Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Mijający tydzień nie był szczególnie obfity w premiery, ale i tak pojawiło się kilka ciekawych rzeczy. Możemy posłuchać m.in. nowego długo wyczekiwanego albumu The 1975 („Notes on a Conditional Form”), wydawnictw Carly Rae Jepsen („Dedicated Side B”), Woods („Strange to Explain”), Jeffa Rosenstocka („NO DREAM”), Tima Burgessa („I Love The New Sky”) czy albumu perkusisty Grizzly Bear, który wydał swój studyjny debiut jako Fools („Fools’ Harp, Vol. 1”).

Na początek pozwólcie nam nie komentować całej sytuacji dotyczącej Programu Trzeciego Polskiego Radia i afery z Kazikiem, o której na pewno słyszeliście. Bo słyszeli wszyscy. Wykorzystujemy tym samym naszą kronikarską klauzulę sumienia, nie próbując nawet dokładać w temacie naszego zdania i pozwalając wam nieco odetchnąć od całego cyrku spod znaku #trujkizmu.

W poprzedni piątek usnęliśmy i nie poinformowaliśmy o perełce z polskiego podwórka. Nath. zaprosiła na swój najnowszy singiel „Nowe dni” Kachę Kowalczyk i wyszedł z tego utwór, który spokojnie można otagować jako chillera utopia. Wtapiamy się i roztapiamy razem z artystkami.

Na ten powrót czekaliśmy długo. Disclosure zapowiedzieli nową płytę. „ENERGY” ujrzy światło dzienne pod koniec sierpnia i zwieńczy pięcioletnie wyczekiwanie na nowy album Brytyjczyków. Co prawda w międzyczasie producenci nie próżnowali i wydawali EP-ki, single, jak też pomagali innym artystom (m. in. Friendly Fires, Khalidowi czy Flume), ale długogrający album to zawsze nie lada gratka. Szczególnie, gdy promującym go singlem okazuje się afro house’owy „ENERGY” ze zwariowanym teledyskiem.

Chwaliliśmy Alfah Femmes w naszej migawce, teraz dostajemy nowy singiel: „No Drama, No Disco”. Długogrająca płyta w drodze, a ten jej przedsmak jeszcze bardziej zwiększa apetyt, szczególnie za sprawą krótkiej organkowej solówki z drugiej połowy utworu. Klimat robi też vhsowe wideo.

Zespół Sztylety melduje się w Koty Records i zapowiada debiutancki album. Chwaliliśmy skład w podsumowaniu roku, dlatego z niecierpliwością wyczekujemy jakichkolwiek nowinek. Pierwszą zapowiedzią albumu „Zostaw po sobie dobre wrażenie” jest post-hardcorowy/noisowy „Wtedy kiedy będę martwy”.

Nowość dostaliśmy również od Marie. Premiera jej EP-ki „Candybar” już w czerwcu, a oczekiwanie ma osłodzić (dosłownie i w przenośni) „Chewing Gum” z „cukrowym” teledyskiem.

Jeśli o słodkości chodzi, a poprzez to mamy na myśli małe-wielkie sukcesy, to w tym tygodniu Rosalie. trafiła na na szczyt listy najpopularniejszych światowych wideo w serwisie TIDAL. Wszystko to za sprawą koncertu z materiałem z płyty „IDeal” granym po raz pierwszy na żywo.

A będąc w klimatach koncertowych, to musimy wspomnieć, że ukazał się pierwszy singiel zapowiadający nadchodzącą płytę „Tu da max” koncertową zespołu Bitamina. Wersja live będzie zapisem zeszłorocznego występu w warszawskim klubie Palladium. Na stronie wydawnictwa ruszył preorder albumu.

Nowa płyta Phoebe Bridgers już za niecały miesiąc, jest to więc idealny czas na kolejny singiel. „I See You” jest kolejnym dowodem na to, że songwriterka zamierza podążać w stronę bardziej rozbudowanych aranżacji, angażując znacznie więcej instrumentów i brzmieniowych rozwiązań. My nie możemy się już doczekać płyty „Punisher”.

Również w czerwcu nowa płyta Arca. Artystka podzieliła się teraz bardzo melancholijnym, ambient popowym singlem „Time”, który stanowi idealną opozycję do agresywnego „Nonbinary” z końcówki kwietnia. Zapewne nie musimy dodawać, że oprawa wizualna singla to kompletnie inna bajka i kolejne małe dzieło sztuki.

A skoro przy teledyskach jesteśmy, to czas zająć się tym, co mogło wam umknąć. Wizualne nowości zaprezentowali: Jamie xx do swojego ostatniego singla „Idontknow”; Harry Styles, który swoim „Watermelon Sugar” przypomina o tym, że w grudniu zeszłego roku wydał bardzo dobry album; Ellen Allien promująca nowe wydawnictwo utworem „True Romantics”; Julianna Barwick informująca za pomocą singla „Inspirit”, że 10 lipca wyda pierwszy od czterech lat album; Fisz Emade Tworzywo wypowiadający się w „Mój kraj znika” w sprawie ostatnich wydarzeń w kraju.

The Naked and Famous wydadzą w tym roku swój czwarty album. I choć poza debiutem, żadne dotychczasowe wydawnictwo grupy nie było przyciągające, to może inaczej będzie z „Recover”, mającym swą premierę 24 lipca. Zwiastuje to właśnie opublikowany kawałek „Death”.

A może czwarty singiel od HAIM? Proszę bardzo. „Don’t Wanna” zapowiada tegoroczny album trio – „Woman In Music Pt. III”.

Tymczasem raperka, wokalistka, DJ-ka i producentka, 박혜진 Park Hye Jin, zapowiedziała wreszcie nową EP-kę. „How can I” posłuchamy już 26 czerwca dzięki wytwórni Ninja Tune, a już teraz otrzymaliśmy kawałek nazwany „Like This”.

Jeśli brakuje wam głosu lidera The National, to specjalnie dla was Matt Berninger wypuścił singiel zapowiadający jego solowy album – „Serpentine Prison”. Sam album pojawi się w sprzedaży i odsłuchu 2 października.

Festiwale wszystkim nam są bliskie. Nic więc dziwnego, że wszyscy chcielibyśmy tego lata zebrać się ponownie pod scenami. To jednak nie będzie nam dane. Ale żeby jednak móc spokojnie powrócić do niemal niezmienionej mapy festiwalowej w przyszłym roku, potrzebne są działania mające na celu wsparcie właśnie tej gałęzi przemysłu rozrywki. Do tej pory nie słyszeliśmy o takich planach i właśnie dlatego powstała odezwa organizatorów festiwali skierowana Premiera, Ministra Rozwoju oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Treść listu możecie przeczytać tutaj.

Pozostając w temacie: londyński All Points East, o którym pisaliśmy raptem parę miesięcy temu, odbędzie się w tym roku w odmienionej formie. Przez kolejne dziesięć dni, począwszy od piątku 22 maja, na stronie festiwalu będziecie mogli odkrywać kolejne smakowite kąski, które zostawią tam organizatorzy wydarzenia.

A na koniec coś bardzo miłego na weekendowy wieczór. Nasz ulubieniec, Damon Albarn, przygotował specjalny set dla Boiler Room, w którym zaprezentował na żywo swój najnowszy projekt – „The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows”. Włączcie, oglądajcie, słuchajcie. Unieście się razem z tymi dźwiękami…

      Nie ma więcej wpisów