Folkowy (chociaż nie do końca) zespół odwiedzi trzy polskie miasta w ramach promocji nowego albumu.

Duet z Manchesteru sam mówi o sobie, że tworzy w nurcie anti-folku. Ten specyficzny gatunek za główny cel stawia sobie łamanie muzycznych reguł rządzących mainstreamem. Tym samym blisko mu do punkowej rebelii kontestującej ogólnie przyjęte normy. Sposób, w jaki poszczególni artyści zabierają się do dekonstruowania zasad gry, może być bardzo różny.

Za główny manifest Crywank przyjmuje się album „Tomorrow Is Nearly Yesterday and Everyday Is Stupid”. Mnóstwo krótkich utworów, niemalże głupich, ale na swój sposób przenikliwych tekstów wyśpiewanych w dziwaczny czasem sposób („I am shit, I am shit / nuh nuh nur nur fucking dick” ma w sobie pierwotny pierwiastek z całą lo-fi otoczką) i atmosfera sypialnianego popu z kompozycjami nagranymi w domowych warunkach tym, co było pod ręką. Chociaż w wielu momentach wydaje się, że mało w tym brzmieniu buntu, już sama forma albumu jest jego przejawem, nie mówiąc o gitarze, która czasem brzmi jak akustyczny odpowiednik punk rocka.

W marcu Crywank wydali szósty w swojej karierze album. „Wearing Beige on a Grey Day” stawia na bogatsze instrumentacje (bardziej słyszalna perkusja, instrumenty dęte) i skondensowany przekaz, wszak trwa tylko nieco ponad dwadzieścia minut. Dzięki temu jest płytą bardzo dosadną i satysfakcjonującą, dającą wyjątkowo mało czasu na wytchnienie.

W jaki sposób Crywank zaprezentują ten materiał w Polsce? To się jeszcze okaże. Z pewnością jednak można spodziewać się przemyślanych koncertów w intymnej atmosferze. Duet wystąpi w naszym kraju trzykrotnie: 7 maja w warszawskim Pogłosie, 8 maja w krakowskim Warsztacie i 9 maja w poznańskim Klubie pod Minogą. Podczas wszystkich trzech koncertów Brytyjczyków będzie supportować polska grupa Zwidy (o której mieliśmy okazję pisać tutaj). Dodatkowo w Krakowie pojawi się zespół pointofview, a w Poznaniu Revive. Bilety kosztują odpowiednio 50 PLN, 45 PLN i 40 PLN. Wydarzenia organizują agencje Undertone Booking i Boredom Booking.

Nie ma więcej wpisów