Kawiarnia Literacka od lat stanowi integralną część festiwalu i z całą pewnością jest elementem, który go wyróżnia. To tu odbywają się dyskusje, czytane są teksty, gra muzyka, a wszystko kręci się wokół słowa.

Tegorocznym hasłem przewodnim spotkań w Kawiarni Literackiej jest sformułowanie „dlaczego?”. Jak zapowiadają Organizatorzy „Z dziecinną naiwnością pytamy o sprawy proste i ważne: ekologię, przedmioty wokół nas, muzykę i literaturę. Rozmawiamy z pisarzami i pisarkami, dziennikarzami i innymi ludźmi kultury. Zapraszamy publiczność do udziału w kawiarnianych dyskusjach i wspólnie zastanawiamy się, czy jedna książka może być odczytywana na wiele sposobów. W piątek martwimy się o historię kobiet, w sobotę rapujemy, a w niedzielę odczuwamy moralny niepokój.”

Oprócz spotkań, słuchowisk i improwizacji w Kawiarni Literackiej będzie miała miejsce wystawa projektu „Wycinki w termosie” Małgorzaty Koniecznej. Między rozmowami muzykę puszczać będą didżeje.

Kuratorką wszystkich wydarzeń jest Sylwia Chutnik – pisarka i działaczka społeczna.

Partnerem Kawiarni Literackiej w 2019 roku jest portal Nexto.pl, która na miejscu prowadzić będzie sprzedaż książek i prasy.

Piątek, 2 sierpnia

17.20 -18.15 Na pytanie Dlaczego przedmioty są ważne? odpowiedzą:

Olga Drenda, autorka książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”
Agata Napiórska, naczelna magazynu „Zwykłe życie”
Marta Sapała, autorka książki „Na marne”
Prowadzenie: Karolina Sulej
Współpraca: Wydawnictwo Czarne

19.20- 20.20 Dlaczego historia kobiet?

Joanna Ostrowska, autorka „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej”
Joanna Kuciel Frydryszak, autorka książki „Służące do wszystkiego”
Prowadzenie: Karolina Sulej

Współpraca: Wydawnictwo Marginesy


21.30 – 22.30 Klub Komediowy i Radek Łukasiewicz

Klub Komediowy łączy literacką świadomość z umiejętnością mówienia na tematy aktualne, a bzdurę i absurd ze sznytem artystycznej niezależności. Z ducha tych ambicji zrodziła się i trwa kompozytorsko-autorska współpraca Radka Łukasiewicza i Michała Sufina. Jej ślad w repertuarze Klubu to póki co trzy produkcje teatralne, ponad trzydzieści razem skomponowanych piosenek i jeden teledysk.

Koncert przygotowany na tegoroczną edycję OFF Festiwalu jest przeglądem tego, co najciekawsze w ich wspólnym dorobku. Muzyka twórcy Pustek i Bisz/Radex z tekstami piosenek Sufina rysują szeroką panoramę ich zainteresowań liryczno-społecznych z ostatnich lat. Usłyszymy zarówno leśny protest song „Służba leśna”, społeczno-korporacyjną balladę o „Szatynie z Szczuczyna”, jak i liryczne z ducha i ciała „Zaopiekuj się mną”.

Piosenki wykonują aktorzy i improwizatorzy Klubu Komediowego: Matylda Damięcka, Weronika Nockowska, Katarzyna Kołeczek, Agata Sasinowska, Mateusz Lewandowski, Bartłomiej Magdziarz, Maciej Nawrocki i Grzegorz Kwiecień.

Utwory pochodzą ze spektakli: „Fabularny przewodnik po trzecim trymestrze”, „Hotel Asteroid czyli space opera w trzech scenach” i „Pod Sennym Szerszeniem – wegehorror muzyczny”.

Współpraca: „Przekrój”


Sobota, 3 sierpnia

16.00 – 16.50 Dlaczego głośno?

Performans poetycko-muzyczny. Poezja gadana, wykrzykiwana, mówiona, freestyle’owana, byle na głos, byle głośno. Trzy osoby, każda z nich swoje wiersze przeczyta/wykrzyczy/zaśpiewa do miksowanej na żywo muzyki. Czy Psalmy znajdą harmonię z muzyką elektroniczną? Czy freestyle’owane słowo zabrzmi ze scratchem? Przyjdź i posłuchaj poezji. Przyjdź i krzycz.

Wydarzenie specjalne: Live Action Painting by Jacek Świdziński. Najciekawszy polski komiksiarz (a wg. niektórych najciekawszy polski pisarz) na żywo, za pomocą farb, intelektu i talentu, skomentuje poetycką rzeczywistość naszej ojczyzny. Posłuży się najszlachetniejszym gatunkiem literackim, jakim jest pasek komiksowy.

Współpraca: Kraków Miasto Literatury UNESCO

17.20 – 18.20  Dlaczego hip hop?

Polski hip-hop dawno jest już pełnoletni – pierwsza Molesta wyszła 21 lat temu, od wydania debiutu Paktofoniki minęło ponad 18 lat. Obecne spory o nową i starą szkołę przypominają z jednej strony typowe w muzyce ścieranie się pokoleń, z drugiej świadczą o odmiennych spojrzeniach na współczesną muzykę i jej przekaz. W czasie rozmowy zastanowimy się, jak wygląda scena w Polsce i jaka przyszłość ją czeka. Pretekstem do spotkania jest – między innymi – wystawa w Muzeum Śląskim, dotycząca historii śląskiego hip-hopu.

W panelu udział wezmą:
Jan-rapowanie
Bartek Chaciński, szef działu Kultura tygodnika „Polityka”
Szymon Kobylarz, kurator wystawy „Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003” z Muzeum Śląskiego
Rafał Grobel, wydawca i promotor (S1 Warsaw, MOST, Boiler Room)
Prowadzenie: Bogna Świątkowska, dziennikarka i aktywistka

19.20 – 20.20 Słuchowisko
Grzegorz Uzdański (kwartalnik „Przekrój”) i „Nowe wiersze sławnych poetów” przy akompaniamencie muzyków.

Współpraca: „Przekrój”

21.30 – 22.30  Spektakl improwizowany Klubu Komediowego z letnim „Przekrojem”.
Fragmenty, które posłużą jako inspiracja dla aktorów, czytają redaktorzy oraz publiczność.

Współpraca: „Przekrój”

Niedziela, 4 sierpnia

16.00 – 16.40 Dlaczego robi się pismo? Spotkanie z redakcją „Przekroju”.

Współpraca: „Przekrój”

17.20 – 18.15.  Dlaczego komiksy?

Maria Lengren, Planeta Komiksów
Szymon Holcman, Kultura Gniewu
Prowadzenie: Sylwia Chutnik i Karolina Sulej

19.20 – 20.20 Dlaczego moralny niepokój?

Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka książki „Kieślowski. Biografia”
Jerzy Stuhr, aktor
Prowadzenie: Karolina Sulej

21.30 – 22.30 Dlaczego punk rock w Nowym Jorku?

Jan Błaszczak, autor książki „The Dom”
Andrzej Wojtasik, tłumacz, między innymi książek „Please Kill Me. Punkowa historia punka” oraz „Kim Gordon. Dziewczyna z zespołu”
Prowadzenie: Sylwia Chutnik i Karolina Sulej

Nie ma więcej wpisów