Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Coraz bliżej święta, więc artyści robią wydawniczą przerwę od tradycyjnych albumów, rozkoszując się świąteczną atmosferą, a czasem dodatkowo wydając świąteczny album. Jeśli jednak chcecie posłuchać czegoś nowego, propozycje padają od Slow Dancer („Wonderful Christmastime”) oraz Zayna („Icarus Falls”).

„…The Best Live Show Of All Time” —NME – taką nazwę przyjmie nowa EP-ka Davida Byrne’a, a sam cytat pochodzi z tej recenzji. Musimy przyznać, że jak nie ufamy wszelkim podnietom NME, tak ta sytuacja zachęca nas do ponownego, jak najszybszego zobaczenia Byrne’a na żywo. Nim to jednak nastąpi, przesłuchamy nagrania utworów z albumu „American Utopia” zarejestrowanego w Brooklyńskim Kings Theatre. EP-ka jest już dostępna do zakupu tylko w formie fizycznej na stronach wydawcy Todomundo/Nonesuch.

American Football wracają na dobre, oferując w przyszłym roku album. Następca wydanego w 2016 roku wydawnictwa ma się pojawić już 22 marca. Poznaliśmy właśnie utwór „Silhouettes”, który promuje płytę „American Football (LP3)”.

Jeden z najprzyjemniejszych do słuchania raperów w Polsce postanowił wydać EP-kę z remiksami najpopularniejszego utworu. Mowa o Kamilu Pivocie i EP-ce „Mandarynki”, na której piosenka została zremisowana przez Skarby, Awgs, Twardowskiego i Pepe. Za okładkę odpowiadają dzieci Kamila, a całą premierową akcję napędza wideo, w którym odwołań do lat dziewięćdziesiątych i pastelowych barw jest aż nadto. Śmieszy tylko fakt, że teledysk znalazł się akurat na kanale SB Maffija.

Coraz większe zmiany na polu letnich festiwali. O ile większość graczy utrzymuje swoje dotychczasowe pozycje, tak część przyzwyczajonych do corocznego kalendarza imprez będzie musiała pozmieniać swoje plany. O przenosinach na czerwiec Tauron Nowa Muzyka Katowice informował już przy zakończeniu poprzedniej edycji. Teraz zmiany dotknęły gdański Soundrive Festival, który zamiast na początku września, w 2019 roku zaplanowano na 16 i 17 sierpnia. Jeśli jeszcze nie zauważyliście dodatkowej zmiany, to spieszymy z informacją – nowa edycja imprezy potrwa przez dwa, a nie trzy dni.

Nie wiadomo też jak potoczą się losy mocno chwalonego przez nas AlterFestu. Mysłowicka impreza przez lata nabierała rozmachu, a tego lata okazała się jednym z miejsc, gdzie naprawdę warto było się znaleźć. Tymczasem zawirowania wokół miejsca, daty czy nawet samego odbycia się imprezy w przyszłym roku spowodowane są… polityką. Więcej informacji przedstawił ostatnio pomysłodawca i głównodowodzący festiwalu. Jego oświadczenie możecie przeczytać tutaj.

Dzieje się ważne: Pikej… to znaczy, Piotr Kukulski – bo chyba od teraz tak należy go kojarzyć – zaprezentował nowy kawałek. „Nie mogę”, bo tak nazywa się utwór, opowiada o tym, że Piotrek nie może. My jakby też nie. Więc może wy?

A tym razem zakończymy niestety smutną informacją. W czwartek w swoim domu w Pioneertown zmarła Nancy Wilson. Artystka była gwiazdą muzyki jazzowej, nagrała ponad 70 albumów, otrzymała trzy nagrody Grammy w tym za ostatnie studyjne dokonanie – „Turned to Blue”. Była także aktywistką walczącą o prawa człowieka. Nancy Wilson miała 81 lat.

Nie ma więcej wpisów