W listopadzie czeka nas kolejna XXVIII odsłona festiwalu Ars Cameralis i już teraz wiemy, że tegoroczna odsłona będzie bardzo kobieta. Donosiliśmy już o zapowiedzi występów Weyes Blood, Jenny Hval i Jessicy Pratt, a do listy artystów dołączyli w ostatnim czasie również Dillon i Laura Gibson. W ramach parytetu pojawi się też zespół Tryp.


Dillon
, czyli 31-letnia wokalistka i pianistka publikująca swoje albumy w techno-labelu BPitch Control, to jedna z tych artystów, którzy wzbili się w swojej popularności na fali YouTube’a. Swój sukces Dillon zawdzięcza przede wszystkim wyraźnemu, nieco ekscentrycznemu głosowi, który porównywany jest do barwy Kate Bush czy Björk. Artystka nie stroni od popowej wokalizy, której towarzyszy również inspiracja R&B i oszczędne, niekiedy hipnotyzujące elektroniczne tło. W ramach koncertu Dillon zaprezentuje swój artystyczny dorobek, w tym materiał wydany na majowej EP-ce „When Breathing Feels Like Drowning„. Jej występ odbędzie się już 13 listopada.

15 listopada będziemy mogli sprawdzić, jak na żywo radzi sobie amerykańska multi-instrumentalistka Laura Gibson. Muzyka Laury jest ma dość intymny charakter. Słychać to szczególnie na jej nowym, poświęconym żałobie albumie, który artystka zaprezentuje na Śląsku. Jej twórczość można przedstawić jako indie folk z elementami popu, nad którym dominuje czysty, dziewczęcy głos Gibson i poetyckie teksty – pokłosie studiów literackich w nowojorskim Hunter College. Gitara, fortepian czy skrzypce towarzyszą jej jedynie gdzieś w tle.

Dzień później czeka nas spotkanie z zespołem TRYP. Formacja powstała w 2008 roku z inicjatywy Kuby Wandachowicza (CKOD, Mister D.), a obecnie w jej skład wchodzą jeszcze Robert Tuta (1984, NOT, Agressiva 69, Bielas i Marynarze), Marcin Pryt (19 Wiosen, 11), producent Paweł Cieślak, Piotr Połoz (Psychocukier, Tsvey) i Marcin Zabrocki (Pogodno, Mordy). Supergrupa pojawi się, aby zaprezentować wydany parę miesięcy temu swój drugi album – „Trypolis”. Pomysł na drugą płytę zrodził się podczas poznania w jednym z łódzkich barów najemnika, który przez dziesięć lat uczestniczył w konfliktach krajów Maghrebu i dorobił się sporej fortuny. Jego wspomnienia zainspirowały 11 piosenek, które usłyszymy podczas listopadowego koncertu. Będzie warto się pojawić tym bardziej, bo czekanie na następcę „Kochanówki” trochę nam zajęło – debiutancki krążek wydano w 2011 roku.

Główną ideą Ars Cameralis Silesiae Superioris Festiwal jest prezentacja najciekawszych i najgorętszych zjawisk we współczesnej kulturze. Przez niemal cały miesiąc w wielu miastach Śląska królują: muzyka, sztuki wizualne, teatr oraz literatura. Wszystkie te niezapomniane wydarzenia artystyczne rozmieszczone są w kilku miastach aglomeracji śląskiej, m.in. Katowicach, Sosnowcu, Mikołowie czy Chorzowie.

XXVIII edycja Ars Cameralis odbędzie się w dniach 8-24 listopada 2019 roku. Bilety (w niewiarygodnie dobrych cenach) są już dostępne do zakupienia.

Nie ma więcej wpisów