Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…


W tym tygodniu swoje albumy zaprezentowali Fennesz („Agora”), Billie Eilish („WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?”) i UNKLE („The Road: Part II / Lost Highway”). Warta uwagi jest również EP-ka „Klan” Coals z udziałem świetnych gości.

Przyznajemy, że choć album „Night Time, My Time” był dziwnym zlepkiem wszystkiego, co wpadło w ucho Sky Ferreiry, to jednak mamy sentyment do paru naprawdę ciekawych momentów tego wydawnictwa. Wreszcie jednak oto doczekaliśmy się następcy płyty z 2013 roku, o której chyba niewielu już pamięta. „Masochism”, bo tak zwać się będzie nowy album artystki, nie ma jeszcze daty premiery, to jednak niemal pewne jest, że zostanie upubliczniony w tym roku. A z racji, że jego premiera przesuwana jest od 2016 roku, być może nie potrzebujemy wielkich zapowiedzi i po prostu poczekamy aż nagle pojawi się w serwisach streamingowych. Na razie do wysłuchania mamy singlową zapowiedź w formie tego utworu:

Powraca też Kristian Matsson, czyli The Tallest Man On Earth. Jego czwarty album utrzymany w quasi-dylanowskim stylu ukaże się w ramach świątecznego prezentu – 19 kwietnia. Nosi tytuł „I Love You. It’s a Fever Dream.”, a promuje go nagranie „I’m a Stranger Now”.

Arca przyzwyczaił nas do muzycznych i wizualnych dziwności, być może dlatego nowy teledysk Yves Tumora nie robi na nas aż takiego wrażenia. A jednak polecamy sprawdzić video do „Lifetime”. Do znudzenia też powtarzać będziemy o sięgnięciu po ostatni album muzyka – „Safe In The Hands Of Love”.

Flume postanowił obrać marzec miesiącem rozpieszczania swoich słuchaczy. Po zeszłotygodniowym, niezapowiedzianym mixtapie „Hi This Is Flume”, Australijczyk podzielił się kolejnym nowym utworem. „Friends” to jego kolaboracja z Rao Cragun, muzykiem z Vancouver. Efekt końcowy dość wyraźnie wpasowuje się w przedstawiony na ostatnim wydawnictwie ton, więc aż dziwi, że nagranie nie znalazło się na trackliście.

Można się było stęsknić za zespołem Rammstein, bo chociaż nie każdy Niemców szanuje tak samo mocno, dostarczany przez nich industrial metal nigdy nie spada poniżej pewnego poziomu. Nieodłączną częścią ich kreacji jest również kontrowersja, czasem obecna dla samego efektu, ale chyba częściej będąca dosyć przemyślaną taktyką. Wszystkie te cechy znajdują ujście w utworze i teledysku „Deutschland”, który prowadzi przez różne epoki historii Niemiec i dotyka drażliwych tematów na tyle brutalnie, że już wywołał protesty. Czy słusznie? Oceńcie sami.

Do letniego sezonu festiwalowego zostało jeszcze nieco czasu, co tydzień napływają do nas jednak coraz to nowsze informacje. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się m.in. że piąta edycja łowickiego Ł Festiwalu odbędzie się 10 sierpnia. Całkiem niedawno wyjaśniła się też sprawa przyszłości AlterFestu, o której pisaliśmy jakiś czas temu. Festiwal na szczęście pozostaje w Mysłowicach, a tegoroczna edycja rozpocznie się 19 lipca.

Zostając w temacie – Soundrive Festival ogłosił właśnie czterech kolejnych wykonawców, którzy 16 i 17 sierpnia pojawią się w gdańskim B90. Będą to poznański raper Adi Nowak, begijska post-punkowa grupa Whispering Sons, pop-rockowy indie band HYUKOH z Korei Południowej i Puma Blue – pochodzący z Londynu wokalista mocno, mocno lubujący się w blues-popowej stylistyce lo-fi. Jest więc czego słuchać przed wybraniem się na tegoroczną edycję.

Nowych przedstawicieli swojej pierwszej edycji przedstawił też Fest Festival. Na scenach pojawi się liczna polska reprezentacja, w tym: Paweł Domagała, Tulia, Bedoes, Arek Kłusowski, BARANOVSKi, atem, Bleeding Moses, blunt razor, Funkasanki, Honeycomb, Jagoda Kret, KOLORY, Mgły, RAT KRU, oraz Leszek Stanek.

Zamilska podbiła nasze serduszka swoimi dotychczasowymi dokonaniami, a więc z niecierpliwością czekamy na jej trzeci album. Według zapowiedzi, więcej dostaniemy już latem, ale na razie okładka singla „Hollow” dalej utrzymuje nas w nieco mroźniejszych klimatach.

W wieku 76 lat, po zmaganiach z chorobą nowotworową, zmarł Scott Walker, kompozytor i muzyczna ikona lat 60.

Pożegnaliśmy również muzyków zespołu Her’s. Stephen Fitzpatrick i Audun Laading zginęli w wypadku samochodowym wraz ze swoim managerem Trevorem Engelbrektsonem. Ich trasa koncertowa została brutalnie przerwana, ale dwa lekkie, wiosenne albumy, będące dorobkiem ich kariery, zostaną z nami na zawsze.

Nie ma więcej wpisów