Impreza odbędzie się po raz piąty w Łowiczu i już teraz wiadomo, że zapowiada się wspaniały dzień z różnymi gatunkami polskiej muzyki.

Chociaż Ł Festiwal odbywa się w niewielkim Łowiczu, co roku prezentuje w swoim programie artystów, którzy swoją jakością znacznie przewyższają tych obecnych na festiwalach organizowanych jedynie dla komercyjnego sukcesu. Dzięki wsparciu Miasta Łowicz impreza może budować spójny artystycznie program, co potwierdzili w zeszłych latach tacy artyści jak We Draw A, Syny, Adam Repucha czy Trupa Trupa.

W tym roku nie będzie inaczej, a można to powiedzieć z dużą dozą pewności, bo znamy już większość składu. Headlinerem festiwalu został zespół KAMP!. Ciągle jedna z najważniejszych nazw na polskiej scenie, grupa która zainspirowała do tworzenia wielu młodych artystów i sama miała niemały wpływ na kształtowanie się niezależnej electropopowej sceny. W zeszłym roku trio wydało swój trzeci album, „Dare”, który jeszcze pewniej powędrował w stronę przebojowych brzmień. Jednocześnie pod koniec sierpnia mija pięć lat od premiery EP-ki „Baltimore”, najciekawszego bodaj materiału łodzian, wydanego nakładem amerykańskiego Cascine i będącego miesznaką deep house’u i balearic beatu. Niektóre utwory z tej EP-ki ciągle można usłyszeć na koncertach, co tym bardziej zachęca do zobaczenia zespołu na żywo.

Elektroniki będzie jeszcze więcej, bo ze swoimi live setami wystąpią Private Press i Kuba Sojka. Private Press to duet tworzony przez Adama i Janka, który stanowił odkrycie nieistniejącej już wytwórni Technosoul. Tam została wydana ich debiutancka EP-ka, a potem panowie poszli już w świat, ciesząc się zainteresowaniem zagranicznych DJ-ów, wytwórni i klubów. Podobnie jak Kuba Sojka, który aktywnie działa na scenie już od dekady, a jego sety pełne deep house’u i Detroit techno zaprowadziły go aż do występu w legendarnym berlińskim klubie Berghain. Pewne jest jednak, że na scenie w Łowiczu odnajdzie się równie dobrze. Elektroniczny skład dopełnia Evam, który na festiwalu zaprezentuje debiutancki set. Maciek Kwasek, łowicki DJ związany z organizacją poprzednich edycji festiwalu, będzie miał szanse pokazać się od drugiej strony – jako artysta. Tym bardziej czekamy na to, co przygotuje.

Trudno zespołów ŻAL i Wczasy nie postawić obok siebie – oba są duetami, oba inspirują się ubiegłymi dekadami, oba stawiają na syntezatory, oba podchodzą do swojej twórczości nieco ironicznie. Ci pierwsi śpiewają jednak głównie po angielsku, a ci drudzy po polsku. Różnica tkwi też w inspiracjach. U Wczasów jest to PRL-owska estetyka i początki lat dziewięćdziesiątych, a ŻAL czerpią bardziej z zachodniej spuścizny New Order czy Bronski Beat. Wczasy mają na swoim koncie zeszłoroczny album „Zawody”, który wyróżnia się nie tylko warstwą muzyczną, ale również świetnymi tekstami, w gorzki i humorystyczny sposób opisującymi współczesne korporacyjne społeczeństwo. Oba zespoły na scenie dają z siebie wszystko i ich koncerty na pewno nie pozwolą na stanie w bezruchu w miejscu.

Coś dla fanów nieoczywistej poezji zaklętej w mrocznej muzyce również się znajdzie, głównie za sprawą Normal Echo. Pod tym pseudonimem kryje się Dawid Szczęsny, mieszkający obecnie w Berlinie, a niegdyś współtworzący legendarny na polskiej scenie projekt Niwea. Solowo artysta wydaje w Latarnia Records – tam ukazały się albumy „Accidental Forever” i „Kaskady” oraz tegoroczna EP-ka „W pół”, która swoim brzmieniem i tekstami zaprasza w introwertyczny i osobliwy świat. Z tym materiałem Normal Echo wypada bardzo przekonująco i warto się o tym przekonać osobiście.

Ostatnimi ogłoszonymi dotychczas artystami są Benito i Ricci, czyli rapowy duet Tuzza. Ich debiutancki album „Fino Alla Fine” chwaliliśmy w naszym albumowym podsumowaniu ubiegłego roku, a już za tydzień ukaże się kolejny premierowy materiał – EP-ka „Moon Mood” wyprodukowana przez Pvlace z 808 Mafii. Materiał promuje m. in. singiel „Kosmopolita”, który nie odstaje jakością od poprzednich nagrań duetu. Jak się okazuje, koncerty grane przez Benito i Ricciego również są bardzo udane (co panowie udowodnili m. in. w Warszawie), występu w Łowiczu, który nastąpi zaraz po koncercie na OFF Festivalu, nie można więc przegapić.

Ł Festiwal odbędzie się na dziedzińcu Łowickiego Ośrodka Kultury 10 sierpnia Na dwóch scenach wystąpi ośmioro artystów plus ci, których organizatorzy jeszcze nie zapowiedzieli. Z niecierpliwością oczekujemy ostatnich ogłoszeń i zachęcamy do szybkiego kupowania biletów, które można nabyć m. in. tutaj za skromne 40 PLN.

Nie ma więcej wpisów