Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

W tym tygodniu swoją EP-kę wydała Uffie („Tokyo Love Hotel”), Modeselektor poczęstowali swoim nowym albumem („Who Else”), podobnie jak duet Rebeka („Post Dreams”). Natomiast Bloc Party opublikowali koncertówkę pt. „Silent Alarm Live”.

W kwestii Chromatics znowu dzieje się dużo, ale chyba nie do końca tego, czego chcemy. Grupa po raz pierwszy od czterech lat rusza w trasę, ale niestety tylko po Stanach Zjednoczonych. Pojawił się też nowy utwór, „Time Rider”, ale daty premiery albumu „Dear Tommy” ciągle brakuje. Można więc powiedzieć, że Johnny Jewel dalej pogrywa sobie z fanami, ale jesteśmy coraz bliżej finału całej tej sytuacji. A dodatkowo na osłodę dostaliśmy też klip do piosenki „Camera”.

Giorgio Fazer to duet Mateusza Franczaka i Mirona Grzegorkiewicza. Panowie wydali właśnie swój nowy album – „Koncert w Alchemii”, będący następcą płyty „Gorzki to chleb jest polskość” z 2017. Album live składa się na trzy znane utwory z debiutu, podane jednak w nowej wersji, jak mówią sami twórcy, zostały one nasycone dodatkową dozą romantyzmu. Jeśli jeszcze nie słuchaliście lub nie znaliście projektów JAAA! Czy How How (nie wiemy jak możecie nie), to sprawdźcie na początek Giorgio Fazera.

Nowym singlem podzieliła się grupa Sorry Boys. Utwór „Jesteś pragnieniem” zapowiada czwarty album warszawiaków, który ma się ukazać na wiosnę. Nie zanotowaliśmy znacznych zmian w brzmieniu, co może trochę napawać niepokojem w przypadku zespołu, który z płyty na płytę prezentował coś nowego. Z drugiej strony, jak mówi Bela Komoszyńska, „Ta piosenka powstała w przypływie czystego natchnienia. Przyszła i objęła mnie jak gorący wiatr pustyni.”, więc wydaje się, że utwór nie musi stanowić wiarygodnego prognostyka na przyszłość. W każdym razie: czekamy.

Z radarów zniknęli nam na trochę Rafał Skowroński i Kamil Łukasiuk kryjący się pod nazwą Jóga. Duet na jakiś czas skupił się na rozwijaniu swojej muzycznej edukacji, czemu, jak możemy teraz usłyszeć, dają wyraz. Jeszcze w połowie 2017 roku obiecywali kilkumiesięczne poszukiwania natchnienia przed wydaniem debiutanckiego albumu. Czekaliśmy nieco dłużej, a i plany wydawnicze trochę się zmieniły. Panowie opublikowali właśnie swój pierwszy od dawna utwór, który jednocześnie zwiastuje EP-kę „Samotność”, a także sami nakręcili poniższy teledysk. Już w niedzielę premiera kolejnego kawałka.

Dwuletni project M8N, inspirowany formalnymi zabiegami Jamesa Joyce’a i toposem podróży, dobiegł końca. A właściwie został podsumowany, bo otrzymaliśmy drugi album muzyka, będący rejestracją ostatniego programowego koncertu pod szyldem “M8N plays ULSSS”. Album został zagrany na samplerze na żywo w Otwartej Pracowni na Jazdowie w Warszawie, a swoją cyfrową premierę miał w ostatni poniedziałek, 18 lutego, dzięki SADKI REC. Najfajniejszą rzeczą jest jednak to, że limitowana edycja albumu dostępna jest w postaci obrazka do powieszenia na ścianie (kilkanaście sztuk ręcznie wykonanych ramek z kolażami Anny Kameckiej).

Już niewiele dni dzieli nas od premiery drugiego pełnoprawnego albumu PRO8L3M. „Widmo” ukaże się 1 marca. Czas pozostały do końca lutego może nam jednak osłodzić drugi singiel. „Jak Disney” brzmi, w odróżnieniu od wcześniejszego „Interpolu”, jak typowa produkcja Steeza – ostro i pewnie. Producent zarapował też jedną zwrotkę, na co czekało od dawna wielu fanów. Po tym nagraniu raczej nie ma wątpliwości, że „Widmo” będzie jakościowym materiałem, a wszyscy niecierpliwi mogą skorzystać z okazji i usłyszeć płytę przedpremierowo w ramach instalacji „OUTPOST”.

Amon Tobin opublikował właśnie utwór otwierający zapowiedziany na 26 kwietnia album „Fear in a Handful of Dust”. Nagranie zostało zatytułowane „On a Hilltop Sat the Moon”. Ostatni krążek producenta to “ISAM” z 2011 roku. Tracklistę znajdziecie tu.

Orville Peck ujął nas fenomenalnym połączeniem country i folku oraz swoim krystalicznym wokalem na singlu „Dead of Night”. Podopieczny wytwórni Sub Pop 22 marca wyda swój debiutancki album „Pony”. Do premiery jeszcze miesiąc, ale otrzymaliśmy kolejny utwór – „Turn to Hate„. Kompozycja ma mniej balladowy charakter, znacznie ważniejsze stały się gitary, a Orville Peck brzmi na niej jak kowboj-zawadiaka. Zapowiadana płyta może się okazać czarnym koniem rocznych podsumowań i za to trzymamy kciuki.

Chyba wszyscy tutaj zgromadzeni mocno kochamy Vampire Weekend i czekamy z niecierpliwością na ich czwarty album. Okres niepokoju na szczęście się kończy, bo panowie wydali w styczniu dwa nowe kawałki, a do jednego z nich, „Harmony Hall”, dostaliśmy właśnie teledysk. I jak to w przypadku VW bywa – dość niecodzienny. Na cały album „Father of The Bride” jeszcze chwilę poczekamy.

Vampire Weekend są jednym z (nielicznych) powodów rozważenia wizyty na Open’erze, a Aldous Harding jest tylko jednym elementem z atrakcyjnego już teraz programu OFF Festivalu. Artystka pojawi się w Katowicach z nowym albumem, „Designer”. Płytę zwiastuje singiel „The Barrel”, który otrzymał również teledysk z Aldous w roli pielgrzyma. Jeśli tak ma brzmieć cała płyta, jesteśmy za!

Pełny muzyczny program ogłosił białostocki festiwal ¿Underground/Independent?. Impreza odbędzie się w dniach 8-10 marca i 22-24 marca głównie na terenie kina Forum i kawiarni Fama. Poza projekcjami filmów (m. in. „MATANGI / MAYA / M.I.A.”), warsztatami i wystawami odbędą się trzy koncerty: Nagrobki (improwizacja do „Muminków”), Alameda 5 i Snowid. Więcej informacji o poszczególnych wydarzeniach, w tym bilety, można znaleźć pod tym linkiem.

A będąc w temacie – także świeżutki Fest Festival ogłosił kolejnych artystów, tym razem złożoną z naszych rodzimych wykonawców. W ramach rozpoczęcia imprezy, w Parku Śląskim w Chorzowie pojawią się Krystyna Prońko, Natalia Nykiel, Rosalie., Piotr Zioła, Ten Typ Mes, Miuosh, DJ Black Belt Greg, Te-Tris oraz Emil Blef w projekcie „Albo Inaczej”. Czeka nas więc iście hip-hopowe otwarcie.

Nie mamy jakichś wielkich sentymentów do brytyjskich naród muzycznych (jak nagród wszelakich) i niebezpiecznej maniery ogłaszania co drugiej ichniejszej grupy zbawcami muzyki. A jednak mimo wszystko jakoś tam nas cieszy, że The 1975 wygrali podczas Brit Awards nagrodę w kategoriach: British Group oraz British Album of The Year. „A Brief Inquiry Into Online Relationships”, jak i wydawniczy poprzednik ma kilka naprawdę ciekawych fragmentów i parę nietrafionych elementów, ale na tle całej reszty nominowanych – zarówno w tych, jak i innych kategoriach – wydaje się całkiem wyważoną propozycją do uhonorowania. Wyniki dostępne tutaj.

A na koniec smutna informacja – w wieku 77 lat zmarł basista oraz klawiszowiec, a przede wszystkim założyciel grupy The Monkees, Peter Tork. Po dwudziestu latach przerwy zespół wydał w 2016 roku swój 12 album – „Good Times!”, a pod koniec zeszłego roku opublikował także wydawnictwo „Christmas Party”.

Nie ma więcej wpisów