Do programu białostockiej imprezy dołączają kolejni artyści.

Nie samymi headlinerami człowiek żyje i najlepiej wiedzą to właśnie organizatorzy Halfway Festival, którzy od początku istnienia wydarzenia mieszali znane z nieznanym. Po imponującym ogłoszeniu ze stycznia, którym była Julia Holter, poznajemy Amerykanina, Islandkę oraz polski duet, którzy uświetnią wieczory w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Gyða Valtýsdóttir, mimo że raczej mało komu znana z nazwiska, przez kilka lat była członkinią kultowej islandzkiej grupy múm. Ostatnio działa jednak solo, tworząc to, co umie najlepiej – muzykę pełną orkiestrowych aranżacji. Dwie płyty, w tym jedna wydana pod pseudonimem G Y D A, stanowią przekrój zdolności wiolonczelistki. Od własnych interpretacji kompozycji klasyków (Franz Schubert, Prokofiev czy Robert Schumann) po autorskie utwory, wyprodukowane w większości przez Alexa Somersa z duetu Jonsi & Alex. Takich artystów zawsze z ogromnym podnieceniem wyczekujemy na Halfwayu.

Strand of Oaks pod tym pseudonimem tworzy znacznie dłużej. W tym roku mija dekada od premiery jego debiutanckiego albumu „Leave Ruin”. Amerykański songwriter szczególnie zasłynął płytami „Pope Killdragon” i „Heal”, na których łączył folk z rockiem w typowo amerykańskim stylu heartland. Tegoroczny album „Eraserland”, wydany dosłownie wczoraj, odkrywa przed słuchaczami bardziej intymną odsłonę artysty. Chociaż brzmienie w gruncie rzeczy jest podobne, tekstowo Timothy sięga znacznie bardziej w głąb siebie. Jak sam mówi:

Kiedy pisałem te piosenki, każdego dnia chodziłem po plaży. Czułem się samotny, przytłoczony strachem. Ale potem zdałem sobie sprawę, że zasady nie istnieją i nieważne jest kim jesteś, kim się staniesz, czy kim myślisz, że musisz być. Płyta „Eraserland” jest właśnie taka. To śmierć dla ego i twoje odrodzenie lub odrodzenie każdego, kim chciałbyś być.

Zapowiada się więc emocjonalne wydarzenie, którego nie można ominąć.

Duet Tęskno zakończył nasz wywiad z zeszłego roku słowami o Halfwayu: „Bardzo chciałybyśmy tam zagrać. Zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego (śmiech). To jest świetny festiwal.”. Jak widać, organizatorzy słuchają uważnie i życzenie zostało spełnione. Hania i Joanna, autorki jednej z najbardziej udanych polskich płyt ubiegłego roku, „Mi”, przyjadą po raz pierwszy do Białegostoku. Można się spodziewać starannych aranżacji, subtelności i melancholii, bo z tego właśnie zasłynęło Tęskno. Czekamy na ten koncert z utęsknieniem.

Halfway Festival odbędzie się w dniach 28-30 czerwca. Na festiwalu pojawią się również Foxing, My Brightest DiamondJulia Holter oraz inni, nieogłoszeni jeszcze wykonawcy. Karnety, w cenie 150 PLN (ulgowe) / 170 PLN (normalne), można kupić tutaj. Pozwólmy oddać się „muzyce głębi”.

Nie ma więcej wpisów