Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Przez kolejne tygodnie, z racji odwoływania kolejnych imprez masowych, zostajemy w swoich mieszkaniach. To dobra okazja, aby nadrobić zaległości kulturalne. Jeśli chodzi o nowe wydawnictwa, to na naszą listę do przesłuchania trafiły rzeczy od: Porridge Radio („Every Bad”), Peter Bjorn and John („Endless Dream”), Ultraísta („Sister”), Grouplove („Healer”), Four Tet („Sixteen Oceans”), Porches („Ricky Music”), Yumi Zouma („Truth or Consequences”) niespodziankowy debiut Jay Electronica („A Written Testimony”) oraz EP-kę Portico Quartet („Trajectory”) oraz Magdalena Bay („A Little Rhythm and a Wicked Feeling”). Również na polskim podwórku sporo ciekawostek: przede wszystkim długo oczekiwany album Artura Rojka („Kundel”), drugi album Tuzzy („Giardino”), debiut Gverilla („Hologram”), nowa płyta projektu Bałtyk („I’ll Try Not to Wake You”) i EP-ka Lor („Sunlight”).

Dużo mówiło się w ostatnim czasie o możliwych odwołaniach lub przełożeniach wielkich imprez muzycznych. I jednak się stało – w ostatnich dniach najsławniejszy klub techno, Berghain, anulował wszystkie swoje wydarzenia do 20 kwietnia, odwołano odbywający się we Francji TomorrowLand Winter czy tegoroczną edycję amerykańskiej imprezy South by Southwest (SXSW). Tymczasem w cierpliwość muszą uzbroić się uczestnicy Coachelli. Trwające w czasie dwóch kwietniowych weekendów wydarzenie zostało przeniesione na termin… 9-11 i 16-18 października.

My cały czas zastanawiamy się nad tym, co z naszymi krajowymi festiwalami – już pod koniec kwietnia czeka nas poznański Enea Spring Break oraz Katowice JazzArt Festival. Do różnych rozwiązań przygotowuje się również Instytut. Na razie jednak, w związku z decyzją administracyjną o odwołaniu imprez masowych, podjętą 10 marca br. przez Premiera Rzeczypospolitej Polskiej w obliczu rosnącego zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem SARS-Cov-2, odwołano galę FRYDERYK Festiwal 2020, która miała odbyć się w ten weekend, 14 i 15 marca. Z kolei organizatorzy Popkillerów, gali nagród branży hip-hopowej poinformowali w środę, że w racji z obecnej sytuacji, wydarzenie zostanie przeniesione z 25 marca na 20 maja. Przeniesiono również ogólnoświatowe święto muzyczne, mający odbyć się 18 kwietnia Record Store Day 2020, który zaplanowano ponownie na sobotę 20-tego czerwca.

Co chwila pojawiają się też nowe komunikaty dotyczące działań w kraju – na tę chwilę zawieszenie organizowania jakichkolwiek imprez artystycznych i rozrywkowych zarządzili Wojewodowie województwa mazowieckiego oraz wielkopolskiego. Do akcji odwoływania kolejnych wydarzeń dołączyły się również wszelkiego rodzaju kluby muzyczne. Wszystko to pod hasłem #zostańwdomu.

W maju usłyszymy nowy album Hani Rani – „Home”. Tytuł krążka odnosi się do miejsc, które stają się naszym domem czasem z przypadku, czasem z wyboru. Według artystki krążek ten to pytanie o szukanie przynależności, własnego kąta, historia o szczęściu ale i tęsknocie. Pod względem muzycznym wydawnictwo ma być podsumowaniem wszystkich wcześniejszych dokonań i poszukiwań artystki, usłyszymy też o wiele więcej instrumentów niż tylko pianino czy fortepian. Następca płyty „Esja” pojawi się15 maja, a my poznaliśmy już singiel, jakim jest kompozycja „Leaving”.

W kwestii polskich premier wspomnieliśmy o nowej płycie Michała Rutkowskiego, który nagrywa pod pseudonimem Bałtyk. Album „I’ll Try Not to Wake You” ukazał się nakładem Opus Elefantum Collective i stanowi kolejny studyjny materiał niezwykle płodnego artysty. Tylko w zeszłym roku wydał on dwuczęściową płytę „Self Helf” i EP-kę „Helsinki”. Dzisiejsza premiera podąża tymi samymi tropami co poprzednie wydawnictwa. Melancholijny, introspektywny, medytacyjny folk, pełen szumów i zniekształceń, inspirowany estetyką lo-fi i głębokimi przeżyciami wewnętrznymi. Słuchanie tak szybko rozwijającego się artysty to ogromna przyjemność i radość.

A w kwestii przyjemnych singli i teledysków: bonusowy utwór od Coals to świetna niespodzianka po zeszłotygodniowej premierze „docusoap”:

Arca opublikowała co prawda w zeszłym miesiącu ponad godzinny mix nowych nagrań – singiel nazwany „@@@@@” – ale to nie koniec nowości w tym roku. Na razie wiemy, że czwarte wydawnictwo będzie nosić nazwę „KiCk i” i pojawią się na nim Rosalía oraz Björk.

Oh, Yaeji. Jakże tęskniliśmy za koreańsko-amerykańską DJ-ką, która do tej pory obdarowała nas swoimi dwoma EP-kami wydanymi w 2017 roku. Od tego czasu jednak trochę minęło i artystka wreszcie zapowiedziała nowe wydawnictwo. Będzie to jej pierwszy mixtape nazwany „WHAT WE DREW 우리가 그려왔던” i składający się z dwunastu pozycji. Jeden z kawałków już poznaliśmy – jest to „Waking Up Down”, do którego animację stworzyło Studio Yotta. Polecamy sprawdzić tę wspaniałą dziwność. Premiera 2 kwietnia.

 

Powraca też Nicolas Jaar, tym razem pod swoim własnym imieniem. Następca wydawnictwa „Sirens” w 2016 roku nazywać się będzie „Cenizas” i dostaniemy go już 27 marca. Do tego czasu macie możliwość zapoznania się z albumem „2017-2019” muzyka pod jego aliasem Against All Logic.

Lubimy Andersona .Paak, lubimy Justina Timberlake’a – dlaczego więc nie zestawić tych panów ze sobą? No właśnie. Ktoś wpadł na ten sam pomysł i muzycy pojawili się we wspólnym nagraniu „Don’t Slack” wyprodukowanym wspólnie z Ludwigiem Göranssonem. Utwór powstał na potrzeby filmu animowanego „Trolls World Tour”.

Dzieje się też u Flume’a, który wypuścił właśnie nowy singiel. Na „The Difference” znalazł się Toro Y Moi.

A co tam u SASAMI, pytacie? No więc właśnie… Wokalistka opublikowała właśnie pierwszy nowy numer od czasu jej debiutu z marca 2019, nie licząc świątecznej EP-ki. „Mess” wpisuje się w jej obecny status życiowy.

„I started making my self-titled album almost three years ago. Since then I’ve fucked other people, healed bad relationships, broken new good ones, found more joy, more anger and everything in between. Mess is where I’m at now.”

The Killers podzielili się swoim pierwszym singlem z albumu „Imploding the Mirage”, który pojawi się 29 maja dzięki wytwórni Island. Na krążku znajdzie się miejsce dla Weyes Blood, Adama Granduciela z The War On Drugs czy Luciusa. A nowy utwór to „Caution”.

To jeszcze ogłoszenia festiwalowe. Brytyjska ikona eksperymentalnego metalu, naczelny kreator nowej międzygatunkowej muzyki na styku world music, punk i awangardy, elektroniczne tornado z Bordeaux oraz poezja Williama Blake’a połączona z muzyczną improwizacją To wszystko czeka nas podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Do programu dołączają bowiem Godflesh, Yonatan Gat, Kap Bambino i William’s Things, którzy wystąpią w Lublinie w dniach 25-28 czerwca 2020.

    Nie ma więcej wpisów