Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Zalała nas wydawnicza masa. Doczekaliśmy się nowych wydawnictw The Chemical Brothers („No Geography”), Band of Skulls („Love Is All You Love”), Anderson .Paak („Ventura”), LSD („Labrinth, Sia Diplo presents LSD”), Lor („Lowlight”) i Jeff Tweedy („WARMER”). Dodatkowo dostaliśmy album koncertowy od Bloc Party („Silent Alarm Live”), a także EP-ki od Noel Gallagher’s High Flying Birds („Wait And Return”), Olgi Polikowskiej („Brzask”) i Broken Social Scene („Let’s Try the After – Vol. 2”).

Tame Impala podgrzewają atmosferę, co chwila pojawiając się gdzieś w mediach lub prezentując skrawki nowych nagrań. Tym razem dostaliśmy cały utwór, drugą po „Patience” zapowiedź nowego albumu grupy. Oto „Borderline”.

Powraca też okołojazzowe trio Lotto, które już niedługo wyda EP-kę „Pix” (Instant Classic). Przy tworzeniu nowego materiału panowie zdecydowali, że będą działać z żywymi instrumentami i bazować na elektronice, natomiast całość nagrywana będzie poza warunkami studyjnymi. Całość jest już dostępna do odsłuchu.

Przez parę ostatnich lat Efterklang nie wydali żadnego studyjnego albumu, a raczej zajęli się działaniami muzycznymi z innymi artystami. Dzięki temu powstał m.in. album „Leaves – The Colour Of Falling” nagrany z Karstenem Fundalem, a wcześniej, w 2013 roku panowie zarejestrowali swój występ z orkiestrą Copenhagen Phil. Teraz, po siedmiu latach od wydania albumu „Piramida” i ostatniej wizyty w Polsce, zespół wreszcie do nas wraca. Mimo że na razie nie doczekaliśmy się informacji o nowych nagraniach, być może pojawią się one jeszcze przed dwoma zaplanowanymi koncertami – 8 października w warszawskim klubie Niebo i dzień później w krakowskim ZetPeTe. Dodatkowo zapowiedziano, że oba koncerty odbędą się przy udziale siedmioosobowej grupy muzyków.

Mark Ronson prezentuje kolejne fragmenty swojego nowego materiału, który 21 czerwca pojawi się po nazwą „Late Night Feelings”. Była już kolaboracja z Miley Cyrus, teraz otrzymujemy duet z Lykke Li. I to połączenie jest chyba bardziej udane od tego w utworze „Nothing Breaks Like a Heart”. Tytułowy kawałek z balladowym vibem to propozycja lepsza niż połowa utworów na ostatnim albumie szwedki, z drugiej strony póki co Ronson niczym nie zaskakuje.

Flying Lotus w dalszym ciągu nie chce nam dać upragnionego następcy „You’re Dead!”, który ukazał się w 2014 roku. Od tego czasu Steven Ellison dużo kombinował z innymi formami artystycznymi, a także nagrał kilka pozaalbumowych rzeczy. Jednym z takich projektów jest soundtrack do filmu „Perfect”, którego był też producentem. Film zadebiutuje w maju, ale mamy już pierwszą muzyczną zachętę od FlyLo.

Wild Beasts co prawda zakończyli działalność w 2017 roku (nad czym płaczemy), ale nie oznacza to, że poszczególni muzycy grupy zakończyli swoją działalność. Hayden Thorpe, czyli wokalista zespołu, zapowiedział swój solowy album, którego premierę zaplanowano na 24 maja. 10-utworowy „Diviner” ukaże się dzięki wytwórni Domino, a wydawnictwo promuje utwór „Love Crimes”. Mamy też teledysk.

Tegoroczny debiut SASAMI przeszedł jakoś bez większego echa, co nieco smuci. Jej album nie jest co prawda jakimś wielkim indie-rockowym czy nawet nieco shoegaze’owym wydarzeniem, ale to naprawdę porządne muzyczno-liryczne zestawienie, którego fragmenty są naprawdę poruszające. „Morning Comes” nie należy może do kategorii naszych ulubionych utworów z płyty „Sasami”, ale polecamy sprawdzić teledysk do niego. Szczególnie tym, którzy są zafascynowani kuchnią koreańską i lubią wiedzieć i widzieć, co jedzą. Do kuchni zaprasza babcia Sasami.

Również zespół JAAA! opublikował ostatnio bardzo ciekawy klip do jednego ze swoich utworów. „Apfyn” pojawił się na zeszłorocznym, drugim albumie trio.

Czekaliśmy i mamy. Po średnio fascynującej EP-ce z zeszłego roku doczekaliśmy się nowego numeru Kaytranada, który nagrał z siostrzanym duetem VanJess. Tak brzmi „DYSFUNCTIONAL”.

Scena Carbon jest jednym z naszych ulubionych festiwalowych miejsc. W tym roku na Tauron Nowa Muzyka Katowice działać ona będzie pod szyldem FUTURE!/Carbon. Co więcej, przyszłość będzie należeć do kobiet – przynajmniej tak wynika z przedstawionego line-upu. Wojciech Kucharczyk zaprosił do Katowic LAFAWNDAH, coucou chloe, Brat Star, AWA, MUKA, ISNT, Mala Herba (zagrają w piątek) oraz ogłoszoną wcześniej Fatimę Al Qadiri, Ivo Dimcheva, Ana Carla Maza, Avtomat, dogheadsurigeri i Monster (wszyscy pojawią się w sobotę). Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 21-22 czerwca.

Wszyscy żyją już ostatnim sezonem „Gry o tron” (meh), której pierwszy odcinek ósmego sezonu pojawi się 14 kwietnia. Tymczasem przy okazji tej premiery zapowiedziano także wydawnictwo inspirowane serialem.  Soundtrack dostępny będzie 26 kwietnia, a na albumie pojawi się m.in. SZA, The National, ROSALÍA, Ty Dolla $ign, A$AP Rocky czy The Lumineers.

Nie ma więcej wpisów