Przygotowania do 10-tej edycji Up To Date Festivalu wchodzą na ostatni, finałowy etap. 4 dni, 6 scen, blisko 70 artystów, a do tego spektakl, konferencja i akcje społeczne. Już za dwa tygodnie będziemy świętować jubileusz, a tymczasem dziś podczas konferencji prasowej organizatorzy zdradzili wszystkie szczegóły na temat tego co, kiedy i jak będzie się działo w stolicy Podlasia.

Jak już wiemy, z okazji dziesięciolecia festiwalu świętować będziemy o dwa dni dłużej: celebracja rozpocznie się Koncertem Otwarcia, w czwartek 5 września, gdzie w Sali Koncertowej Filharmonii Podlaskiej wystąpią Robert Henke z projektem „Lumière III” oraz Anthony Linell & Ali M Demirel, a sfinalizuje się Koncertem Zamknięcia w Auli Magna Pałacu Branickich podczas występów Alessandro Cortini live i Richard Devine live. Prawdziwe rozwiązanie festiwalu nastąpi jednak podczas oficjalnego afterparty w klubie Rozrywki Krąg (ul. Wierzbowa 6, Białystok). To miejsce, w którym zarówno dziadkowie, jak i rodzice niejedno kółeczko w tańcu zakręcili, kontynuując tym samym trwającą od zarania dziejów kulturę „biforów”, „rejwów” oraz „afterów”. To tym samym złożenie hołdu wszystkim rejwerom dawnych lat, którzy tańczyli w oddaniu za wolność wszystkich z nas. Podczas afterparty wystąpią: Alden Tyrell live, Solid Blake, Seltron400 oraz Monster. Osoby z opaskami lub pieczątkami festiwalowymi na imprezę wchodzą za darmo, pozostali uiszczają opłatę w wysokości 20 zł. Warto wiedzieć, że na afterparty z koncertu zamknięcia dowiozą publiczność specjalnie podstawione autobusy, podobnie jak dzieje się to w wypadku przejazdu z Centralnych Salonów Ambientu na imprezę na stadionie.

Można sprawdzić też dokładny timetable (klik!) wszystkich czterech dni festiwalu. Wśród artystów, którzy wystąpią na Stadionie znajdą się między innymi: Sleeparchive live, Piernikowski, SOKÓŁ, Helena Hauff, Dopplereffekt live, Legowelt, Ceephax Acid Crew czy Pessimist. Więcej tutaj.

Znany jest też program wydarzeń dodatkowych, równie ekscytujących i elektryzujących jak muzyka.

KULTURA i SZTUKA NA UTD

W programie wydarzenia znalazło się bowiem miejsce dla kilku bardzo ciekawych inicjatyw:

  • Żywa Biblioteka – gdzie pojawią się Żywe Książki, a naprzeciwko siebie staną wypożyczany i pożyczający. Wszystko po to, by poprzez rozmowę poznać się, redukując jednocześnie dystans i uprzedzenia.
  • Spektakl „Jawić się” – technopoemat korzystający z wyposażenia sali teatralnej, w którą widz zatapia się jak w przestrzeń obrazu. To kontynuacja poszukiwań potencjału ciała jako podstawowego medium teatru, a samego spektaklu jako zaprojektowanej sytuacji, w której mogą zajść autonomiczne wobec niego zdarzenia.
  • Scena Arsenał X Up To Date Festival 2019, edycja 1 – podstawą peformansu jest scenariusz napisany kolektywnie, w oparciu o materiały zebrane podczas warsztatów zorganizowanych przez kolektyw Kem z udziałem zaprzyjaźnionych osób. Dotyka on performatyki języka i skupia się na momentach językowej przemocy, czułości, przyjemności i wyrażaniu oporu w kontekście obecnych zmian zachodzących w debacie publicznej względem mniejszości. Wydarzenie będzie odbywać się w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, przy ul. H. Sienkiewicza 14; 7-8.09 (sobota – niedziela), godz. 16.00, 17.00. Liczba miejsc na performans jest ograniczona; rezerwacje: a.kluczyk@galeria-arsenal.pl
  • Wysokie canvasy – konferencja łącząca design i muzykę, której kluczem jest hasło „Upakuj muzykę”. Wydarzenie kierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych fenomenem designu, typografii, brandingu, które od zawsze muzyce towarzyszą.
  • Wyślij Pocztówkę do Babci – po Wrocławiu, Warszawie i Płocku pocztówkowy UTD wraca ze swoim ulubionym kramikiem do domu. Już po raz trzeci prosto z Białegostoku będzie można pozdrowić babcię, dziadka, mamę czy tatę wysyłając do nich pocztówkę. Korzystajcie!

Mural z babcią Eugenią / mat. prasowe

  • akcja 50+ – jedyna w swoim rodzaju okazja, by pokolenie, którego młodość przypadła nieco wcześniej, mogło również dotknąć naszej kultury muzycznej. Wszyscy rodzice, babcie, ciotki i wujkowie mogą wejść na festiwal za darmo oraz wspólnie cieszyć się muzycznym światem, który jest otwartym i nie ma w nim ograniczeń wiekowych.
  • Let’s Talk About Jesus Is A Noise Commander – projekt, który artysta określa mianem „heavy performance”: intensywne, fizycznie wykańczające, pozbawione scenariusza, oparte na spontanicznych, intensywnych interakcjach z przedmiotami zgromadzonymi w pobliżu miejsca akcji występy. Według doniesień zdarza się, że po występach Jakub Gliński jest na tyle poturbowany, że ląduje w szpitalu… Nieaktywny od 10 lat projekt trash-noisowy „Jesus Is A Noise Commander” pojawi się już  6.09.2019 na terenie Stadionu Miejskiego z okazji X-lecia festiwalu.
  • KINO OKOorganizatorzy Festiwalu ŻUBROFFKA, czyli ekipa z Białostockiego Ośrodka Kultury i DKF-u GAG zaprezentują Zaprezentujemy wideoklipy artystów z północno-wschodniej Polski (akcja FILMOWE PODLASIE ATAKUJE!), słowackiego Festiwalu Azyl i konkursu Music Video ŻUBROFFKI oraz udodowdnią, że  klip muzyczny może być małym arcydziełem filmowym, a nawet „opium dla mas”. Dodatkową atrakcją będzie specjalny pokaz filmów z żubroffkowego konkursu „Na Skraju”, dzięki któremu można będzie się zanurzyć w rzeczywistości eksperymentu i videoartu.

LOKALNE INICJATYWY NA UTD

Jak co roku na festiwalu urzędować będzie festiwalowy sklep Up To Date Shop. Jak obiecują organizatorzy, można liczyć na nowe wzory ubrań wypracowane na bazie tegorocznej identyfikacji wizualnej festiwalu, czyli eklektycznie, rave’owo i oczywiście szałowo. W godzinach 20.30-02.30 będzie czekać tam ekipa szalonych sprzedawców, u których wszelkie negocjacje cenowe oraz ciekawe bartery są mile widziane – lepiej już teraz zainwestujcie w lekcje skutecznego targowania się.

Nadal trwa również współpraca festiwalu i PSS Społem Białystok: kompot gratis do każdego posiłku we wszystkich barach PSS Społem w Białymstoku dla każdego festiwalowicza – wystarczy okazać festiwalową opaskę. Festiwal łączy również siły z Cechową, by stworzyć pierwszy w Polsce festiwalowy bar mleczny. Odrobina domowej atmosfery również od strony gastronomicznej to coś, co dopełni już mocno rodzinny klimat UTD. Oprócz klasycznych pozycji barowych z twistem, spodziewać się można wersji wegetariańskich podlaskich klasyków. Do tego odpowiedni wystrój i voila: wszyscy syci i zadowoleni. W strefie Market Place na uczestników festiwalu czekać będą: CZWÓRKA POLSKIE RADIO, Strefa clippera, Giouno Jewellery, magazyn „Filatelista”, stoisko Wyślij Pocztówkę do Babci, Wosh Wosh, UTDF Shop i Łomża Jasne Pełne.

OPRAWA WIZUALNA UTD

Nie od dziś festiwal przywiązuje niezwykłą wagę do tego jak będzie wyglądało miejsce, gdzie odbywa się festiwal – w końcu sceny to miejsce gdzie muzyka przeplata się ze sztuką. W tym roku o odpowiedni przepływ w tym temacie zadba Karolina Maksimowicz, która przygotowała projekty scen Beats. i Czwartej Sceny Czwórki. Autorem scenografii sceny Pozdro Techno utrzymanej w stylistyce pomieszczeń kontrolnych pierwszych elektrowni jądrowych wznoszonych w latach 50. w byłym Związku Radzieckim jest Osmo Nadir. Muzykę dopełnią projekcje live stworzone z obrazów reakcji chemicznych, które Nadir nagrywał przy użyciu mikroskopu polaryzacyjnego oraz mikroorganizmów rejestrowanych za pomocą własnoręcznie zbudowanych instrumentów optycznych.

Bilety na wydarzenie dostępne są zarówno w sprzedaży internetowej jak i w punktach stacjonarnych. Zalecamy nabycie ich wszystkim spóźnialskim i niezdecydowanym czym prędzej – w końcu dziesięciolecia zdarzają się tylko raz, a dziesięciolecia takiego festiwalu jak Up to Date po prostu nie można ominąć. Do zobaczenia w Białymstoku!

Nie ma więcej wpisów