Do ogłoszonych dotychczas artystów jubileuszowej edycji białostockiego Up to Date dołącza kolejne 17 nazwisk. Line-up festiwalu zasilą: Helena Hauff, Alessandro Cortini, Christina Vantzou x Resina, PRO8L3M, Lee Gamble, Iglooghost, Carl Finlow, Bogdan Raczyński, Svreca, Ben Buitendijk, Sentimental Rave, Alienata b2b Sync24, showcase The Very Polish Cut Outs, Włodi, Harper, Lex oraz Dżuma.

Bardzo cieszy pojawienie się w Białymstoku Alessandro Cortiniego w wersji live. Znany z Nine Inch Nails włoski muzyk, solowo eksploruje melancholijne brzmienie syntezatorów i łączy ich z dźwiękami dronowymi, tworząc emocjonalne i precyzyjne kompozycje, znane z jego albumu-brylantu „Avanti”.

Drugim najbardziej znanym nazwiskiem, które cieszy się ogromnym uznaniem jest Helena Hauff – DJ-ka i producentka z Hamburga. Jej DJ-sety to szalona mieszanka electro, szorstkiego techno i acid house, doceniona przez publiczność festiwalową na całym świecie od Amsterdamu, poprzez Berlin po Detroit. Na pewno podobnie będzie ze słuchaczami w Białymstoku.

Organizatorzy zaprosili też właściciela wytwórni Semantica Records – Svrecę, który produkuje przejmujące techno oscylujące pomiędzy eksperymentem a klubem. Po raz pierwszy w Polsce zagra też Bogdan Raczynski – twórca płyty „Boku Mo Wakaran” oraz wydanej w tym roku „Rave ‚Till U Cry”. W jego muzyce dominują połamane i bardzo połamane rytmy, które są jedynie kanwą do eksploracji nieodkrytych obszarów jungle i drum&bassu zestawionych z ambientem, dronami, elementami noise’u, a na dodatek zszytych wesołymi motywami zaczerpniętymi z klasycznych gier Nintendo. Zapalonym junglistą był niegdyś Lee Gamble, ale dość szybko zaczął zajmować się dogłębną analizą brzmień elektronicznych, czemu dał dowód w świetnie przyjętym „Mnestic Pressure”. Do Białegostoku w wersji live zawitają też legenda electro Carl Finlow oraz Iglooghost – specjalista od skrzeków, pisków i trzasków.

Na czułą imprezę zabierze nas Sentimental Rave – bywalczyni wszystkich ważniejszych klubów i festiwali w Europie (Berghain, CTM, De School), która porywa niestrudzenie następne pokolenia wyznawców filozofii rave. W formule b2b wystąpią Alienata i Sync 24, gdzie spróbują połączyć nastrojowy funk oraz szerokie spektrum gatunkowe w jakim porusza się Alienata (electro, acid, dub, IDM, dark disco, Detroit, Chicago oraz inne freakowe dźwięki).  Ben Buitendijk zabierze słuchaczy w podróż między muzyką na parkiecie a muzyką dla umysłu. Jego sety i produkcje są zwykle definiowane przez głębsze spektrum techno. Specjalnie przygotowany na festiwal występ przygotują Resina (polska wiolonczelistka) i Christina Vantzou (amerykańsko-belgijska artystka tworząca chóralną odmianę ambientu). Choć panie używają różnych narzędzi, to rozumieją ten sam muzyczny język i podzielają nietypowe podejście do kompozycji. Polską reprezentację festiwalu zasilą: hip-hopowy fenomen PRO8L3M, Harper, Lex, Dżuma, raper Włodi oraz showcase wytwórni The Very Polish Cut Outs.

Przypominamy, że po raz pierwszy w swojej historii ta edycja festiwalu będzie trwać nie dwa, lecz cztery dni. Rozpocznie się w czwartek, 5 września, a zakończy w niedzielę – 8 września. Dwa dni na Stadionie Miejskim uzupełniono tym samym o czwartkowy koncert otwarcia i jeden dodatkowy dzień z muzyką w stolicy Podlasia. Karnety na 4 dni zostały wykupione, można zaopatrywać się jeszcze w karnety dwudniowe na stadion oraz pojedyncze bilety na Centralne Salony Ambientu.

Nie ma więcej wpisów