Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…


W tym tygodniu wsłuchujemy się w nowe wydawnictwa Cage the Elephant („Social Cues”), The Tallest Man On Earth („I Love You. It’s A Fever Dream.”), Lizzo („Cuz I Love You”), Kelsey Lu („Blood”), TR/ST („The Destroyer – 1”) i Khidja („In The Middle of the Night”).

W zeszły weekend świat żył rozpoczęciem okresu festiwalowego, zainicjowanego standardowo przez Coachellę. Już wcześniej wiadomo było też, jakie występy obejrzeć będą mogli ci, którym w tym roku nie dane było się dostać na teren imprezy. Pierwszy weekend kalifornijskiego festiwalu rozświetliły m.in. Ariana Grande, Lizzo, Childish Gambino, Billie Eilish czy Tame Impala. Przed nami jeszcze weekend numer dwa.

A pozostając w temacie… Nowy film koncertowy Beyoncé, „Homecoming”, wylądował na Netflixie 17 kwietnia. Dokument z jej ubiegłorocznego headlinerskiego występu na Coachelli wzbogacony został o dodatkowe nagrania i wywiady. Jest co oglądać.

Courtney Barnett nie próżnuje. Chociaż w zeszłym roku wydała nowy album, już teraz prezentuje premierowy singiel. „Everybody Here Hates You” jest bogaty w to, co artystka umie najlepiej – zmyślny tekst i chwytliwy riff. Ten drugi przywodzi na myśl bluesa i możliwe, że taki właśnie był zamysł. Ale cóż, nie wejdziemy do głowy Courtney, żeby się dowiedzieć. A może jednak?

Zdaniem części z nas „1989” jest jedną z popowych płyt dekady, a „Reputation” wcale jakoś szczególnie od niej nie odstaje. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że w obozie Taylor Swift zaczyna się coś dziać. W kilku miejscach (m. in. na stronie internetowej czy Twitterze) pojawił się zegar odliczający czas do 26 kwietnia. Co się wtedy wydarzy? Nie wiadomo, choć już hula informacja, jakoby Swift miała dołączyć do drużyny Avengersów w celu pokonania Thanosa. No dobra, to teraz na serio – nowa muzyka od Taylor jest bardzo prawdopodobna. I na to właśnie liczymy.

Od ponad tygodnia świat żyje w mniejszym lub większym stopniu publikacją zdjęcia czarnej dziury. W tej sprawie wypowiedzieli się też fani Soundgarden i Audioslave, którzy chcą uhonorować swojego idola, Chrisa Cornella, nazwaniem uchwyconego na zdjęciu obiektu nazwiskiem muzyka. Wszystko to oczywiście z powodu utworu „Black Hole Sun”.

Michał ‚Atari Wu‚ Wasilewski, czyli połowa duetu XXANAXX, opublikował kolejny solowy utwór. Jest to wydarzenie ważne nie tylko dlatego, że kompozycja odbiega od rozrywkowych electropopowych dokonań producenta i stanowi bardzo klimatyczną kompozycję z wibrafonem w tle, ale również z powodu inicjatywy, która towarzyszy premierze tego utworu. Projekt „Po drugiej stronie lustra” ma pomóc osobom z chorobą aktywną dwubiegunową, nerwicą lękową i uzależnieniami. Więcej informacji o spotkaniach, które będą się odbywały w ramach inicjatywy, można znaleźć na jej stronie. A tak brzmi (i wygląda) utwór „Lost”.

Prawdopodobnie każdy zdążył już zapomnieć o Terrific Sunday. A niesłusznie, bo to naprawdę przyjemny indie rockowy zespół. Cieszymy się więc, że coraz więcej zaczyna się dziać w kontekście premiery nowej płyty. Utwór „Amok” nie zaskakuje, ale może się poszczycić bardzo wyrazistym refrenem i ładnym teledyskiem, co dobrze wróży nadchodzącemu albumowi.

Inny gitarowy zespół z warszawy również jest coraz bliżej wydania kolejnego albumu. Mowa o post-hardcorowych/alt rockowych Bastard Disco, którzy podzielili się utworem „Sink or Swim”. Kompozycja zwiastuje płytę znacznie dojrzalszą niż debiut, a zarazem pełną nieoczywistych math rockowych zmian tempa i noisowych elementów. „China Shipping” już 3 maja.

Niemoc to trio coraz bardziej popularne na polskiej scenie, ale tak się składa, że panowie nie mają jeszcze na swoim koncie długogrającego albumu. Ten stan rzeczy zmieni się 25 kwietnia, kiedy to nakładem Seszele Records ukaże się płyta „Baśnie”. Możemy już wsłuchać się w pierwszy singiel, „Miss żużla”, który zgrabnie łączy funkowe brzmienie, dostojne syntezatory i indie rockową lekkość kompozycji. Zapowiada się świetna płyta, wyczekujemy z niecierpliwością zarówno jej, jak i koncertów, które w wydaniu Niemocy zawsze są udane.

Modest Mouse powrócili z nowym utworem – „I’m Still Here”. Wraz z kawałkem „Poison The Well” jest to ich pierwsze udostępnione nagranie od czasu wydania w 2015 roku albumu „Strangers to Ourselves”

Nie tak dawno dopytywaliśmy, kiedy wreszcie nowy album Flying Lotusa, a tu proszę – niespodzianka. Choć „Flamagra” brzmi jak nazwa leku na kaszel, to tak naprawdę jest tytułem albumu, który pojawi się już za miesiąc, 24 maja. Na liście gości znaleźli się m.in. Solange, Anderson .Paak, Little Dragon, Thundercat, Toro Y Moi, Denzel Curry czy David Lynch. Ten ostatni pojawił się już w utworze i teledysku do „Fire Is Coming” zapowiadającym wydawnictwo. Album zawiera także dwuutworowy tribute dla Mac Millera w postaci „Find Your Own Way Home” i „Thank U Malcolm”. Oto co mówi sam zainteresowany:

This album has been a refuge for pain and trying to make the most out of that pain. Music can heal and in the wake of that tragedy it reminded me what I’m here to do. As we get older, we start to figure out what our purpose is and embrace it and I want to do good things with my work. I want it to be able to help people through tough times and inspire them to be creative.

Nie ma więcej wpisów