Primavera Sound odbędzie się w tym roku po raz dziewiętnasty. W związku z tym przyglądamy się tegorocznemu zestawieniu artystów, którzy wystąpią w barcelońskim Parc del Fòrum. Samych wykonawców będzie nieco ponad dwustu, więc nie sposób omówić wszystkich, a tym bardziej pojawić się na ich występach. Niemniej wśród tej plejady mniej lub bardziej barwnych zjawisk wyłapaliśmy parę oczekiwanych koncertów, głównie tych artystów, którzy do tej pory nie zostali zapowiedziani na żadnym z naszych rodzimych festiwali.

W tym roku celem Primavery było przedstawienie równości, odwagi i różnorodności, co podkreślało, że ponad połowa miejsc w tegorocznym line-upie należała do kobiet. Nic więc dziwnego, że i my celujemy właśnie w artystki. W tym miejscu nie można nie napisać, że z utęsknieniem czekamy na sceniczne show Janelle Monáe, która raz za razem podczas swoich występów udowadnia, że na jej głowie powinna się znaleźć korona. Zresztą nie tylko popisy koncertowe, ale i cała wytworzona wokół siebie otoczka, pozwala na chłonięcie wszystkiego, co z Monáe z wielką przyjemnością. Podobnie mamy zresztą z twórczością Julien Baker, choć ta akurat zdecydowanie znajduje się na przeciwległym biegunie, jeśli chodzi o charakter nagrań, atmosferę i sceniczną ekspresję. Baker wydała w ostatnim czasie dwa świetne wydawnictwa: jej solowy sophomore i równie poruszającą EP-kę pod szyldem boygenius – zespołu, w skład którego weszły również Phoebe Bridgers i Lucy Dacus. W podobnym, choć raczej nieco bardziej indie-rockowym, uroczo najntisowym klimacie prezentuje się Snail Mail. Zeszłoroczny album Lindsey Jordan przygniata emocjonalnym ciężarem, będąc jednocześnie dość piosenkowy. A jeśli chodzi o przebojowość i piosenkowość, to nasze myśli wędrują ku dwóm postaciom – nieokiełznanej Charli XCX oraz Carly Rae Jepsen, która w 2015 roku zaskoczyła wszystkich swoim albumem „EMOTION” i rozgrzała nasze serca czerpaniem z najlepszych popowych wzorców. Czujemy wyśpiewywanie „Run Away With Me” na pełnej. Nieco inne wyobrażenie popu – co nie znaczy, że mniej fascynujące – mają ukrywająca się gdzieś przed światem FKA twigsEmpress Of o zmiennym obliczu i wydająca właśnie swój debiutancki album Nilüfer Yanya.

Celujemy także w liczne grono reprezentantów muzyki elektronicznej. Za konsoletami pojawi się chociażby pochodząca z Londynu producentka object blue (gościła już zresztą na krakowskim festiwalu Unsound), zręcznie mieszającego w swojej twórczości elementy techno, future garage czy dubstepu Djrum oraz Octo Octa, która z każdym kolejnym wydawnictwem prezentuje coraz lepszy poziom – żeby przywołać chociażby najnowszy banger, jakim jest „I Need You” z fantastycznej EP-ki „For Lovers”. Co stanie się podczas setu Iglooghost? Lepszym byłoby chyba wymienić, czego moglibyśmy podczas jego występu nie doświadczyć. Eksplozja wrażeń, magia glitch popu i niecodziennych zestawień dźwięków. Chętnie sprawdzimy też jak brzmi Yaeji, bo dwie dotychczasowe EP-ki artystki wypadają ciągle powodują, że chcemy usłyszeć od niej czegoś więcej.

To teraz parę powtórek z rozrywki. James Blake gościł u nas już parę razy, ale najnowszy album to dobry pretekst, aby sprawdzić, jak Brytyjczyk poradzi sobie z tym materiałem na żywo – tym bardziej, że niestety nie jesteśmy do końca przekonani do kierunku, który obrał na „Assume Form”. Nie możemy też oprzeć się pokusie obcowania po raz kolejny z uroczym Mac DeMarco. Jednocześnie mamy nadzieję, że spędzimy z nim więcej czasu, przechadzając się po festiwalowej arenie, dyskutując z nami o wszystkim i o niczym. Ach, marzenia. Spoglądając na line-up, zbiera nas też na wspominki OFF-owe, więc swoje pragnienia zamierzamy spełnić chłonąc szaleńcze zapędy Fucked Up oraz dziwności grupy Beak>W ramach nagłej potrzeby pozytywnych, płynących bez przeszkód dźwięków gitarowych, udamy się w podróż z Kevinem Parkerem i spółką, a to dzięki obcowaniu z Tame ImpalaA na deser, mając nadzieję na lekkie odprężenie, wybieramy odpoczynek w dream-popowych objęciach z Low

Robi wrażenie? A to nawet nie dziesięć procent wszystkich artystów w line-upie. To wszystko i jeszcze więcej w dniach 27.05 – 02.06. Wszystkie informacje na temat festiwalu możecie sprawdzić tutaj.

Nie ma więcej wpisów