Dodatkowe występy, rozstrzygnięcie open call oraz program filmowego filaru festiwalu to punkty, które domykają obfity program Avant Art Wrocław i Avant Art Warszawa.

Na początku niespodzianka, której miało nie być. Bo wydawało się, że poprzednie ogłoszenie dopięło niemal wszystkie kwestie programowe. Tymczasem organizatorzy przygotowali gratkę w postaci dodatkowego dnia warszawskiej edycji. Ta rozpocznie się bowiem już 30 września koncertem Matsa Gustafssona oraz projektu TEYAS. Saksofonista pojawi się na AAF już po raz piąty i tym razem zagra solo. TEYAS, czyli projekt kolektywu WIDT i Christopha de Babalona, to wyjątkowe połączenie agresywnego breakcore legendy niemieckiej sceny i eksperymentalnej muzyki wokalnej Antoniny Nowackiej (znanej m. in. z kIRk) w towarzystwie wizualizacji Bogumiły Piotrowskiej. Oba koncerty odbędą się w TR Warszawa we współpracy z Bocian Records. Do wrocławskiego programu dołączył natomiast Japończyk Kouhei Matsanuga, działający na scenie od przeszło dwudziestu lat. Wystąpi 25 września z gościnnym udziałem Huberta Kostkiewicza.

Udało się również wyłonić artystów, którzy zgłosili się w ramach open call. Poziom był tak wysoki, że postanowiono wybrać nie dwóch, a trzech wykonawców. We Wrocławiu zagra opierający się na improwizacji, loopach i hałasie projekt MŁYN. Trio pojawi się 28 września w klubie Firlej obok Curl, coucou chloe, Shygirl i Morgiany Hz.

W Warszawie artyści będą mogli zaprezentować się w klubie 999 obok King Midas Sound. 3 października podczas tego wydarzenia wystąpią Robert Skrzyński z inspirowanym field recordingiem, ale pełnym ekseprymentalnego footworku i ambientu projektem Micromelancolié oraz Ernest Borowski jako bakblivv z muzyką terenową eksplorującą fizyczne właściwości otoczenia. Warto dodać, że klub 999 ma wyjątkowo dobre nagłośnienie i nie przypadkiem akurat tam zagrają artyści, w których twórczości liczy się każdy najdrobniejszy dźwięk.

Na festiwalu ważne miejsce zajmują również filmy. W ramach Avant Art Film zostaną pokazane cztery (w Warszawie trzy) filmy dokumentalne: „Swans. Where Does A Body End?”„77Boadrum”, „Loud Krazy Love” (tylko Wrocław) oraz „PJ Harvey. A Dog Called Money„. W stolicy kinem festiwalowym będzie Muranów, a we Wrocławiu Nowe Horyzonty.

Sami nie możemy się już doczekać festiwalu Avant Art. A początek już niedługo, bo 23 września we Wrocławiu. W sprzedaży są bilety i karnety (WrocławWarszawa), a na stronie festiwalu znajduje się również szczegółowa rozpiska godzinowa wszystkich wydarzeń (Wrocław, Warszawa). Można śmiało rozpoczynać odliczanie!

Nie ma więcej wpisów