Choć według przysłowia to do trzech razy sztuka, tak w wypadku Szpitalnej 1 poprzednie dwie celebracje ich urodzin można spokojnie uznać za bardzo udane i niezapomniane. Przypomnijmy, że na swój „roczek” klub zaprosił na włości legendę chicago house – Roberta Owensa oraz Scan 7 – enigmatyczny kolektyw wywodzący się z nurtu detroit techno. Dwa lata działalności świętowano już w trochę większym składzie (Kyle Hall, Scott Zacharias i DJ Assault), a wygląda na to, że nadchodząca skórzana rocznica mocno zapadnie w pamięć pod względem długości oraz intrygującego doboru występujących tam artystów – Freddy K, Interstellar FunkSØS Gunver Ryberg, Charlie, DiscoMule, Olivia, Chino, Rrrkrta i wiele wiele innych.

Urodziny klubu Szpitalna będą trwać cały tydzień, począwszy od poniedziałku 19 listopada 2018. Warto zwrócić uwagę na szczegółowe kalendarium wydarzeń, które zamieszczamy na końcu tego posta: nie zabraknie jazzowego jam session, urodzinowej edycji Open Decksów kiedy to stery konsoli przejmują początkujący DJ-e, a przede wszystkim dwóch weekendowych imprez, podczas których swoją niesztampową selekcję brzmień zaprezentują niesztampowi artyści z różnych regionów Europy. Na właśnie te wydarzenia  polecamy zwrócić szczególną uwagę, tak żeby przypadkiem nie ominęła Was szampańska zabawa od zmierzchu do poranka.

W piątek, 23 listopada główną gwiazdą klubu będzie gość prosto z Rotterdamu, ale bookowany przez największe festiwale i kluby z całego świata – Olf Van Elden, czyli Interstellar Funk. W jego setach usłyszeć można fascynację new wave, electro oraz Detroit/Chicago techno, ale konwencja jednego gatunku czy stylu zdecydowanie nie jest czymś, z czym można kojarzyć jego osobę. Pociągają go także klimaty bassowe i industrialne oraz nieprzerwana miłość do analogowych syntezatorów i kojarzenia starych utworów z nowymi perełkami. Interstellar Funk to nie tylko pasjonat i DJ, ale także doświadczony producent, wydawany między innymi przez Dekmantel, Berceuse Heroique, Safe Trip i Rush Hour. Towarzyszyć mu będą krakowscy DJ-e – CharlieMarco y Luca czyli Eltron b2b Kinzo Chrome, DiscoMule, aetha, HiTrash i Martin Sharp.

Sobotnimi gośćmi będą z kolei najlepsi reprezentanci sceny techno z Włoch i Danii, czyli Freddy K & SØS Gunver Ryberg. Freddy K, obecny na scenie od 1991 roku, jest DJ-em, producentem oraz właścicielem labelu KEY VINYL. Ponad 25 lat swojego życia spędził na graniu, produkowaniu i wydawaniu techno, śmiało popychając włoską scenę muzyczną do przodu – zarówno podczas promowania nowych dźwięków we własnej audycji radiowej Virus czy organizowaniu sążnistych imprez po godzinach w latach 90-tych. Aktualnie Freddy K – jak wszyscy wielcy tego świata – mieszka w Berlinie i tam też hołduje swoim muzycznym zasadom: ciągle gra tylko z winyli, propaguje „360°-styl techno” (np. Soft Cell, WestBam, Bronski Beat) i nieprzerwanie uskutecznia też maratońskiej długości występy: jego ostatni set zamknięcia z Berghain trwał aż 14 godzin, choć wysoce prawdopodobne jest, że i ten rekord pobije. Warto zapoznać się z jego podcastem dla Resident Advisora, gdzie już w jedną godzinę wtłoczył dużo interesującego materiału.

W wersji live wystąpi SØS Gunver Ryberg – duńska performerka, kompozytorka, artystka dźwiękowa i fanatyczka akustyki z imponującym muzycznym wykształceniem. Charakterystyczne dla siebie surowe brzmienia wytwarza ona z przetworzonych nagrań terenowych, którym nadaje formę symfoniczną, co pozwala na kreację o wyszukanej, wytwornej ekspresji. Sporo uczy ją doświadczenie komponowania dla gier wideo, filmu, instalacji dźwiękowych, które przenosi w pewnym stopniu na bardziej tradycyjną formę tanecznej muzyki elektronicznej.  Za sobą ma występy na berlińskim Atonalu, klubie Tresor czy nagrania dla Boiler Roomu, podczas których w pełni udowadnia, że jest w stanie łatwo żonglować między hipnotycznymi dźwiękami a industrialem i przestrzennym techno.

Tej nocy swoje umiejętności pokażą również rezydenci klubu: Olivia, Andrew Ingram i Chino, a także Rrrkrta z Brutażubiøs & scki., reprezentujący Urloop.

Mężczyzna użyczający wokalu w największym hicie Freddy’ego K „Devo Andare” z 1997 monorecytuje tytułowy tekst, który w tłumaczeniu oznacza „Muszę iść”. Mam nadzieję, że kierunek zarówno jego i Waszego marszu jest jasny – klub Szpitalna 1. Ci vediamo, widzimy się!

 

Na koniec podsumowanie urodzinowego tygodnia na Szpitalnej:

19.11 One Artist’s Day – Miroff (wstęp darmowy)

20.11 Jazz Jam Session & Live Act #12 meet, talk & jam (wstęp darmowy)

21.11 Electronic Wednesdays Birthday Edition (wstęp darmowy)

22.11 Piwnica 3000 地下室 (wstęp darmowy)

23.11 III Urodziny Szpitalnej 1: Interstellar Funk – 20/25/30/35/40 PLN

24.11 III Urodziny Szpitalnej 1 – Freddy K & SØS Gunver Ryberg live – 20/25/30/35/40/45 PLN

 

 

 

Nie ma więcej wpisów