Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…


W tym tygodniu dostajemy albumy od zespołu Broods („Don’t Feed the Pop Monster”), White Lies („Five”), Michała Przerwy-Tetmajera („Self Titled”), Beirut („Gallipoli”), Guided By Voices („Zeppelin Over China”).

Projekt Phoebe Bridges i Conora Obersta, czyli Better Oblivion Community Center, zaliczył w zeszłym tygodniu całkiem niezły start dzięki debiutanckiemu albumowi. Teraz pierwszy singiel zespołu, „Dylan Thomas”, dostał swój teledysk. A co więcej, nakręciła go nasza ulubienica Michelle Zauner z Japanese Breakfast.

Debiutancką płytę w końcu zapowiedziała Billie Eilish. Nastolatka dotychczas raczyła nas pojedynczymi singlami, ale już 29 marca dostaniemy aż nadto – 14 utworów, które złożą się na album „WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?”. Możemy również przysłuchać się singlowi „Bury a Friend” i obejrzeć teledysk w reżyserii Michaela Chavesa. Nasze zdanie: nie jest źle, ale chyba jednak Billie lepiej wypadała w radośniejszej odsłonie.

Nowy utwór znienacka zaprezentowali panowie z Interpol. „Fine Mess” pojawił się przy okazji dodania nowych dat koncertowych trwającej obecnie trasy promującej zeszłoroczny album „Marauder”. Premierowa kompozycja jest bardzo żywa, wręcz taneczna i chce się jej słuchać, pozostaje więc to robić i żałować, że na razie grupa nie ma w planach odwiedzenia Polski.

W zeszłym wydaniu, może trochę z przekory, a może niekoniecznie, pominęliśmy informacje o tegorocznych Fryderykach. Warto jednak zainteresować się sprawą, bo w tym roku przyszła pora na znaczne odświeżenie formuły. Gala przeniesie się do Katowic, w jej ramach odbędzie się również festiwal muzyczny. Jest też więcej kategorii, nowych (Nowe Wykonanie) albo powracających (Oprawa Graficzna), otwiera się też szansa rywalizacji w niszach (Piosenka Poetycka, Muzyka Dziecięca). Być może Fryderyki są więc na dobrej drodze ku lepszemu? Wszystkie nominacje można przejrzeć tutaj, ale i bez tego nietrudno zgadnąć, że najwięcej nominacji zgarnął Dawid Podsiadło. PS Najlepszy Album Zagraniczny to bardzo udany żart ze strony organizatorów.

Michał Przerwa-Tetmajer, znany do tej pory najszerzej ze swojej działalności w fantastycznym kwartecie Jazzpospolita, postawił na rozwój solowy. Już od dłuższego czasu informował o swoich wielu wyrazistych poczynaniach, a teraz zdecydował się na wypuszczenie kolejnego albumu. Pierwszym utworem jest nagranie zatytułowane „Dwa czy jeden?”, a całość „Self Titled” jest już dostępna od minionej środy.

Pozostając w temacie muzyki polskiej, a dokładnie teledysków, kilka ciekawych pojawiło się w ostatnich dniach. Król podzielił się klipem z urywkami codziennych wspomnień, który powstał singla do „Z Tobą / DO DOMU”. Kari, która nieśmiało zapowiada nowy album, zaprezentowała wideo do premierowego „Time”. Misia Furtak wróciła z solowym albumem w zeszłym tygodniu, a teraz zachęca do jego przesłuchania teledyskiem do „Nie zaczynaj”. Agata Karczewska w marcu zadebiutuje pełnoprawnym albumem „I’m not good at having fun” i z tej okazji możemy oglądać wideo do singla „Fool”. Ciekawy jest również efekt współpracy duetu Xxanaxx z legendą polskiej elektroniki – Markiem Bilińskim. Utwór „Duch” również zdobi klip, przy okazji promujący markę Jaguar.

A skoro o teledyskach mowa… „Be The Cowboy” nie jest może tak dobrą płytą jak „Puberty 2”, ale i tak cieszymy się z kolejnych nagrań Mitski. Lubimy też jej ekspresyjne teledyski, więc dobrze dostać kolejny. Ogólnie to fajnie mamy z tą Mitski. I fajne jest video do utworu „A Pearl”. Fajnie. Bardziej jednak chyba polecamy się skupić na zeszłorocznym dziele Yves Tumor, który wypuścił ostatnio obraz do neurotycznego utworu „Noid”.

Znana z Portishead Beth Gibbons jakiś czas temu zaprzyjaźniła się z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, że wspólnie wykonali „III Symfonię Góreckiego”. Wydarzenie to miało miejsce w 2014 roku w Warszawie. Teraz warstwa dźwiękowa i filmowa zostanie udostępniona dzięki wytwórni Domino. „Henryk Górecki’s Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs)” pojawi się 29 marca.

Bardzo lubimy Perfume Genius, cieszymy się też obecnością Empress Of. Co więc mogłoby pójść nie tak w przypadku połączenia sił tej dwójki artystów? Odpowiedź na to pytanie można poznać przesłuchując utwór „When I’m With Him”, który pojawił się na ostatnim albumie wokalistki. Tym razem jest on oznaczony jako Perfume Genius cover, a w nagraniu występują oboje wspomnianych muzyków.

These New Puritans być może są trochę zapomnianym zespołem, ale po wydanym we wtorek singlu „Inside the Rose” wszystko powinno się zmienić. Zapowiedź zaplanowanego na 22 marca powrotu po sześciu latach brzmi jak Moderat z orkiestrową aranżacją. „Inside the Rose” może się okazać czarnym koniem tego roku. Poprzedni singiel, „Into the Fire”, również na to wskazuje.

Nie lubimy takich wiadomości. James Ingram, wokalista i songwriter, zmarł w wieku 66 lat, przebywając długą walkę z rakiem mózgu. Ingram znany był przede wszystkim ze swojej współpracy z wieloma artystami R&B i muzyki pop, a także skomponował liczne ścieżki dźwiękowe do filmów.

 

Nie ma więcej wpisów