Szwedzka wokalistka przyjedzie do Polski już pod koniec lutego w ramach promocji najnowszego albumu.

Neneh Cherry to kobieta nie tylko o wielu muzycznych inspiracjach (soul, trip hop, rap), ale też o mnóstwie znajomości i współprac na koncie. Była wokalistką post-punkowej grupy Rip Pig + Panic i dubowego New Age Steppers, a solową karierę rozpoczęła w 1989 roku albumem „Raw Like Sushi”. Między pop rapowymi utworami przemykał się hip house i r&b, co wywindowało utwory „Buffalo Stance” i „Manchild” do roli klasyków.

Neneh zaczęła wchodzić w coraz więcej muzycznych kooperacji. Wokale w „Slow Train to Down” u The The czy aranżacje na „Blue Lines” Massive Attack. Zresztą właśnie ta płyta przyczyniła się do brzmienia jej kolejnego albumu – „Homebrew”. Był on już utrzymany w trip hopowej stylistyce, podobnie zresztą jak kolejny, „Man” (z przebojem „Woman”). On właśnie wyznaczył moment, w którym Neneh odeszła od solowej kariery. Ciągle jednak udzielała się u innych, m. in. u Pulp („Seductive Barry”), Gorillaz („Kids with Guns”) czy Kleerup („Forever”), a jeszcze przed tym wszystkim w przeboju „7 Seconds” z Youssou N’Dour.

Powrót następował etapami. Na początku eksperymentalny jazzowy album z The Thing (o wdzięcznej nazwie „The Cherry Thing”), potem art popowy „Blank Project” sprzed pięciu lat. Nagle okazało się, że muzycznie Neneh Cherry ma jeszcze całkiem dużo do powiedzenia, a do worka jej muzycznych inspiracji doszły takie odległe gatunki jak drum and bass i minimal wave. Ukoronowaniem brzmienia tego albumu była szwedzko-szwedzka współpraca, czyli duet Neneh & Robyn w piosence „Out of the Black.

Rok ubiegły przyniósł płytę „Broken Politics”, która, zgodnie z tytułem, oprócz muzycznego niesie również polityczny przekaz. Z jednej strony klasyczne wydanie trip hopu (jak w „Kong”), z drugiej kojący ambient pop („Fallen Leaves”). Neneh Cherry jeszcze raz ujęła swoją muzyczną wrażliwością i pełnym ciepła wokalem.

Okazja, żeby wsłuchać się w niego na żywo, nadarzy się w tym roku aż dwa razy. Artystka została bowiem niedawno ogłoszona na OFF Festivalu. Dla wszystkich tych, którzy wolą jednak kameralne warunki i nie mają na tyle cierpliwości, żeby wytrwać do sierpnia, idealną okazją do spotkania z Neneh będzie koncert w warszawskim klubie Niebo. Ten już 22 lutego. Bilety można kupić m. in. tutaj. Ich koszt to 79 PLN. Wydarzenie organizuje agencja Follow the Step.

Nie ma więcej wpisów