Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

W tym tygodniu polecamy przesłuchać prawdziwe świąteczne hity Micheala Buble, Andy Williamsa, Mariah Carey, Franka Sinatry czy Wham!. Ewentualnie sprawdźcie sobie mocno pobudzającą listę Christmas Bangers 2018. Warte uwagi premiery w zeszłym tygodniu były dwie: Panowie„Full Automatik” i Tuzza„Fino Alla Fine”. Ale nie ma sensu więcej się rozwodzić, bo o tych płytach w przyszłości wiele jeszcze usłyszycie, nie tylko na naszych łamach. Po prostu posłuchajcie.

Jak co roku, tak i tym razem, wystartował plebiscyt Cover awArts. Internauci mogą zagłosować na dziesięć najładniejszych, ich zdaniem, okładek mijającego roku i na podstawie ich zdania oraz wyborów ekspertów zostanie wyłonione 30 Okładek Roku. Poza tym jury wskaże też Oprawę Graficzną Roku, Więcej informacji można znaleźć tutaj, na końcu znajduje się również odnośnik do strony z głosowaniem.

Inny plebiscyt, tym razem stricte muzyczny, trwa już w najlepsze od dwóch tygodni. Finał Roku Listy Przebojów Carpigiani to podsumowanie rocznej działalności codzienne aktualizowanej „poptymistycznej” listy. Internauci wybierają najlepsze utwory z przeszło sześćdziesięciu pozycji, wyłonionych w ramach Finałów Miesiąca. Głosy oddaje się za pomocą facebookowych reakcji i zapewniamy, jest w czym wybierać. Wszystkie dotychczasowe propozycje są dostępne na wydarzeniu, zachęcamy też do polubienia głównego fanpage Carpigiani.

O białostockim duecie YUKAA pisaliśmy niecałe dwa tygodnie temu, a już teraz możemy posłuchać ich drugiego singla. „I’m Going” utrzymany jest w klimacie lekkiego drum and bassu i liquid funku pokroju Rudimental czy High Contrast. To odmiana od pierwszego utworu i zarazem jasna informacja, że YUKAA swoją przyszłość planują bardzo różnorodnie.

Moses Sumney is back, baby. Prawie. Według najnowszego tweeta – bo tak teraz rozchodzą się wszelkie wiadomości – wiemy, że sophomore artysty zostanie wydany w 2019 roku. Kiedy usłyszymy całość następcy „Aromanticism”? Na razie nie wiadomo.

Do Oklou trzeba mieć cierpliwość, nie tylko w kontekście częstotliwości nowych nagrań, ale również ich dynamiki. Jednak wysłuchanie tego, co artystka ma do zaproponowania w pełnym skupieniu, zawsze przynosi pozytywne rezultaty. Materiał „Zone W/O People OST” to dwie dziesięciominutowe części przepełnione ambient popem, alt r&b i wpływami innych gatunków, Wszystko jest do dostępne tutaj.

Powroty, tyle że już bardziej konkretne mamy w przypadku The Raconteurs, którzy dostarczyli dwa nowe numery – „Sunday Driver” oraz „Now That You’re Gone”. Tradycyjnie już ci, którzy Jacka White’a lubią, pewnie znowu będą mieli ręce pełne roboty (hehe żart masturbacyjny hehe), a reszta wyda po raz kolejny głośny ziew znudzenia. Ostatni album grupy pojawił się w 2008 roku.

W obozie Trupa Trupa ciągle coś się dzieje. Tym razem panowie podpisali kontrakt z Paradigm Talent Agency – jedną z największych agencji koncertowych. Dzięki temu zespół dotrze do m.in. Azji, Ameryki Północnej i Południowej a także Australii. Poza tym mamy też pierwsze koncertowe doniesienia grupy na przyszły rok – Trupa odwiedzi ponownie festiwal SXSW. Tymczasem czeka nas także nowy album, który najpewniej pojawi się w przyszłym roku.

W temacie rocznych podsumowań: jedno z najlepszych przygotował portal Rate Your Music. Platforma, na której to sami użytkownicy oceniają albumy i piszą recenzje, mogła ubrać demokratyczne wybory większości w ładną szatę graficzną, co w efekcie dało dosyć uczciwą listę (niektóre albumy mają nawet 10 tys. ocen) wraz z opisami i informacjami na temat poszczególnych płyt. Zachęcamy do lektury i już teraz zdradzamy, że część z tych albumów znajdzie się również w naszym rocznym podsumowaniu, które już niebawem.

Z końcem roku doszła do nas wieść, że publikowanie Dwutygodnika zostanie wstrzymane z powodu wstrzymania dotacji płynącej do tej pory z Ministerstwa Kultury. To przykra informacja, bo było to medium z najwyższej jakości tekstami o kulturze – w tym o muzyce. Od czasu pojawienia się tej wiadomości, z wielu stron słychać głosy czytelników, nawołujących do stworzenia odpowiedniego modelu subskrypcji, który pozwoliłby utrzymać choć w części obecny kształt Dwutygodnika. Pojawiła się również internetowa petycja, którą zachęcamy do podpisywania. Pozostaje trzymać kciuki, żeby udało się znaleźć jakieś inne rozwiązanie finansowe, bo taka strata mogłaby okazać się opłakana w skutkach dla rozwoju kultury.

Nie ma więcej wpisów