W 2019 białostocki Up to Date Festival będzie obchodził 10-te urodziny. Jubileusze zobowiązują, w związku z czym po raz pierwszy w swojej historii Up To Date Festival trwał będzie nie dwa, lecz cztery dni. Rozpocznie się w czwartek, 5 września, a zakończy w niedzielę – 8 września. Dwa dni na Stadionie Miejskim uzupełniono tym samym o czwartkowy koncert otwarcia i jeden dodatkowy dzień z muzyką w stolicy Podlasia.

Anthony Linell / fot. Camille Blake

Koncert otwarcia to występy dwóch artystów. X edycję Up To Date Festival audiowizualnym występem rozpocznie Anthony Linell & Ali Demirel displays Winter Ashes. Po nim na scenie pojawi się Robert Henke z projektem Lumière III. Oba koncerty w nowej lokalizacji, dotąd nie kojarzonej z Festiwalem. Mieszkający w Berlinie Ali Demirel pochodzi z Turcji. Światowy rozgłos przyniosły mu eksperymentalne, niezwykle charakterystyczne prace wizualne czerpiące z natury, nauki i architektury, a prezentowane były m.in. w nowojorskim Muzeum
Guggenheima, podczas berlińskiego CTM, kalifornijskiej Coachelli, festiwalu Sonar i wielu innych, prestiżowych imprez na całym świecie. Z okazji dziesiątej edycji Up To Date Festival artysta przygotowuje nowy materiał we współpracy z Anthonym Linellem – artystą niezwykle płodnym, którego prace tworzone na przestrzeni lat,
choć pozornie odległe składają jednak różnorakie modele techno w jedną, określoną wizję.

Z kolei Robert Henke jest nie tylko artystą i kompozytorem, ale też programistą. Lumière to cykl koncertów eksplorujący artystyczny dialog między bardzo precyzyjnymi urządzeniami laserowymi i rytmem. Całość oparta jest na unikalnym narzędziu do programowania muzyki, urządzeń oraz grafiki wektorowej, które artysta
stworzył i bez przerwy rozwija od 2010 roku. Intencją Lumière III jest nie tylko zespolenie najlepszych elementów z wcześniejszych odsłon (Lumière II i Lumière I) ale też uzyskanie pierwotnej „surowości”, która poniekąd została zatracona w procesie udoskonalania II części.

Co jeszcze w programie? Up To Date Festival na swoje dziesięciolecie wyraźnie przekroczy granice województwa. Już w ciągu najbliższych tygodniu w zupełnie nowej, całodziennej formule pojawi się w dwóch pośród największych polskich miast. Szczegóły obu wydarzeń przedstawione zostaną wkrótce.

W programie festiwalu na pewno zobaczymy kolejki do stoiska „Wyślij pocztówkę do Babci” z darmowymi kartkami pocztowymi. Całkiem możliwe, że będą je wysyłać także przedstawiciele nieco starszego pokolenia, bowiem po raz trzeci osoby w wieku 50+ wschodzą na teren festiwalu za darmo.

Od dziś można kupować KARNETY FULL na tegoroczną edycję Up To Date Festival w pierwszej, limitowanej puli
w cenie 289 zł za sztukę, dostępne są one na platformie Biletomat, Going i Empikbilety. Karnety uprawniają do wstępu na wszystkie wydarzenia festiwalowe, w tym koncert otwarcia. Spieszcie się!

Nie ma więcej wpisów