Do trzydziestu ogłoszonych do tej pory artystów jubileuszowej, 10. edycji Up To Date Festival dołączyło kolejnych dwudziestu jeden. Organizatorzy twierdzą, że to najsilniejszy line-up, jaki do tej pory udało się im przygotować. Festiwal rozpoczyna już się za miesiąc z hakiem i w tym roku będzie trwał nie dwa, lecz cztery dni. Dotychczasowe dwa dni na Stadionie Miejskim uzupełniono tym samym o czwartkowy koncert otwarcia i jeden dodatkowy dzień z muzyką w stolicy Podlasia. Oto sylwetki artystów, którzy wzbogacają finałowy rzut artystów.

W Centralnym Salonie Ambientu wystąpią:

Kevin Richard Martin, który zaprezentuje album „Sirens” w wersji live. Krążek zainspirowany jest traumatycznymi okolicznościami narodzin swojego pierwszego dziecka i wynikającymi z tego komplikacjami, których podczas porodu doświadczyła jego żona. Bezradność, jaką czuje ojciec i niepewność powodzenia kolejnych operacji to uczucia, które nie opuszczały Kevina Richarda podczas pierwszych miesięcy życia dziecka, zostały odzwierciedlone w mrocznych, ambientowych utworach w tym projekcie.

Akira Rabelais  kompozytor, poeta, programista i eksperymentator w dziedzinie multimediów, który w lutym 2019 roku wydał „CXVI” – płytę podsumowującą całe lata działań twórczych, na której usłyszymy owoce współpracy kompozytora m.in. z Benem Frostem, Haroldem Buddem, Biosphere, Kasselem Jaegerem. Owo opus magnum Rabelais’go we wrześniu zostanie zaprezentowana na festiwalu na żywo.

Isorinne – emocjonalny, minimalistyczny ambient i pierwsza możliwość zobaczenia artystki w Polsce.

Kelly Moranw swojej muzyce obejmuje gatunki klasyczne, elektroniczne, minimalistyczne, jazzowe, impresjonistyczne i metalowe. W wielu swoich kompozycjach Moran wykorzystuje elektroniczne techniki muzyczne w połączeniu z pionierską techniką spreparowanego fortepianu autorstwa Johna Cage’a.


Do ogłoszonych dotąd artystów Sceny Beats. dołączają z kolei:

Jan Rapowanie jeden z najciekawszych debiutantów swojego pokolenia (ur. 1988), który zyskał sympatię zarówno wśród hip-hopowych ortodoksów, jak również ludzi kompletnie niezwiązanych z tą muzyką. W marcu tego roku, po wielu miesiącach pracy w duecie z Nocnym, ukazał się jego pierwszy oficjalny album, który we wrześniu zaprezentuje w Białymstoku.

Konx-om-Pax – zaprezentuje najnowszy album „Ways of Seeing” wraz z oprawą audiowizualną. Będzie to polska premiera krążka  pełnego radości, spokoju i słońca nasyconego klasyczną atmosferą berlińskiego techno.

 dBridge weteran i jeden z najbardziej doświadczonych artystów drum&bass. Darren White aka dBridge to artysta wielokrotnie doceniany za liczne i odważne przemiany, za ewolucję stylu i artystyczną drogę, jaką przeszedł przez lata aktywności.

Pessimist pochodzący z Bristolu producent drum&bass. Efektem jego prac jest niesamowita dźwiękowa podróż, która poza kontekstem klubowym, łatwo mogłaby stać się ścieżką dźwiękową do bezkompromisowego filmu science fiction. Koniecznie warto zapoznać się z jego albumem „Pessimist”, wydanym w 2017 roku dla Blackest Ever Black, orbitującym miedzy gęstym techno a drum&bassem.

Daniel Drumz & Mr. Krime – W 2010 roku Daniel Drumz i Mr. Krime połączyli siły, nagrywając wspólnie miks „Music For Night People”, który właśnie doczekał się swojej kontynuacji i który zostanie zaprezentowany podczas Up To Date Festivalu.

DJ Czarek – wyczekiwany debiut młodego artysty. Ewidentny must-be!

Do sceny Pozdro Techno dołączają:

DeFekt (Matthew Flanagan) – niestrudzony orędownik „prawdziwego” electro i techno, stale szlifujący jego dźwięk w oparciu o instrumenty analogowe. Żywo zafascynowany sprzętem i występami na żywo, który to zaprezentuje w Białymstoku.

Sleeparchive zainspirowany brzmieniami Sandwell District i Mika Vainio, mistrz minimal techno w wersji live – czegóż chcieć więcej?

Anthony Linell x Acronym Anthony Linell i Acronym to filary szwedzkiej sceny techno i jednocześnie jedni z najważniejszych przedstawicieli poszukującego techno na świecie. Wielokrotnie gościli solowo w progach festiwalu Up to Date, tym razem wystąpią wspólnie i zaprezentują live act.

 

Na Czwartej Scenie Czwórki wystąpią również:

Falcon1 x Kebs duet, który wystąpi z wyjątkowym projektem Elementarz Live Set – to lekcja historii sięgająca do sampli, które tworzyły polski hip-hop.

Piernikowskiproducent, wokalista, autor tekstów oraz kompozytor muzyki teatralnej. Niegdyś członek grupy NP, obecnie działa solo oraz współtworzy projekt SYNY.

P. Unity to dziesięcioosobowy, warszawski projekt osadzony w funkowej stylistyce. Muzycy chcą odczarować obraz funku rozumianego dziś często jako easy-listeningowe brzmienie rodem z dyskotek. To głęboki ukłon w stronę psychodelicznego oblicza George’a Clintona i brzmień Sly & The Family Stone.

Czeluść – krakowski kolektyw producencki, tworzony przez JUTRØ oraz KOSĘ, skupiający swoją działalność na promowaniu polskiej sceny bitowej.

Komitet Obrony Disco (Kovvalsky & Pitti Schmitti) – dwójka DJ-ów i przyjaciół, którzy od pewnego czasu konsekwentnie prezentują swoje szerokie muzyczne fascynacje, grając klasykę disco, eksperymenty italo, house rodem z Paradise Garage.

Koza koncerty Kozy to artystyczny happening niemający zbyt wiele wspólnego z klasyczną hiphopową imprezą.

 

Finałowy koncert zamknięcia festiwalu zaszczyci swoją obecnością Richard Devine w wersji live. Urządzenia, które umożliwiły mu nagranie ostatniego albumu „Sort\Lave” wydanego nakładem Timesig, kompletował przez 5 lat. Odszedł od cyfrowego, niemal laboratoryjnego brzmienia komputerów na rzecz organicznej i przestrzennej muzyki generowanej przy pomocy syntezatorów modularnych.

Nie ma więcej wpisów