Protoplaści blackgaze przyjadą do Polski na dwa oddzielne koncerty. Wezmą ze sobą dodatkowo dwa świetne zespoły.

Alcest w ubiegłbym roku wydali swój wyczekiwany album „Spiritual Instinct”. Neige i spółka nie zawiedli, bo do swoich oklepanych zagrywek dołożyli sporo nowego. Płyta zdobyła uznanie krytyków, a w naszym podsumowaniu ubiegłego roku również znalazło się dla niej miejsce.

Nic dziwnego, bo album po raz kolejny pokazuje, jak wiele można dołożyć do wymyślonej przez Alcest formuły. Gdy piętnaście lat temu Francuzi położyli podwaliny pod fuzję black metalu i shoegaze, nikt nie spodziewał się, ze ten podgatunek zdoła przyciągnąć uwagę tylu słuchaczy i zyskać tylu naśladowców. Jednak zasianie samej idei to za mało. Muzycy starali się kształtować formę latami, czasami osiągając lepsze („Souvenirs d’un autre monde”), a czasami gorsze („Shelter”) efekty.

„Spiritual Instinct” zalicza się do tej pierwszej grupy. Jednocześnie otwiera Alcest na nieco lżejsze brzmienie. Bo chociaż na płycie nie brakuje hałasu i krzyków, to znajduje się też miejsce na gitary bliższe post-punkowi („Sapphire”) czy post-metalowe instrumentale (jak choćby we fragmentach „L’île des morts”). Można tylko próbować sobie wyobrazić, jak świetnie ten nowy materiał musi brzmieć na żywo. Albo można to sprawdzić osobiście.

Szczególnie, że Alcest będą towarzyszyli na trasie wspaniali goście. Po pierwsze, Birds in Row. Francuska ekipa grająca post-hardcore i screamo, która ma na swoim koncie dwa studyjne albumy. Na „We Already Lost the World” kazali czekać aż sześć lat, płyta ukazała się bowiem w 2018 roku, a debiutancki „You, Me & the Violence” już osiem lat temu. Obok nich na scenie pojawią się Kælan Mikla, muzycy pochodzący z Islandii, eksplorujący swoją muzyką mroczne rejony tej wyspy. Ich przygnębiający post-punk dodatkowo zyskuje dzięki wokalowi i charyzmie przewodzącej projektem Sólveig Matthildur, która swoją drogą niedawno gościła w Polsce na solowym koncercie. Zespół będzie przede wszystkim promował album „Nótt eftir nótt”, bardzo dobrze przyjęty w całej Europie.

Koncerty odbędą się za miesiąc: 20 i 21 lutego. Ten pierwszy odbędzie się w Warszawie, w klubie Proxima, a drugi w Krakowie, w klubie Kwadrat. Bilety na oba można nabyć m. in. na stronie Knock Out Productions, którzy są również organizatorem wydarzenia. Ich cena w przedsprzedaży to 80 PLN.

Nie ma więcej wpisów