The Streets, Skalpel i Low Key na 15. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice – takie wieści napływają z serca Śląska. Symbol brytyjskiej muzyki miejskiej XXI wieku powraca po wieloletniej przerwie i staje się drugim headlinerem tegorocznej edycji festiwalu! Do programu dołączają też Marcin Cichy i Igor Pudło, a oprócz Skalpela usłyszmy także nowy, wyjątkowy projekt Marcina Cichego z wokalistą Karolem Wróblewskim.

Zacznijmy więc od headlinera. Miker Skinner aka The Streets to przedstawiciel brytyjskich ulic, nad którymi unosi się duch nostalgii lat 90. Raprer i producent, odpowiedzialny za znane wszystkim „Dry Your Eyes” czy „Has It Come to This?”, powraca ze swoim zespołem po wieloletniej przerwie. Niedługo The Streets ma wydać nowy album i opublikować debiutancki film fabularny, oba zatytułowane jako „The Darker The Shadow, The Brighter The Light”. I poza oczywistymi, najbardziej rozpoznawalnymi kawałkami grupy, na koncercie w Katowicach poznamy niepublikowany do tej pory materiał.
A skoro jesteśmy już przy nowościach, to na ten rok album zapowiedział duet Skalpel. Jest to więc dobra okazja, aby ambasadorowie polskiej elektroniki sprawdzili się z nowymi dźwiękami na żywo. Pierwszy od pięciu lat album nosić będzie tytuł „Highlight” i ma być najbardziej eklektyczną płytą w ich karierze. Poza tym na scenie ujrzymy również inny projekt Marcina Cichego – Low Key. Duet współtworzony z wokalistą Karolem Wróblewskim to elektroniczne pejzaże i nowoczesny songwriting spod znaku Ry X i Rhye, z odległymi echami muzyki lat 80. Jako swoje inspiracje wskazują m.in. nową falę, Petera Gabriela i zespół Talk Talk. Panowie mają na koncie debiutancki album „Distance”.
W ostatnich tygodniach zapowiedziano również sporą dawkę elektronicznych nowości. I tak podczas czterech dni zabawy, między 11 a 14 czerwca, można będzie spędzić czas przy muzyce izraleskiego zespołu Red Axes, gwiazdy techno Donato Dozzy i nieustannie zaskakującego DJ Vladimir Ivkovic. Na Scenie Kameralnej NOSPR usłyszymy z kolei improwizujący duet Tomaga, włoskiego multiinstrumentalistę Bruno Bavota, a także dwunastoosobową grupę wokalną Shards i ekscentrycznego perkusistę Qbę Janickiego.
Kolejne ogłoszenia w ramach 15. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice już niebawem, ale w sprzedaży cały czas dostępne są karnety 3-dniowe i 2-dniowe oraz bilety na pojedyncze dni. Podobnie jak w zeszłym roku, festiwalowa niedziela będzie darmowa. Mowa tu oczywiście o inicjatywie Fajrant!, czyli darmowym, tanecznym maraton na katowickich Sztauwajerach.

Nie ma więcej wpisów