Zjawiskowy producenta prosto z Czech, który w swojej muzyce inteligentnie łączy brzmienia z pogranicza detroit techno i italo disco, podbija serca naszych południowych sąsiadów. Taneczny rytm produkcji Ventolina skradł serca także polskiej publiczności. Artysta już na początku listopada zagra u nas aż pięć koncertów. Będzie więc sporo okazji do spotkania z jego muzyką.

Ventolin to elektroniczny, w pełni analogowy projekt muzyczny Davida Doubeka, na co dzień wykładającego antropologię kulturową na Uniwersytecie Karola w Pradze.

Artysta bez użycia komputera, a przy pomocy starych samplerów, analogowych syntezatorów i archaicznych automatów perkusyjnych, dostarcza nam taneczne doświadczenie, które u naszych południowych sąsiadów bije rekordy popularności. Nieważne, czy jest to impreza dla kilkudziesięciu czy tysiąca osób – połączenie surowych dźwięków Detroit techno z Italo i Indian disco z lat 80 porywa wszystkich bez wyjątku.

Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się niezobowiązująco w 2007 roku. Szybko przykuł uwagę lokalnej sceny muzycznej rozpływając się w analogowej szorstkości, hałasie i niedoskonałościach. W 2009 roku wydał pierwszą EP „Mzitky“ (Seeing Stars), w 2012 roku pierwszy pełnoprawny album LP Totem. W 2015 roku wydał kolejną EP Playbour, ale dopiero nowa płyta “Vitajte” wydana na jesieni 2017 roku przyniosła wyprzedane koncerty i pierwsze miejsa na listach przebojów. Teledysk do utworu Disco Science mając ponad milion wyświetleń na YouTubie i Facebooku stał się wielkim alternatywnym hitem w Czechach i Europie.

Od momentu debiutu Ventolin zagrał setki koncertów, również na scenach takich festiwali jak Tauron Nowa Muzyka, Metronome, Grape, Colours of Ostrava, Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Wszędzie, gdzie się pojawia, gromadzi entuzjastyczną widownię i zdobywa rzesze fanów. Nie zdziwi nas, jeśli za jakiś czas wszyscy w Polsce zapragną mówić po czesku.

5.11 – Wrocław – D.K Luksus
6.11 – Kraków – Szpitalna 1
7.11 – Łódź – Konkret
8.11 – Warszawa – Pogłos
9.11 – Gdańsk – Ziemia

Nie ma więcej wpisów