Już jutro w Krakowie pełną parą rusza kolejna edycja festiwalu Unsound (6-13 października 2019). Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest Solidarity, które może być rozumiane w bardzo szerokim kontekście (patrz: plakat niżej).

Plakat tegorocznej edycji Unsound zaprojektowany przez samego Bolesława Chromrego

W tym roku festiwal pragnie zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia ekologiczne oraz rozpocząć działania oraz edukację w kierunku redukowania oraz kompensacji śladu węglowego, który zostawiają po sobie zarówno artyści przylatujący do Krakowa z niemal całego świata oraz uczestnicy. Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, wytwarzanych przez daną organizację czy wydarzenie; mowa tu o przede wszystkim o dwutlenku węgla, ale też metanie czy podtlenku azotu. Niestety nie da się uniknąć jego zostawienia nawet będąc bardzo ekologicznie świadomą inicjatywą.

Unsound poprosił do pomocy fundację Aeris Futuro, która zebrała dane i oszacowała całkowity ślad węglowy festiwalu, który dzięki pomocy miasta, publiczności oraz artystów festiwal spróbuje zrekompensować
sadząc drzewa na terenie Krakowa wiosną 2020 roku. Według wyliczeń Aeris Futuro, całkowity ślad węglowy tegorocznej edycji festiwalu to 1040 tony CO2. Dane oparte są na kosztach podróży członków publiczności, artystów, gości oraz mediów, produkcji materiałów promocyjnych, a także całkowitego zużycia energii przy produkcji festiwalu. By skompensować organizację tegorocznego festiwalu i podróży artystów oraz gości,
należy posadzić 550 sadzonek drzew, które za kilkadziesiąt lat uformują się w prawdziwy las. By wyrównać straty jakie środowisko ponosi poprzez podróże uczestników tylko do Krakowa, musimy wspólnie posadzić 13 090 sadzonek. Pieniądze będą zbierane do 15 marca 2020, ale to nie wszystkie działania, które podjął Unsound w ramach akcji Solidarity With The Earth. Nie będzie prowadzonej sprzedaży wody w plastikowych butelkach, piwo serwowane będzie w kubkach ze skrobi kukurydzianej, oferta gastronomiczna będzie wyłącznie wegańska i wegetariańska oraz wnosić będzie można własne kubki wielorazowego użytku. Miejmy nadzieję, że inne festiwale pójdą śladem Unsoundu i wspólnie małymi krokami będziemy globalnie dbać o świadomość oraz Ziemię – nasze wspólne dobro.

Więcej o inicjatywie można dowiedzieć się z zakładki na stronie internetowej festiwalu, która jest również świetnym źródłem na temat harmonogramu koncertów i dostępnych biletów.

Nie ma więcej wpisów