Jeden z najważniejszych zespołów amerykańskiego garażowego rocka przyjedzie do Polski.

Prawie piętnaście lat na scenie, siedem wydanych albumów, kilkanaście singli, setki koncertów. Niewyczerpana punkowa energia. Trio Marissa Paternoster, Jarett Dougherty i King Mike odkurza zapomniane tradycje i przyciąga uwagę coraz większej rzeszy słuchaczy.

Wnioskować to można choćby po świetnym przyjęciu ich zeszłorocznego albumu. „All At Once” uzyskało średnią 86% na Metacritic, „ósemkę” od Pitchforka, Drowned In Sound czy Anthony’ego Fantano, który zresztą umieścił płytę na liście najlepszych nagrań roku, a singiel „I’ll Make You Sorry” uznał za jedną z najlepszych piosenek. Sama liderka zespołu, Marissa Paternoster, została za to jeszcze kilka lat temu wyróżniona przez The Spin, który umieścił ją na liście najlepszych gitarzystów wszech czasów przed m. in. Joshem Homme (Queens of the Stone Age) czy Annie Clark (St. Vincent).

Bez sensu jednak patrzeć tylko na wyróżnienia, chociaż to one pokazują jak ważni dla amerykańskiego grania są Screaming Females. Warto przyjrzeć się samej muzyce. A ta idealnie wpisuje się jednocześnie w rockową retromanię, jak i revival indie rocka w znacznie bardziej szorstkim wydaniu (jak choćby w monumentalnym „Doom 84”). Wspomniane wcześniej „I’ll Make You Sorry” udowadnia jednak melodyjne zdolności zespołu – refren utworu równie dobrze mógłby się znaleźć w jakimś pop punkowym przeboju. Popowe ciągoty grupy potwierdza zresztą świetna gitarowa interpretacja hitu „Shake It Off” Taylor Swift. Nie można też nie wspomnieć o wokalu Marissy, który dobitnie i emocjonalnie artykułuje zwięzłe teksty – dobrym przykładem będzie „It All Means Nothing”.

Wszystkie powyższe aspekty twórczości Screaming Females idealnie splatają się w całość na koncertach. Dlatego warto piątkowy wieczór 15 marca zarezerwować na wizytę w Hydrozagadce. Szczególnie, że przed Amerykanami wystąpi polska grupa Fertile Hump, dawni przedstawiciele Instant Classic, grający garażowego punka i bluesa (ich najnowsza płyta „Kiss Kiss or Bang Bang” ukazała się w ubiegłym roku). Bilety na koncert, w cenie 50 PLN, można zakupić tutaj. Wydarzenie organizuje agencja Undertone Booking.

Nie ma więcej wpisów