Projekt dowodzony przez Jamiego Stewarta przyjedzie do Polski promować swój nowy materiał.

Xiu Xiu są przykładem zespołu, którego wpływ na obecny kształt muzyki alternatywnej jest nie do opisania. Powstała w 2002 roku Amerykańska grupa, której sercem i mózgiem jest niezmiennie Jamie Stewart, bezkompromisowo przekraczała granice, budując swój własny styl ze skrawków niepowiązanych inspiracji. Jej pierwsze albumy, czyli „Knife Play” i „A Promise”, łączyły w sobie eksperymentalną, noisową „dziwność” z melancholią napędzaną przez przejmujący wokal Jamiego. I w zasadzie to może stanowić główny opis ich twórczości. Czasem bywało bardziej art popowo  („Fabulous Muscles”, „The Air Force”), innym razem do bólu wręcz noisowo i eksperymentalnie (wspólny album z Mierzbow: „MIERZXIU”, czy wcześniejszy „Angel Guts: Red Classroom”), ale ogólny koncept bycia zespołem niełatwym, a zarazem wzruszającym, powtarzał się na każdym kolejnym wydawnictwie.

Istotnym punktem w karierze Xiu Xiu, który może nie ugruntował ich pozycji, bo to stało się już wcześniej, ale z pewnością wyczulił na geniusz tej grupy, było wydanie albumu „Plays the Music of Twin Peaks”. Kultowa ścieżka dźwiękowa z serialu Davida Lyncha została w autorski sposób zinterpretowana, na granicy awangardowego rocka, dark ambientu i art popu. Zespół miał okazję wystąpić z tym materiałem w Polsce w ramach OFF Festivalu i Festiwalu Nowe Horyzonty. Niedługo potem wrócił do naszego kraju w ramach trasy promocyjnej kolejnego albumu studyjnego – „FORGET”. Surrealistyczna podróż po post-industrialnej przestrzeni, zmieszczona w trzech kwadransach smutku i grozy, sprawdziła się na koncertach znakomicie.

Xiu XIu nie osiadają jednak na laurach. Na początku 2019 roku ukaże się ich nowy album, „A Girl with Basket of Fruit”, który promuje singiel „Scisssssssors”. Więcej pisaliśmy o nim tutaj, jednak mówiąc w skrócie: szykuje się kolejna ciekawa wolta brzmienia amerykanów. Utwór raczej nie przypomina niczego, co zespół wydał już na świat, więc na długogrający album należy czekać z tym większą niecierpliwością.

Z okazji jego wydania Xiu Xiu wystąpią w Polsce aż trzy razy. 6 marca w Łodzi (DOM), 7 marca w Warszawie (Hydrozagadka) i 8 marca w Krakowie (Klub RE). Dwa ostatnie koncerty organizuje agencja Distorted Animals Booking. Bilety, w cenach około 40-50 PLN, można kupić m. in. tutaj i tutaj.

Nie ma więcej wpisów