Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatnich dwóch tygodni…

Wracamy po majówkowej przerwie. To właśnie wtedy pojawiły się nowe albumy m.in. Drake’a („Dark Lane Demo Tapes”), Car Seat Headrest („Making A Door Less Open”), Austra („HiRUDiN”), Diet Cig („Do You Wonder About Me?”), Ghostpoet („I Grow Tired But Dare Not Fall Asleep”), Johanny Warren („Chaotic Good”), Ital Tek („Outland”) czy Portico Quartet („We Welcome Tomorrow” EP).

Natomiast w ten weekend na playlistę wjechały nowa EP-ka od Little Simz („Drop 6”), album Blake’a Mills („Mutable Set”), Daedelus („What Wands Won’t Break„), I Break Horses („Warnings”), Hayley Williams („Petals for Armor”), Choir Boy („Gathering Swans”) oraz Jon Hopkins („Meditations”).

Jeśli chodzi o nowe wydawnictwa, to dowiedzieliśmy się, że album „Chromatica” Lady Gagi, mający pierwotnie ukazać się 10 kwietnia, zawita do nas 29 maja.

Rolling Blackouts Coastal Fever robią wszystko, żeby stawać się coraz lepszym zespołem indie. W ich najnowszym singlu, „Falling Thunder”, świetnie współgra ze sobą jangle pop i power pop, a klimat bliski jest atmosferze słonecznych wojaży. Płyta „Sideways to New Italy” już na początku czerwca.

Również inny młody zespół ogłasza swoją drugą płytę. Mowa o Fontaines D.C., którzy płytę „A Hero’s Death” zapowiadają na 31 lipca. Tytułowy utwór to pełnokrwisty post-punk z teledyskiem, w którym główną rolę gra Aidan Gillen znany z Gry o Tron.

Follow the Step, mimo koncertowego kryzysu, nie przestaje zarówno ogłaszać, jak i przekładać. Pod koniec roku na dwa koncerty do Polski przyjedzie Vitalic. Zagra 18 grudnia w poznańskiej Tamie i dzień później w Pradze Centrum. Boris Brejcha wróci za to do Warszawy 13 lutego – wtedy zagra w Global EXPO. Wiadomo również, że druga edycja festiwalu FSO odbędzie się 2 czerwca, a jej pierwsze ogłoszenia w przyszłym roku.

Za tydzień będziemy mogli usłyszeć kwarantannowy album Charli XCX, który już teraz zapowiada się na jeden z ciekawszych albumów artystki. Po „Fever” i „Claws” Charli podzieliła się jeszcze utworem „I Finally Understand”.

Nowy album Jessie Ware już w połowie czerwca. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że to może być jej najlepsze wydawnictwo. Kolejnym argumentem za tą tezą jest singiel „Save a Kiss”, który bierze wszystko co najlepsze od niemal każdego popowego nurtu, co daje efekt porównywalny do najbardziej tanecznych przebojów Robyn. Jessie jest mocno na fali.

W końcu doczekaliśmy się nowego singla od Martyny Kubicz aka MIN t. Na „Start Dancing” króluje bogata produkcja z mnóstwem pobłyskujących syntezatorów. Poza tym zadziorny wokal Martyny i zanurzony w sugestywnej kolorystyce teledysk. Status oczekiwania na nowy album: rozpoczęte.

Lubimy wszystko co związane z zespołem Lor, dlatego z otwartymi rękami przyjmujemy nowy utwór Vincenta, na którym gościnnie swoją partię zaśpiewała Jagoda Kudlińska z tejże grupy. W dodatku zaśpiewała po polsku, co, jeśli nas pamięć nie myli, nie miało jeszcze miejsca nigdy. „Mój dom” to ładna minimalistyczna kompozycja z emocjonalnym finałem, w której głos męski i damski idealnie się uzupełniają.

W końcu doczekaliśmy się premiery debiutanckiego albumu ALA | ZASTARY. Autorzy utworów „Pilot”, „Gorzkie lody” czy „Nie otwieraj powiek” zaprezentują płytę „Jutro?” już za tydzień. Co prawda nie znajdą się na niej wyżej wymienione hity, ale dziesięć innych utworów, w tym znane już „Ciemną nocą” i najnowsze „Stań”. Czekamy z niecierpliwością i cieszymy się, bo Alicję i Jakuba pokochaliśmy ponad dwa lata temu od pierwszego usłyszenia.

Coraz pewniej w tym roku czują się Gorillaz, którzy w zeszły weekend wypuścili kolejny track z serii Song Machine. Jest to „How Far?”, w którym występują Skepta oraz zmarły pod koniec kwietnia pionier afrobeatu – Tony Allen.

No to zajmijmy się jeszcze teledyskami. Czekamy i czekamy aż Arca wyda w końcu ten swój nowy album, ale umila nam to nie tylko sesja z pieskami, która zamieszczona jest na profilu FB artystki, ale i teledysk do „Nonbinary”. Dziwności zaprezentował też ostatnio Dawid Grzelak na „Powodzi” z jego tegorocznej EP-ki. Mamy też – jakże zwyczajne – wideo do „Home” Hani Rani.

Zainicjowana przez Solara akcja #hot16challenge2 zbiera ogromne żniwo wśród muzyków, osobowości, artystów, niemal każdego. Cel jest szczytny, bo w ramach wyzwania zbierane są pieniądze na osoby walczące z koronawirusem (zbiórkę można wesprzeć tutaj). Kto naszym zdaniem wypadł najlepiej? Jest tego dużo, ale na pewno Coals, Klocuch, Marian Lichtman, Tata Maty, Margaret, Tuzza, Kiełas, Łona, Syny, Taco Hemingway czy Dawid Podsiadło.

Grimes oraz Elon Musk doczekali się swojego potomka, a tym samym my uzyskaliśmy pierwszego wielkiego pandemicznego obywatela świata, który najpewniej w kolejnych latach przejmie władzę nad tym, co zostało z ziemskiego padołu po kolejnych katastrofach niechybnie na nas czekających. Dowiedzieliśmy się, że imieniem chłopca jest swojskie X Æ A-12, choć my liczyliśmy raczej na  ≈Ω≈Ω≈Ω≈Ω≈Ω≈Ω≈Ω≈Ω≈. Co znaczy samo imię, odpowiada sama wokalistka, choć chyba dopóki nie usłyszymy tego w jakimś nagraniu, dalej będziemy toczyć spory o prawidłową wymowę młodego Muska.

Garść smutnych, ale wcale nie zaskakujących newsów z festiwalowego podwórka. Open’er, Kraków Live Festival, OFF Festival oraz Metal Hammer przenoszą się na przyszły rok. Nie wiadomo, jak duża część składów imprez zostanie, a z jaką będziemy musieli się pożegnać. Na razie OFF zapowiedział, że jednym z headlinerów pozostaje Caribou.

W mijającym tygodniu pożegnaliśmy bardzo ważną osobę dla świata muzyki. Zmarł Florian Schneider, współzałożyciel legendarnej grupy Kraftwerk. Chociaż Schneider od kilkunastu lat nie koncertował już z zespołem, to właśnie on miał udział w tworzeniu płyt, które były kamieniem milowym w rozwoju nie tylko elektroniki (i nie tylko) m. in. „Computerwelt”, „Autobahn” czy „Die Mensch-Maschine”. Florian odszedł w wieku 73 lat.

    Nie ma więcej wpisów