Za nami ogłoszenie sceny FUTURE!/Carbon na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Nie da się ukryć, że zostanie ona właściwie całkowicie zdominowana przez płeć piękną, która reprezentować będzie brzmienia przyszłości w różnorakich odmianach: pojawi się eksperymentalna elektronika, queer techno, niszowy pop i rap.

Do line-upu dołączają: Lafawndah, coucou chloe, Brat Star, Ivo Dimchev, Ana Carla Maza, AWA, Tatiana Heuman, MUKA oraz Oramics showcase (Avtomat, dougeadsurgieri, ISNT, Mala Herba i Monster. Szykuje się sporo muzycznych zaskoczeń i dużo eksperymentów, jak to zwykle na scenie Carbon bywa.

Najbardziej znaną artystką wśród ogłoszonych w tym rzucie jest zdecydowanie Lafawndah, której debiutancki album „Ancestor Boy” ukazał się w marcu tego roku nakładem wytwórni Warp. Jest to mieszanka współczesnego R&B oraz niebanalnego popu, który artystka śmiele ze sobą zestawia. Fani basowych eksperymentów na pewno znają też francuską DJ-kę i wokalistkę coucou chloe, która oprócz grania, prowadzi też autorską audycję w NTS Radio. Warto sprawdzić jej EP-ki „Halo” oraz „Erika Jane”, prezentujące zainteresowanie artystki hip-hopem oraz delikatnym popem.

Na scenie Carbon pojawią się również reprezentanci kolektywu Oramics, który wspiera „kobiety, osoby niebinarne oraz LGBTQ w branży muzki elektronicznej”. Będziemy mieli okazję usłyszeć DJ-kę Monster związaną również z LOW Kollektiv, organizującą imprezy w poznańskim skłocie Rozbrat oraz dumnie wspierającą swoim graniem Manify w Poznaniu, Olsztynie i Lwowie, uświetniając je odmianami acid house i techno. Poza nią przed nami hybrydowy set Avtomata (poszarpane kompozycje wraz z wokalizą tradycyjnego śpiewu wielogłosowego), DJ-set od współtwórczyni kolektywu MESTIÇO dougheadsurgieri oraz dwa live-acty: industrialne mroczne techno od ISNT oraz duchologiczne połączenie syntezatorów i tradycyjnego śpiewu od Mala Herba (Zosia Hołubowska).

Kontrastów nie boi się również Brat Star, która miksuje pozornie zupełnie nieprzystające ze sobą gatunki oraz style. Jej pomysłów na brzmienia można posłuchać podczas audycji w Radio Primavera Sound, a pracuje również nad własnym materiałem, który ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku. Hip-hop i kwaito oraz inne afrykańskie inspiracje zaprezentuje pochodząca z Zimbabwe raperka AWA. Jej pseudonim pochodzi od pierwszych liter imienia Awakhiwe, ale to także skrót od „African Women Arise” (afrykańskie kobiety powstańcie) – wiele mówi o tematyce, którą porusza w swoich tekstach. Dotyczą głównie dorastania w biednej dzielnicy oraz przykrych spraw przydarzających się kobietom mieszkających w tamtych dzielnicach

Ana Carla Maza to bardzo utalentowana wiolonczelistka, która klasyczne podejście do instrumentów zaprezentowała na EP-ce „Alma”. Tatiana Heuman z kolei łączy muzykę elektroniczną z grą na perkusji, tworząc syntezatorowe popowe piosenki z lekką nutą dekonstrukcji. Eksperymentalne dźwięki zaprezentuje też krakowski duet MUKA, który tworzą połowka COALS – Kacha Kowalczyk oraz paszka: spontanicznie pod wpływem wieczorów z elektroniką, tworzą oni zglitchowany IDM o abstrakcyjnej formie.

Jednym z rodzynków na scenie dominowanej przez kobiety będzie Ivo Dimchev – łamiący tabu artysta wizualny oraz performer – jego występy to połączenie tańca, sztuk wizualnych oraz teatru. Może być kontrowersyjnie, szczególnie że często w swojej twórczości porusza problem ludzkiej seksualności – to trzeba koniecznie zobaczyć.

XIV edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice będzie miała miejsce od 20 do 22 czerwca 2019 na terenie Muzeum Śląskiego. W sprzedaży są karnety 3-dniowe aktualnie w cenie 349 zł, karnety 2-dniowe – 299 zł oraz bilety jednodniowe na piątek lub sobotę – 199 zł. Zadbajcie o nie wcześniej nim cena skoczy na wyższy próg!

Nie ma więcej wpisów