Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Pierwszy tydzień kwietnia już prawie za nami. A oto czyje albumy przyniósł wydawniczy piątek: Yaeji (mixtape „WHAT WE DREW 우리가 그려왔던”), CODE KUNST („PEOPLE”), Yves Tumor („Heaven To A Tortured Mind”), Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs („Viscerals”), Empress Of („I’m Your Empress Of”), Purity Ring („WOMB”), Thundercat („It Is What It Is”) oraz Nils Frahm („Empty”).

Na początek wielka (ale oczekiwana) zmiana – tegoroczna edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice odbędzie się w sierpniu. Z racji panującej pandemii organizatorzy postanowili przenieść imprezę w miesiąc, który swego czasu z tą marką był związany. Według najnowszych zapowiedzi, do Katowic udamy się w weekend 27-30 sierpnia.

VTSS nagrywa mix dla Resident Advisora. Fajnie? No pewnie, że fajnie. W najnowszym odcinku publikowanego przez ten serwis podcastu, w którym DJ-e publikują swoje specjalnie przygotowane mixy, wystąpiła Martyna Maja. Poza samym mixem, który możecie przesłuchać i pobrać, poświęćcie kilka minut swojej weekendowej izolacji na poczytaniu krótkiego wywiadu z VTSS.

Zaczynamy się zastanawiać, czy otrzymywanie nowych utworów Franka Oceana, po latach posuchy między jego pierwszym a drugim albumem, to dobry pomysł. Mimo wszystko lubiliśmy tę atmosferę zniecierpliwienia i oczekiwania. Ciężko też powiedzieć, co z tych muzycznych rzutów znajdzie się na jego kolejnym wydawnictwie. Tym razem nowymi trackami są „Cayendo” oraz „Dear April„.

A czy The 1975 wydadzą w końcu „Notes on a Conditional Form”? To pytanie zadajemy sobie za każdym razem, kiedy okazuje się, że data wydania czwartego krążka Brytyjczyków zostaje przeniesiona – nie zliczymy, ile zapowiedzi w tym temacie zdołaliśmy już usłyszeć. Ostateczną datą premiery zostaje 22 maja. Dowiedzieliśmy się jednak, jak wygląda tracklista i że znajdują się na niej… 22 pozycje.

Nowy singiel Stachursky’ego? Co to za pytanie! Tym razem wirtuoz imprez na pełnej połączył siły z gwiazdą hiszpańskiej sceny muzycznej, Dr. Bellido, i tak powstał singiel „Bella Mamsita”.

Tame Impala z kolei mają nowość w postaci nieco zmienionego brzmienia ich nowego krążka. EdycjaThe Slow Rush In An Imaginary Place” to tak naprawdę zduszone przez ściany sali koncertowej (lub jak kto woli  – toalety) pogłosy nowych kawałków Parkera i spółki. Przekonanych nie zachwyci, nieprzekonani raczej nie odpalą krążka ponownie.

Dwa tygodnie. Dokładnie tyle brakuje nam do ukazania się piątego w dyskografii Fiony Apple wydawnictwa, zatytułowanego „Fetch the Bolt Cutters”. Parę tygodni wcześniej artystka zdradzała, że nowy album w drodze.

Szybki przegląd teledyskowy: nowe video otrzymujemy od nieustannie zapracowanej Grimes, która tym razem prezentuje „You’ll Miss Me When I’m Not Around”. Kolejne wizualia, choć tym razem nie animowane, otrzymaliśmy od Yaeji, a to za sprawą utworu tytułowego jej nowego mixtape’u. Nowość zaprezentował Drake, który wypuścił nie tylko nowy utwór, „Toosie Slide”, ale również nagrany w jego milionowej willi teledysk, w którym prezentuje swój nowy taniec. Kolejny memiczny potencjał na miarę „Hotline Bling”? Zobaczymy.

Okazuje się, że panowie z Kings of Leon żyją, mają się dobrze i chcą, abyście zostali w domu. Dlatego właśnie w ostatni dzień marca opublikowali czarno-białe nagranie z akustycznym kawałkiem „Going Nowhere”. Musimy przyznać, że od dawna nie słuchało nam się Followilla tak dobrze, jak w tym wypadku.

W kwestii muzycznej pomocy w czasie ogólnoświatowej kwarantanny ruszyło Iceage. Panowie przygotowali numer „Lockdown Blues” i chociaż ci Duńczycy rzadko się mylą, to tutaj zdradzimy, że chyba nie jesteśmy zachwyceni.

Przyznajemy jednak, że to wciąż o wiele lepszy hymn koronawirusowy niż to, co stworzyli polscy artyści. Mieliśmy „Pokonamy falę” z rapującą Urszulą, a piętnaście lat później dostajemy „Wszystko będzie dobrze”. Publikacja pieśni nastąpiła 1 kwietnia i jest to dość znamienita data, dobrze podkreślająca charakter utworu. Jak czytamy w opisie: w geście jedności i wzajemnego wsparcia Niepodległa wspólnie z Wojtkiem Cugowskim, Edytą Golec, Łukaszem Golec, Pawłem Golec, Natalią Kawalec, Piotrem Kupichą (Feel), Haliną Mlynkovą, Piotrem Sołoduchą (Enej), zespołem TULIA i Roksaną Węgiel niosą słowa otuchy. Niech te dźwięki staną się naszym muzycznym antidotum. Szczerze? Czujemy się jakby nieco gorzej po wysłuchaniu.

Zdecydowanie bardziej wartościowym kawałkiem jest najnowszy hit z Ugandy wpisujący się w reklamę społeczną. „Corona Virus Alert” Bobi Wine’a & Nubian Li bawi i uczy – i o to w tym powinno chodzić.

 

Nie ma więcej wpisów