W dniach 7-8 grudnia czeka nas kolejna edycja gdańskiego SpaceFestu, wydarzenia dedykowanego szeroko rozumianej muzyce „kosmicznej” i psychodelicznej.

15 artystów z różnych części świata zaprezentuje przekrój gatunków takich jak noise, shoegaze, dream pop, space rock, post rock, krautrock, ambient i wiele innych. Impreza odbywa się już po raz ósmy, przy czym drugi raz gościć ją będzie klub B90. SpaceFest to unikalne wydarzenie, które w ciągu minionych siedmiu lat zbudowało już silną markę i powinno być doskonale znane miłośnikom brzmień o kosmiczno-psychodelicznym zabarwieniu. O ile początkowo impreza kładła nacisk przede wszystkim na spuściznę brytyjskiej gitarowej alternatywy (zwłaszcza shoegaze’u i space rocka), to później ewoluowała, prezentując coraz barwniejszą mozaikę nurtów eksperymentalnych i psychodelicznych. Jej line-up współtworzyli przedstawiciele projektów takich jak Ride, The Silver Apples, The Brian Jonestown Massacre, Spiritualized czy Dead Skeletons.

Tegoroczny skład wydaje się szczególnie zróżnicowany, zarówno pod względem stylistycznym, jak i geograficznym. Pojawi się m.in. psychodeliczna Rakta z Brazylii, noise’owy duet Medicine Boy z RPA oraz wykonujący eksperymentalny noise i shoegaze Sunset Images z Meksyku. Wielką Brytanię reprezentować będą ambient-rockowe trio Eyre Llew oraz The Lucid Dream: mariaż rocka psychodelicznego z elementami acid house’u, dubu i kosmische music. Nie zabraknie miejsca dla przedstawicieli sceny lokalnej: post-rockowego Spoiwa oraz Popsysze. Będzie również wątek inspiracji niemiecką elektroniką lat siedemdziesiątych w postaci projektu Pin Park.

SpaceFest posiada dwa tradycyjne elementy, których nie zabraknie również w tym roku. Pierwszy to koncerty laureatów konkursu dla zespołów: tym razem organizatorzy wybrali gdański Columbus Duo oraz wrocławski XDZVØNX. Druga tradycja to projekt Pure Phase Ensemble: skład tworzony przez przedstawicieli różnych projektów, którzy spotykają się na kilka dni przed festiwalem i wspólnie tworzą materiał prezentowany w kulminacyjnym punkcie imprezy. Tegorocznym liderem „supergrupy” będzie brytyjski weteran Will Carruthers, który występował m.in. w Spacemen 3, Spiritualized, The Brian Jonestown Massacre czy Dead Skeletons. Pod przewodnictwem Carruthersa zagra dziewięciu muzyków z projektów takich jak Pedal Distorsionador, Free Games For May czy Oil Stains. Jeżeli chcielibyście wiedzieć, czego w przybliżeniu można się spodziewać, zobaczcie film z jednym z poprzednich wcieleń PPE:

PROGRAM FESTIWALU
7 grudnia 2018 | start 19:00
Nest Egg (US)
Medicine Boy (ZA)
Pin Park (PL)
Sonic Jesus (IT)
Sunset Images (MX)
Rakta (BR)
Dr Switchoff (RU)
8 grudnia 2018 | start 19:00
Eyre Llew (UK)
Popsysze (PL)
The Lucid Dream (UK)
Columbus Duo (PL)
Pure Phase Ensemble ft. Will Carruthers (PL/UK)
XDZVØNX (PL)
Spoiwo (PL)
Dr Switchoff (RU)

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj i tutaj. Bilety, w cenie od 25 PLN do 75 PLN (zniżki dla studentów i posiadaczy KARTY DO KULTURY), do nabycia na stronie festiwalu lub przez bileterie: GoOut Soundrive Tickets i KupBilecik.pl.

Nie ma więcej wpisów