Piątek był kolejnym dniem ogłoszeń największego polskiego festiwalu muzycznego, czyli Open’era. Do zapowiedzianych już wcześniej w line-upie Taylor Swift, A$AP Rockym, Twenty One Pilots  i Thoma Yorke’a w odsłonie z Tommorow’s Modern Boxes dołączyli właśnie FKA Twigs, Kendrick Lamar, Michael Kiwanuka i Martin Garrix.

Największym zaskoczeniem jest chyba zaproszenie wreszcie Tahliah Barnett, choć pewnie organizatorzy polowali na nią już wcześniej. Przyszły rok to jednak dobra okazja, aby FKA Twigs pojawiła się w Gdyni i w pełni zaprezentowała swoje umiejętności taneczno-wokalne. Pomoże w tym wydany w listopadzie album „Magdalene”. Do tej pory polska publiczność miała okazję zobaczyć na żywo efkę tylko raz – podczas jej warszawskiego koncertu w 2014 roku.

Powrót zalicza też Kendrick Lamar. Jeden z najbardziej cenionych raperów ostatniej dekady pojawił się już na Opku w 2013 roku (dwa lata później jego występ został odwołany, a jego miejsce zjawił się Drake) i dwa razy gościł podczas krakowskiego Live Festivalu – w 2015 i 2018 roku. Wypada więc mieć nadzieję, że jego pojawienie się na scenie gdyńskiej imprezy po raz kolejny zbiegnie się z wydaniem nowego materiału. Szeroko komentowane „DAMN.” miało bowiem swoją premierę w 2017 roku.

Podczas edycji w oku 2017 jednym z głośniejszych nazwisk był Michael Kiwanuka, którego kariera zaczęła nabierać zdecydowanego rozpędu. Z okazji tegorocznego albumu „Kiwanuka”, brytyjski muzyka pojawi się w Gdyni ponownie, czym powinien przyciągnąć tą część publiczności, która gustuje w bardziej gitarowych i folkowych brzmieniach.

A skoro przy muzyce rockowej jesteśmy, to nie kto inny, jak kwartet Foals zagości na scenie głównej. W tym roku mogliśmy ich zobaczyć w Katowicach, a na samym Open’erze pojawili się już trzykrotnie. Dwa tegoroczne albumy, których po części mogliśmy już na żywo wysłuchać sprawdzą się pewnie i przed tą festiwalową publiką.

Również Martin Garrix, związany od dłuższego czas z Alter Artem, zagrzeje miejsce w składzie przyszłorocznej edycji Open’era. Od 2014 roku roku muzyk gościł już u nas czterokrotnie, w tym na Live Festivalu i Orange Warsaw. Holenderski producent muzyczny parający się różnymi wariacjami na temat muzyki house nie ma co prawda na swoim koncie żadnego albumu studyjnego, ale jego dyskografia zawiera pokaźną listę EP-ek i kolaboracji. Podczas jego setu będzie więc czego posłuchać.

Jednym prawdziwie świeżymi ogłoszeniami z perspektywy poszukiwaczy nowych wrażeń będzie występ zespołu Big Thief – o którym pisaliśmy już chociażby w naszych przewidywaniach i pragnieniach festiwalowych na rok 2020 – oraz schaftera. W przeciągu ostatnich miesięcy amerykanie wydali dwa świetne albumy – „U.F.O.F.” oraz „Two Hands”, które całkiem ciekawie, być może nawet bardziej rockowo, mogą wypaść w wykonaniach na żywo. Natomiast polski raper zaprezentował w październiku swój debiut – album „Audiotele”.

Open’er Festival 2020 odbędzie się w dniach 1-4 lipca na lotnisku Gdynia-Kosakowo. Karnety jednodniowe, weekendowe oraz na całą imprezę są już do nabycia.

Nie ma więcej wpisów