwybitniejszych współczesnych poetów – Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim, Marcinem Sendeckim, Adamem Kaczanowskim oraz Joshuą Cloverem, naszym gościem z USA, profesorem literatury, poetą, laureatem prestiżowej nagrody Walt Whitman Award. Muzycznie rozgości się Marcin Świetlicki i Michał Wandzilak ze swoim nowym projektem Zgniłość, tworzonym z jazzmanami: saksofonistą Michałem Ciesielskim i trębaczem Dawidem Lipką (sekcja dęta Tymona Tymańskiego), kontrabasistą Maciejem Sadowskim oraz perkusistą Tomaszem Koprem. Ich granie można opisać jako postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass (czymkolwiek jest) lub prościej: koncert na głos, dwa saksofony, trąbkę, piano, kontrabas, perkusję, zero poezji.

W nieco innym kierunku podążą dyskutujący na temat „Punku za żelazną kurtyną”. Analizę tam-tego okresu podkreśli występ zespołu Dezerter – legendy polskiego punkrocka. Wszystkich spragnionych podobnych doznań zaprosić trzeba na koncert zespołu Siksa, czyli punkowego duetu tworzonego przez wokalistkę i performerkę Alex Freiheit i basistę Buriego. Krytycy porównują SIKSĘ do Miley Cyrus, Guerniki y Luno, ale i Doroty Masłowskiej, bo jej występy to mariaż koncertu, performansu, teatru i literatury. Jej występ odbędzie się w ramach spotkania „Please Kill Me” poświęconego książce „Please kill me. Punkowa historia punka”.

Oprócz tego nie zabraknie typowych koncertowych widowisk, prezentowanych przez The Mountain Goats, czyli indie-rockersów z Kalifornii. Ich znakiem rozpoznawczym jest emocjonalny wokal Darnielle’a i jego oniryczne teksty odwołujące się do motywów mitologicznych czy bibilijnych. Z niecodziennej strony zaprezentuje się tez duet z innych bajek – David Eugene Edwards i Alexander Hacke, którzy połączyli swoje siły i zanurzyli się w muzyce świata, składającej się z americany, neofolku, industrialu, ambientu, elektroniki i muzyki arabskiej.

Fanów bardziej jazzowego repertuaru ucieszy występ Daniela Blumberga, którego melancholijny głos doskonale podkreśli instrumentarium złożone z saksofonu, gitary, wiolonczeli, skrzypiec, kontrabasu i fortepianu. Debiutancki album „Minus” nagrany został po burzliwym rozstaniu i śmierci przyjaciela. A wszelkie zawarte w nim emocje wybrzmią na żywo jeszcze dosadniej niż w wydaniu studyjnym.

Oprócz tego Ars Cameralis prezentuje wiele ciekawych wydarzeń dodatkowych. Wszystkie informację na temat tegorocznej odsłony do znalezienia oczywiście na oficjalnej stronie festiwalu i wydarzeniu.

Nie ma więcej wpisów