Legendarna polska grupa zagra dwa koncerty w warszawskim klubie Jasna 1.

To wydarzenie nietypowe, bo zespół Księżyc w ogóle koncertuje bardzo rzadko. Ostatnimi laty grali dosłownie kilka razy, teraz natomiast, dzień po dniu, wystąpią w ramach kameralnych koncertów w specjalnie na tę okazję zaaranżowanej przestrzeni klubu Jasna 1.

Księżyc początkowo był kobiecym triem wokalnym, które inspirowało się tradycyjną muzyką, głównie słowiańską. W trakcie niemal trzech dekad istnienia grupa stała się jednak pełnoprawnym zespołem, ściślej mówiąc kwintetem, w którym wokal stoi obecnie na równi z tradycyjnymi instrumentami, a także elektroniką. Ten fakt wcale nie dziwi, wszak muzycy wśród swoich inspiracji wymieniają Dead Can Dance, Arvo Pärta czy Steve’a Reicha.

Przełomowym momentem dla grupy był rok 1996 i wydanie albumu „Księżyc”. Avant-folkowe aranżacje oparte na zapętlaniu prostych motywów instrumentalnych i wokaliz, wspomaganych poetyckimi, ale oszczędnymi tekstami, ujmowały i napawały podskórnym lękiem. Płyta do teraz jest kultowa i często wymienia się ją w czołówce najważniejszych i najlepszych polskich albumów wszech czasów. Dostrzeżoną ją także za granicą, dzięki czemu grupa mogła zagrać m. in. na Kraak Festival czy w Cafe Oto.

Niektórzy słuchanie zespołu porównują do wizyty w opuszczonym średniowiecznym zamku, w którym echo płata figle, a surowy klimat potęguje dźwiękowe doznania. Inni dostrzegają w tym projekcie zrealizowanie słowiańskiego etosu ludowości, która jest nie tyle przewidywalna, co raczej niepokojąca, romantyczna i pełna piękna. Płyta „Rabbit Eclipse” przyniosła jeszcze inny, medytacyjny wymiar niesionych przez Księżyc dźwięków. Niezależnie jednak od osobistych konotacji należy przyznać, że twórczość zespołu jest czymś wyjątkowym, co z miejsca każdy jego koncert czyni niezapomnianym, niemal duchowym przeżyciem.

Prawdopodobnie wiedzą to wszyscy ci, którzy zdążyli szybko kupić bilety na wyprzedany piątkowy koncert grupy na Jasnej 1. Organizatorzy postanowili jednak przyjść z pomocą spóźnionym i zapowiedzieli również kolejny występ, dokładnie dzień później, czyli 23 marca. Ostatnie bilety na to wydarzenie są jeszcze dostępne, dokładnie tutaj, w cenie 40 PLN. Nie warto zwlekać.

Nie ma więcej wpisów