Jeden z najbardziej kameralnych festiwali w Polsce zapowiada ostatnie atrakcje i zaprasza do udziału.

Nie wyobrażamy sobie, jak miałby wyglądać początek lata bez Halfway Festival. Ta impreza co roku wlewa w nasze serca ogrom ciepła i tęsknoty za jedną z głównych idei tworzenia muzyki, jaką jest łączenie ludzi. W Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej każdy jest członkiem muzycznej rodziny, która z niecierpliwością oczekuje wizyty wspaniałych gości.

W tym roku w odwiedziny przyjadą Julia Holter, Foxing, My Brightest DiamondGyða Valtýsdóttir, Strand of Oaks, Tęskno, These New Puritans, Oxford Drama, KÁRYYN, Palina, Alice Phoebe Lou, Wędrowiec i Kotori. Prawie o wszystkich pisaliśmy dokładniej ostatnimi miesiącami. Możemy jedynie dodać, że Wędrowiec to trio, w którego skład wchodzi wierny widz Halfwaya – Gabriel Tomczuk. Zespół inspiruje się dawnymi kompozycjami i w ramach otwarcia festiwalu wprowadzi w klimatyczny świat swoim artystycznym popem. Natomiast Kotori, znana też jako Umiko, przyjedzie z sąsiedniej Litwy ze swoim gitarowo-elektronicznym zestawem piosenek. Zagra pierwszy koncert w sobotę.

Halfway Festival to jednak nie tylko koncerty. Znamy już program wydarzeń towarzyszących, czyli głównie dyskusji. Prezentuje się on następująco:

Piątek:

18:00 Dyskusja „Psychozy” – partner: Krakowskie Biuro Festiwalowe (Sala Kameralna Opery)
O psychozach, szaleństwie i tym, czego zrozumieć nie potrafimy, choć próbujemy w literaturze, życiu i muzyce porozmawiają Łukasz Orbitowski, Olga Hund i Anna Mazurek. Prowadzenie: Bartosz Sadulski.
19.30 Joga na dachu Opery – prowadzenie: Anna Chomczyk, nauczycielka ashtanga jogi w Shanti Yoga Studio. Od wielu lat regularnie podróżuje do Indii, gdzie poznaje jogę u źródła. Na Halfwayu pomoże się wyciszyć i złapać oddech. Ale nie oczekujcie niczego „slow”, bo to niezgodne z jej temperamentem.
19.30 Wystawa Ady Konopki „Sytuacje” | Oprowadzanie kuratorskie (Sala Wystawowa Opery)

Sobota:

10.00 Literackie espresso | Subiektywne wybory kobiet (Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2) „Literackie espresso” z udziałem Aliny Wawrzeniuk, Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej i Urszuli Komsty.
11.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie w Arsenale (Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2)
Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawach:
Dominika Olszowy – „Happy End”, kurator: Tomek Pawłowski
Pravdoliub Ivanov – „Innym żyje się jakoś łatwiej”, kuratorka: Monika Szewczyk
Wstęp na wystawy przez weekend festiwalowy dla posiadaczy opasek – bezpłatny
12.30 Warsztat tłumaczeniowy (Sala Wystawowa Opery)
Słownik polsko-angielski i angielsko-polski – warsztaty tłumaczeniowe skierowane do tłumaczy-amatorów (którzy będą tłumaczyć na język polski) oraz artystów-amatorów (którzy będą pisać teksty po angielsku). Prowadzenie: Maja Chmurkowska i Krzysztof Puławski.
14.30 Dyskusja „Historia fandomowe” – partner: Krakowskie Biuro Festiwalowe (Sala Kameralna Opery)
Historie fandomowe, czyli rozmowy o alterkulturze, trzecim obiegu, o ludziach, którym się chciało i chce nadal, o środowisku dynamicznym i twórczym, niesłusznie niedocenianym, o kosmicznych pojazdach, wielościennych kostkach i odzywkach elfów porozmawiają ciekawi goście, m.in. Tomasz Pindel.

Niedziela:

12.00 Muzyczna prasówka (Gram Off On)
13.30 Joga na dachu Opery – prowadzenie Anna Chomczyk
13.00 „Zapiski” – warsztat plastyczno-dyskusyjny Ady Konopki – tarasy Opery
14.00 Dyskusja „Tłumaczymy się z piosenek” (Sala Kameralna Opery)
Po co tłumaczymy piosenki na polski? Jakie piosenki warto tłumaczyć? Dlaczego i po co polscy twórcy piszą po angielsku? Jakie problemy się z tym wiążą? O znaczeniu języka w muzyce porozmawiamy z artystami, tłumaczami, dziennikarzami muzycznymi i znawcami. Rozmawiać będą: Maja Chmurkowska (autorka, Zerova, Plac Zabaw), Jolanta Kozak (tłumaczka), Jerzy Jarniewicz (poeta, krytyk literacki, tłumacz), Daniel Wyszogrodzki (autor, tłumacz, dziennikarz muzyczny). Prowadzenie: Krzysztof Puławski (tłumacz)

W czasie trwania festiwalu będzie można również oglądać wystawę Justyny Sołomianko „Portal” – znajdzie się ona na terenie festiwalu. Tak natomiast prezentuje się to, co najważniejsze dla spragnionych pięknej muzyki, czyli rozpiska godzinowa:

Piątek:

21:00 Wędrowiec
22:20 Gyda
23:45 These New Puritans

Sobota:

17:00 Kotori
18:30 Oxford Drama
20:00 KÁRYYN
21:30 My Brightest Diamond
23:00 Julia Holter

Niedziela:

17:00 Palina
18:30 Tęskno
20:20 Alice Phoebe Lou
21:50 Foxing
23:30 Strand of Oaks

Nie możemy się już doczekać. Karnety można jeszcze kupić tutaj, w cenie 150 PLN (ulgowy) / 170 PLN (normalny). Odliczamy dni: trzy…

Nie ma więcej wpisów