Niecałe dwa miesiące pozostały do jednego z największych festiwali środkowej Europy. Tegoroczna edycja Colours of Ostrava odbędzie się w dniach 17-20 lipca, a wśród headlinerów obecni będą m.in. The Cure, Florence + The Machine, Rag’N’Bone Man, Years&Years oraz Mogwai.

Colours of Ostrava to największy czeski festiwal muzyczny, organizowany od 2002 roku. Ze względu na niewielką odległość, jaka dzieli Ostrawę od polskiej granicy, chętnie odwiedza go również publiczność z naszego kraju. Impreza była wielokrotnie doceniana i nagradzana; w 2016 roku Guardian uznał Colours za jeden z dziesięciu najlepszych festiwali w Europie.

colours of ostrava

mat. prasowe Colours of Ostrava

Zgodnie z nazwą, festiwal jest wydarzeniem eklektycznym, prezentującym szeroki przegląd różnych barw i odcieni nurtów muzycznych. Podczas tegorocznej, osiemnastej edycji nie zabraknie wykonawców z kręgu rocka, popu, electro i ambientu, folku, jazzu, country, world music, a także muzyki klasycznej. Łącznie na dwudziestu scenach zobaczymy ponad stu trzydziestu artystów. Kulminacyjnym punktem będzie oczywiście sobotni występ The Cure, które celebruje w tym roku trzydziestolecie legendarnego albumu „Disintegration”.

colours of ostrava

mat. prasowe Colours of Ostrava

Wyjątkowym elementem tegorocznej edycji będzie bogatsza niż kiedykolwiek wcześniej reprezentacja artystów jazzowych. Wśród nich: słynny Kronos Quartet, japońska pianistka Hiromi, sardyński trębacz Paolo Fresa, brytyjski saksofonista eksperymentalny i klarnecista Shabaka Hutchings z formacją Sons of Kemet oraz norweski trębacz Matihas Eick.

colours of ostrava

mat. prasowe Colours of Ostrava

Niewątpliwą atrakcją festiwalu jest klimatyczna, industrialna lokalizacja: Dolne Vitkovice, czyli pochodzący z XIX wieku rozległy kompleks hut i kopalni. W 2008 r. został wpisany na listę Europejskiego Dziedzictwa Kultury, a jego teren zaczął być adaptowany na potrzeby działalności artystycznej. Jednym z najciekawszych przykładów tego, w jaki sposób festiwal korzysta z historycznej przestrzeni, jest sala koncertowa Gong, czyli niegdysiejszy zbiornik gazu. W przerwach między koncertami możemy zatem zwiedzać zabytkowe obiekty, jak również korzystać z bogactwa pozamuzycznych atrakcji Colours: przedstawień teatralnych, wystaw artystycznych lub paneli dyskusyjnych.

colours of ostrava

mat. prasowe Colours of Ostrava

18. edycja Colours of Ostrava odbędzie się w dniach 17-20 lipca (środa-sobota) na terenie Dolnych Vitkovic w czeskiej Ostrawie. W sprzedaży wciąż dostępne są karnety 4-dniowe (465 zł) oraz 1-dniowe (335 zł) na środę, czwartek i piątek (wyprzedały się już 1-dniowe karnety na sobotę, czyli dzień występu The Cure). Obowiązują zniżki dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Wejściówki można zakupić za pośrednictwem joyStore.

colours of ostrava

Nie ma więcej wpisów