Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

To chyba drugi w tym roku tak obfity w premiery tydzień. Nowy materiał zaprezentowali m. in. Ariana Grande („thank u, next”), Xiu Xiu („A Girl With Basket of Fruit”), Jessica Pratt („Quiet Signs”), Cass McCombs („Tip of the Sphere”), Dido („Still on My Mind”), Sigrid („Sucker Punch”), Panda Bear („Buoys”),Talos („Far Out Dust”) czy Yak („Pursuit of Momentary Happiness”). Mamy też EP-ki od Pet Shop Boys („Agenda”), Ry X („Foreign Tides”) oraz album live od naszych ulubieńców z LCD Soundsystem („Electric Lady Session”).

Na ten komunikat czekaliśmy od lat. TR/ST powraca z nowym materiałem i będzie to od razu dwuczęściowy album. Kanadyjski producent jak nikt opanował sztukę wysyłania popu w futurystyczne rejony. Jego poprzedni album, „Joyland”, ukazał się aż pięć lat temu. Na szczęście „The Destroyer – Part 1” przyjdzie na świat 19 kwietnia. Druga część także ma się ukazać w tym roku. Na płycie znajdzie się zarówno fenomenalny singiel „Bicep” sprzed dwóch lat, jak i nowy „Gone”. Oj, stęskniliśmy się panie Robercie.

Za duetem PRO8L3M może nie zdążyliśmy się stęsknić, bo ostatni materiał Oskar i Steez83 wydali rok temu. Ale i tak dobrze, że panowie wracają, szczególnie, że robią to na wielu frontach. Album „Widmo” ukaże się 1 marca, a cały nakład pre-orderu rozszedł się oczywiście w kilka minut. Płyta, podobnie jak self-titled sprzed trzech lat, traktować będzie o współczesnej cywilizacji, degradacji środowiska i pułapkach rozwoju społeczeństwa. Standardowo duet rusza też w trasę po Polsce. Odbędzie się ona na przełomie marca i kwietnia. To jednak nie koniec atrakcji. W dniach 22 – 26 lutego będzie można zwiedzać specjalną instalację artystyczną „Outpost”. Projekt, opowiadający o cyfrowej dystopii, jest połączony z przedpremierowym odsłuchem albumu. Bilety na to wydarzenie można nabyć tutaj. Pojawił się też pierwszy singiel promujący materiał i musimy przyznać: jest ciekawie. „Interpol” idzie w innym kierunku niż moglibyśmy się po PRO8L3MIE spodziewać.

Nowych ładnych teledysków ukazuje się tak dużo, że chyba na stałe musimy wprowadzić w „Co słychać” ich przegląd. W ubiegłym tygodniu do radosnej biurowej komuny zabrał nas Toro y Moi („Ordinary Pleasure„), o niebezpieczeństwach współczesnej cywilizacji przestrzegła Neneh Cherry („Natural Skin Deep”), a w świat nokturnowej estetyki wprowadził Travis Scott („Can’t Say”). Inny raper, A$AP Rocky, zaprosił m. in. na piknik („Kids Turned Out Fine”), a Ólafur Arnalds pokazał, że tańczyć można do wszystkiego („ekki hugsa”).

Nowy teledysk wydał również 21 Savage. O raperze jest ostatnio głośno za sprawą aresztowania przez amerykański urząd imigracyjny. Okazało się, że 21 Savage wcale nie jest Amerykaninem, a Brytyjczykiem. Podobno w Stanach Zjednoczonych przebywał nielegalnie – przybył do kraju jako dwunastolatek i nie przedłużył wizy. Niech ta afera nie odciąga wzroku od jego twórczość, gdyż zeszłoroczny „I Am > I Was” zasługuje na choćby jeden odsłuch. Oparty na melodyjnym samplu „A Lot”, który to właśnie otrzymał nieco melancholijny klip, jest najlepszym przykładem zdolności artysty.

To nie był dobry tydzień dla czarnoskórych raperów. Nie tylko 21 Savage wpadł w kłopoty. Bow Wow  został oskarżony na napaść i pobicie kobiety, natomiast w o wiele gorszej sytuacji jest aresztowany w listopadzie zeszłego roku 6ix9ine, który może trafić do więzienia na 47 lat. To wszystko z racji przyznania się do 9 stawianych mu zarzutów, a oskarżony został m.in. o działalność w grupie przestępczej, nielegalne posiadanie i użycie broni palnej, udział w napadzie z bronią w ręku czy ściąganie haraczy. My natomiast, na poprawienie humoru, polecamy sprawdzić usunięty już post śmieszka 50 Centa. Takie rozgrywki to my lubimy!

Jamila Woods is back, baby! Wokalistka już paręnaście tygodni temu pojawiła się w niektórych mediach, przypominając o tym, że wydała jeden z lepszych albumów w 2016 roku. Teraz zapowiedziała kolejny, który dzięki wytwórni Jagjaguwar pojawi się do odsłuchu 10 maja. 13-utworowy „LEGACY! LEGACY!” zapowiada singiel „ZORA”, do którego dostaliśmy też teledysk.

Akcja #fuckfuckjerry przybrała przez ostatnie tygodnie na sile, choć tak naprawdę o działaniach Elliota “Fuck Jerry” Tebele, założyciela agencji social media Jerry Media/Fuck Jerry, w świecie artystów i komików wiadomo było od dawna. Dopiero teraz jednak wszystko to zaczyna przebija się do świadomości zwykłych użytkowników internetu. Również za sprawą jednego z dwóch wypuszczonych ostatnio dokumentów na temat niesławnego Fyre Festivalu. Hasztagi i nawoływania do bojkotu przez wielu internetowych twórców to jedno, ale niektórzy, tak jak Tim Heidecker idą nieco dalej, publikując chociażby wiele mówiący utwór „Fuck Fuck Jerry”. My nie możemy pozostać obojętni na dość nieciekawe praktyki (a mówiąc dosadniej – kradzież własności intelektualnej) tego pana i zachęcamy do działania. Jeśli jeszcze w jakiś sposób śledzicie jego działania, zachęcamy do zaprzestania. Wiecie co z nim zrobić – klikajcie unfollow.

Nie ma więcej wpisów