Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Za nami (już prawie) kolejny dobry tydzień – przynajmniej pod względem wydawnictw muzycznych. W piątek swoje płyty wydali The Juan MacLean („The Brighter The Light”), Keane („Cause And Effect”), Blink-182 („Nine”), Chastity Belt („Chastity Belt”), M83 („DSVII”), Brittany Howard („Jaime”) i Liam Gallagher („Why Me? Why Not”). Efterklang powrócili ze swoim piątym studyjnym albumem („Altid Sammen”), a EP-kami uradowali nas Shigeto („Versions”) i Nils Frahm („Encores 3”).

Oh, Canada! Rozdano właśnie statuetki Polaris Prize, które przyznawane są muzyką przez dziennikarzy i osobistości przemysłu muzycznego. Na krótkiej liście kandydatów do najważniejszego tytułu nominowali byli m.in. Marie Davidson, Jessie Reyez czy PUP, jednak to Haviah Mighty zdobyła główną nagrodę. A to za swój album „13th Floor”. A skoro już jesteśmy w temacie nagród, to rozdano również tegoroczne Mercury Prize. Zwycięzcą okazał się raper Dave, który zgarnął statuetkę za swój album „Psychodrama”. Wśród zacnego grona nominowanych byli również Anna Calvi, The 1975, Black Midi, Nao, slowthai czy Little Simz. Gratulujemy!

Wilco pojawili się w ostatni weekend na jedynym koncercie w naszym kraju. Wcześniej zapowiedzieli jednak swój nowy album, „Ode to Joy”, który dostaniemy 4 października. W ramach skrócenia tych oczekiwań muzycy zaprezentowali się w video do „Everyone Hides”, gdzie… a jakże – kryją się w różnych lokalizacjach Chicago.

Również w październiku pojawi się solowy album Caroline Polachek, znanej wcześniej z duetu Chairlift i publikującej chociażby pod pseudonimem CEP. Artystka zdradziła, że „Pang” pojawi się w sklepach niemal dokładnie za miesiąc, 18 października. Do tej pory poznaliśmy trzy utwory z tego albumu, a teraz poznaliśmy czwarty – „So Hot You’re Hurting My Feelings”.

Wydawać by się mogło, że po wydaniu swojego albumu zapowiadanego od miesięcy kolejnymi singlami, Charli XCX odpocznie. Nic bardziej mylnego, bo właśnie otrzymaliśmy prawdziwy kinowy sequel do teledysku z utworu „1999”. Tym razem Charli i Troye Sivan prezentują, jak wygląda świat w 2099 roku. Jest to z pewnością o wiele mniej futurystyczna wizja niż ta, którą moglibyśmy wyśnić po tytule utworu i tym duecie. Być może spodziewaliśmy się drugiego video z kategorii „Blame It On Your Love”, ale dostaliśmy wodę i motorówki. Chyba nie jesteśmy aż tak pocieszeni.

Tymczasem polecamy wam sprawdzić nowe video od Carly Rae Jepsen do jej utworu z tegorocznego albumu „Dedicated”. Oto “Want You in My Room”.

Soccer Mommy zapowiadała ostatnio, że ma przygotowanych dużo nagrań, które tylko czekają na publikację. I sytuacja zaczyna się sprawdzać, bo oto dostajemy pierwszy w 2019 roku singiel artystki. „Lucy” to najpewniej zapowiedź nowego krążka, który pewnie pojawi się w przyszłym roku. Jesteśmy też prawie stuprocentowo pewni, że utwór ten pojawił się na żywo podczas występu na OFF Festivalu.

Nigdy nie wiemy, czego spodziewać się po DJ Shadow. Jego ostatnie wydawnictwa to dobre i kiepskie strzały, choć jego album z 2016 roku rozpatrujemy raczej w kategorii fajnie, że jest. I mamy nadzieję, że będzie jeszcze fajniej, albowiem następca „The Mountain Will Fall” pojawi się już 15 listopada. Wtedy też 23 utwory (serio, serio!) zebrane na krążku „Our Pathetic Age” dotrą na nasze playlisty i do naszych uszu. Pierwszą część albumu stanowić będą rzeczy instrumentalne, znajdzie się tam również pierwszy orkiestrowy kawałek DJ-a. Natomiast dalej będziemy mieli do czynienia z gościnnymi występami m.in. Nasa, Run The Jewels, Paula Banksa, Ghostface Killah czy Samuela T. Herringa. Na rozgrzewkę dostajemy utwór „Rosie”.

A co powiecie na to – Alicia Keys i Miguel. Brzmi dobrze? To posłuchajcie utworu „Show Me Love”. A potem sprawdźcie specjalny teledysk, w którym występują Zoe Saldana oraz jej mąż Marco Perego Saldana, a także Michael B. Jordan.

Niestety, tydzień bez bolesnych pożegnań to najwyraźniej tydzień stracony. Dlatego i to wydanie kończymy dość smutnymi wieściami. Na początku tygodnia pożegnaliśmy wokalistkę i lidera zespołu the Cars – Rica Ocaseka. Miał 75 lat.

Nie ma więcej wpisów