Placówka w Warszawie oferuje bogatą ofertę kulturalną nie tylko dla mieszkańców dzielnicy. Ważną rolę odgrywa w niej sfera koncertowa.

Pod tym linkiem można zobaczyć, jak prezentuje się cały repertuar WCK. Wydarzeń jest naprawdę dużo, my skupimy się na kilku, które naszym zdaniem szczególnie są godne polecenia.

Już w sobotę, 11 stycznia, odbędzie się kolejny koncert z cyklu Fala dźwięku. Tym razem będzie on połączony z showcase wytwórni Pawlacz Perski. Dlatego w Wolskim Centrum Kultury zagrają Michał Wolski (jeden z najważniejszych polskich producentów elektronicznych), Dot-dot (wrocławski twórca dub techno) i Fischerle (bardzo płodny producent m. in. dub techno i footworku), a na Chłodnej 25, w ramach afterparty, Freeze (Krzysztof Ostrowski), IFS (Ostrowski + Fischerle) oraz DJ Mario.

W kolejny piątek na scenie WCK zagości legendarna polska grupa Variété. Nowofalowy zespół jest aktywny na polskiej scenie od 1984. Od tego czasu wydał dziewięć albumów, zainspirował wielu artystów i jest uznany za jednego z protoplastów zimnej fali w Polsce. Co warto dodać, zespół wcale nie koncertuje często, tym bardziej warto zobaczyć go w akcji.

Kolejny tydzień to dwa ekscentryczne i egzotyczne koncerty. Grupa Summana, grająca muzykę świata, zaprezentuje swoją mieszankę melodii afrykańskich, słowiańskich i cygańskich. Ten koncert odbędzie się w piątek, 24 stycznia. Dzień później będzie bardziej rockowo, ale nie bez afrykańskiego rytmu. Zagra wtedy zespół Javva, w którego skład wchodzą członkowie takich projektów jak Xenony, Alameda czy Something Like Elvis. Ich dance-punkowo-afrobeatowy album „Balance of Decay” ukazał się we wrześniu i spotkał się z ciepłym przyjęciem.

Początek lutego, a dokładnie siódmy jego dzień, przyniesie za sobą powrót sceniczny legendarnego projektu Za Siódmą Górą. Reaktywacja zespołu dowodzonego przez Wojcka Czerna to wydarzenie nietuzinkowe. Formacja grająca atmosferyczny ambient, post-industrial, post-minimalizm czy muzykę eksperymentalną działała przede wszystkim w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku. Album „Muzyka jakiej świat nie widzi” stał się jednym z największych dzieł polskiego muzycznego undegroundu. W 2011 roku zespół na festiwalu Unsound zagrał oryginalnie skomponowaną muzykę do filmu „Aelita”. Zespół reprezentuje kultową polską wytwórnię OBUH, której założycielem jest zresztą pan Czerna.

Zeszłorocznym zwyczajem walentynkowy koncert zagra zespół Tęskno. Poprzednim razem był sold out. Czy teraz projekt Joanny Longić skończy z podobnym sukcesem? Byłoby to zrozumiałe, wszak pop muśnięty muzyką klasyczną to rozwiązanie idealne na walentynki. Tydzień i jeden dzień później, 22 lutego, wystąpi duet Nanook of the North. Ambientowo-dronowy projekt Stefana Wesołowskiego i Piotra Kalińskiego (Hatti Vatti) ma na swoim koncie debiutancki self-titled sprzed dwóch lat, ale artyści zdradzili, że pracują już nad kolejnym materiałem. Być może pojawi się szansa, aby usłyszeć go na żywo.

W marcu zagrają dwa polskie zespoły szczególnie docenione za granicą. Perfect Son, czyli Tobiasz Biliński (fka Coldair) został pierwszym Polakiem w wytwórni Sub Pop. Jego synthpop docenił również portal Pitchfork. Za to Trupa Trupa od lat pojawiają się w wielu zagranicznych zestawieniach, a ich koncerty uznawane są za prawdziwą ucztę dla uszu. Psychodeliczny rock, post-rock i indie w ich wykonaniu to mocna praca gitar, które na żywo brzmią znacznie pełniej niż studyjnie.

Bilety na wszystkie wydarzenia można kupić tutaj. W kwietniu w WCK zagrają również M8N i Mateusz Franczak,. Gorąco zapraszamy i polecamy wszystkie wymienione koncerty.

Nie ma więcej wpisów