Wczoraj dostaliśmy małą podpowiedź tego, jakich artystów będzie można posłuchać i zobaczyć podczas 15. jubileuszowej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Można było zgadywać i pewnie dużej częsci zainteresowanych udało się ustrzelić poprawne odpowiedzi. Dzisiaj wiemy już na pewno, że pierwszą szóstką wykonawców, którzy zagrają podczas dwóch głównych dni są: UnderworldAnna Calvi, Rival Consoles, Afrodeutsche, Seed Ensemble oraz Acid Arab Live.

Headliner przyszłorocznej edycji, Underworld, to walijski duet (Karl Hyde, Rick Smith) parający się dużą liczbą elektronicznych wcieleń, na które składają się chociażby alternative dance, techno czy progresywny house. Tworzą od 1988 roku, jednak najważniejszy okres rozpoczął się pięć lat później, wraz z wydaniem pierwszego krążka z dołączającym do grupy Darrenem Emersonem. To wtedy ich pop-rockowe kawałki zaczęły przekształcać się w coś, co znane było na wszystkich płytach po albumie „Dubnobasswithmyheadman”. Jeśli chcecie sprawdzić, jak to wszystko brzmi i wygląda, obejrzyjcie chociażby ten materiał.

Poza tym dla fanów żeńskich wokalistek, które znają się na swojej rockowej robocie, pojawi się Anna Calvi, czyli Brytyjka przyrównywana do PJ Harvey. Jej ostatni album, „Hunter”, pojawił się w zeszłym roku, a sama artystka dobrze jest znana polskiej publiczności, bo od czasu swojego debiutu z 2011 roku zjawiła się u nas parokrotnie.

Do tego wyspiarskiego zestawienia dołącza ciekawie przedstawiający się dziesięcioosobowy skład jazzującej orkiestry Seed Ensemble. Dowodzona przez Cassie Kinoshi grupa wydała w tym roku swój debiutancki album – „Driftglass”, na którym znalazły się brzmienia karaibskie, afrykańskie i taneczne rytmy lat 60.

Nieco bardziej elektronicznie zrobi się przy kolejnych trzech artystach. Afrodeustche, Rival Consoles oraz duet Arab Acid Live zagwarantują dostęp do najświeższych brzmień czystej elektroniki z następujących kategorii: techno, house, ambient i IDM, a także acid house.

Tydzień wcześniej ogłoszono, że podczas tradycyjnego już dla imprezy koncertu otwarcia wystąpi Soap&Skin, czyli wokalistka, multiinstrumentalistka, producentka i kompozytorka Anja Franziska Plaschig. Austriaczka pojawi się 11 czerwca przyszłego roku, gdzie w sali koncertowej katowickiego NOSPR-u wykona kompozycje łączące tradycję klasyczną z muzyką elektroniczną, awangardą i gotykiem. Natomiast podobnie jak w 2019 roku festiwalowa niedziela (14 czerwca) będzie darmowa. Odbędzie się wówczas kolejny Fajrant!, czyli darmowy, taneczny maraton na katowickich Sztauwajerach.

Już teraz możecie nabyć karnet 3-dniowy (299 zł) obejmujący koncert otwarcia festiwalu oraz te dwudniowe na 12 i 13 czerwca (w cenie 239 zł). Obie opcje dostępne są do wyczerpania puli.

Nie ma więcej wpisów