Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

W tym tygodniu swoje albumy studyjne wydali: Elbow („Giants Of All Sizes”), Devon Welsh („True Love”), Big Thief („Two Hands”), Lacuna Coil („Black Anima”), Mary Komasa („Disarm”), Lindstrøm („On a Clear Day I Can See You Forever”). Niezapowiedzianą niespodziankę dostali fani Jónsi’ego & Alexa Somersa, którzy zaprezentowali pierwszy od 10 lat album („Lost and Found”). Do sprzedaży trafił także box set zremasterowanych utworów Freddie’ego Mercury’ego („Never Boring”). Natomiast w niedzielę swój wspólny album wydadzą także Devonté Hynes & Third Coast Percussion („Fields”).


Micheal Stripe
powraca do tworzenia. Choć od 2011 roku bawił się jako producent, to od czasu opublikowanego pięć lat temu instrumentalnego kawałka do filmu, aż do teraz nie dostaliśmy niczego nowego spod jego rąk. Teraz otrzymujemy „Your Capricious Soul”, z którego to wszystkie profity zostaną przekazane aktywistycznej organizacji Extinction Rebellion działającej na rzecz informowania i walki ze zmianami klimatu.

Jeszcze miesiąc pozostał nam do wysłuchania całości albumu „MAGDALENE” od FKA twigs. Nic więc dziwnego, że co rusz otrzymujemy kolejne smakowite kąski z płyty. Tym razem jest to teledysk do utworu „Home With You”.

Pozostając w tematyce, także Charli XCX, Misia Furtak, The National oraz Nilüfer Yanya mają dla nas swoje nowe wizualia. „White Mercedes” to już kolejny niecodzienny teledysk z albumu „Charli”, a tym razem głównym tematem jest oczywiście tytułowa biel. Misia natomiast pojawia się w obrazie do kawałka „Będzie gorzej”, który wpisuje się swoją kolorystyką w niemiły początek jesieni. Panowie z The National pokazali video do utworu „Hey Rosey”, natomiast Yanya zaprezentowała teledysk do zremiksowanej wersji utworu „Heat Rises” z jej tegorocznego albumu.

Ostatnio też jedne z naszych ulubionych muzycznych postaci – Ezra Koenig z Vampire Weekend i Justin Vernon z Bon Iver, usiedli wspólnie w studiu. Ich niemal dwugodzinna rozmowa toczyła się w ramach prowadzonej przez wokalistę VW programu Beats 1 – Time Crisis. O czym rozmawiali możecie sprawdzić tutaj.

Jeśli ktoś z was myślał o wybraniu się na przyszłoroczną, 50. już edycję festiwalu Glastonbury, to może z tym marzeniem się pożegnać. W tym tygodniu po 135 tysięcy biletów dostępnych w puli zgłosiło się rekordowe 2,4 miliona osób, co jest rekordem. Jest jednak jeszcze nadzieja, bowiem jak zostało ogłoszone:

To mark the Festival’s 50th Anniversary, we have also held back 50 pairs of tickets which will be sold via a ballot to those who have missed out so far. Details will be announced in the coming days.

Przyszłoroczne Glastonbury odbędzie się od 24 do 28 czerwca i na razie nie znamy line-upu imprezy.

Tymczasem dostaliśmy nowy utwór, „cor”, który zwiastuje album „The Destroyer – 2” od TR/ST. Wydawnictwo pojawi się 1 listopada dzięki Royal Mountain Records. W kwietniu tego roku ukazała się pierwsza część muzycznego longplaya o tej nazwie.

Caribou powraca. Brzmi to tak dobrze, że prawie nie potrzebujemy do tego nic więcej. Na szczęście dostajemy. Utwór nazywa się „Home” i jest pierwszą rzeczą, którą Dan Snaith nagrał pod tym właśnie pseudonimem od czasu wydanego w 2014 roku albumu „Our Love”. Muzyk ogłosił również swoją trasę koncertową, na której co prawda na razie brakuje jakiegokolwiek polskiego miasta, ale wiele może się zmienić. Sprawdźcie daty tutaj.

Black Marble, projekt Chrisa Stewarta, wyda 25 października swój trzeci album – „Bigger Than Life”. Płytę z 11 nowymi kawałkami zwiastuje singiel „One Eye Open”, ale na oficjalnym profilu Bandcamp znaleźć można odsłuch dwóch innych utworów – „Feels” oraz „Private Show”. Ostatnim wydawnictwem zespołu był opublikowany w 2016 roku album „It’s Immaterial”.

Julien Baker podzieliła się na streamingu dwoma nowymi utworami – „Tokyo” oraz „Sucker Punch”. Wcześniej, w zeszłym roku, kompozycje były dostępne na vinylowej kolekcji singli wytwórni Sub Pop.

Gdy wszyscy prześcigają się, aby zmieścić się w październikowo-listopadowych terminach wydawniczych i jeszcze załapać do wszelkich końcoworocznych podsumowań, grupa Poliça robi inaczej. Na 31 stycznia zapowiedziano czwarte wydawnictwo zespołu (jeśli nie liczyć wydanego w 2018 roku albumu nagrywanego ze  s t a r g a z e) nazwane „When We Stay Alive” i składające się na dziesięć nowych kompozycji. Przy tej zapowiedzi, oprócz singla „Driving”, otrzymaliśmy jeszcze kawałek, który nie znajdzie się na albumie – „trash in bed„. Dowiedzieliśmy się także, że w ramach przyszłorocznej trasy koncertowej, zespół pojawi się w warszawskim klubie Hydrozagadka. Koncert już 27 lutego.

Oh, Harry Styles. Powzdychamy sobie troszeczkę, bo jesteśmy naprawdę zaciekawieni tym, co wokalista zdoła z siebie wykrzesać na kolejnych albumach. Na razie otrzymujemy jednak singiel – „Lights Up”, do którego powstał również teledysk. A w nim o Harry’ego ocierają się wszelkiej maści kobiety i mężczyźni, jest również dziwna sesja bondage i dość niestandardowe jeżdżenie na motorze. Sam kawałek, do którego na razie jeszcze nie jesteśmy w stu procentach przekonani, powstał przy współudziale stałych współpracowników muzyka – Tylera Johnsona i Kida Harpoon.

Czy kogoś jeszcze Fryderyki? Jeśli tak, to donosimy, że Fryderyk Festiwal odbędzie się ponownie, po raz drugi, w Katowicach. Imprezę otworzy Gala Muzyki Poważnej, która w niedzielę 8 marca 2020 r., odbędzie się w jednym z najlepszych miejsc do chłonięcia muzyki – budynku NOSPR. Wręczenie statuetek w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej odbędzie się w sobotę 14 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a dzień wcześniej na tej samej scenie, w ramach FRYDERYK Festiwal, wystąpią gwiazdy polskiej muzyki. Impreza będzie otwarta dla publiczności, jednak wstęp na wszystkie muzyczne wydarzenia będzie biletowany.

Nie ma więcej wpisów